Prijava

Jebi ga Burzume sad, ako počnemo da gledamo sad šta je bilo u kom plemenu, skrenusmo sa teme. Sad je to već tumačenje slobode u istom peroidu u različitim društvima. Kapiraš šta hoću da kažem. Ne možeš da kažeš kad je bila veća sloboda, gde je bila itd. Uvek su postojale klasne razlike, ne mogu ja kao neka srednja klasa, sebe da zamišljam u ulozi debelog robovlasnika i da kažem da je tad bila veća sloboda.

Relativno je sve to do krajnjih granica. Danas ne možeš da budeš rob, postoje znatno manje šanse da te neko proburazi kopljem zato što mu došlo. Teže te neko pošalje u rat ili gdegod da umreš za viši cilj. Doduše ovo poslednje postoji i danas i nije retko.

Zato danas možeš da budeš rob interneta, poroka uopšte. Takođe možeš da budeš i klasičan rob kapitalizma koji se od tog praistorijskog razlikuje samo po tome što ga nadređeni ne kandžija.

Otišao sam jednom sa ortacima na kampovanje u šumu i bio-pa jebem liga mesec i po dana. Oni su bili još duže. Ali sa minornom količinom love, bez telefona sranja i sa tim da samo par ljudi uopšte zna gde se odprilike nalazimo. E to ti dođe naka kurčeva sloboda-bukvalno ti puca kurac za sve.

Znam čoveka koji živi u šumi već 30 godina. Peca ribu, bere pečurke, peče rakiju od tih nekih šumskih biljaka. Boli ga kurac. Recimo on nije rob ničega, mi jesmo. Jedan od retkih ljudi za koga tvrdim da je slobodan.

Pa upravo o Frenki, postojale klase i nekad i sad, u neku ruku su oni bili veći robovi a u neku mi. Otprilike sam i ja o tome pričao (izuzev prvog pota, koji sam bez veze postavio).

Znam čoveka koji živi u šumi već 30 godina. Peca ribu, bere pečurke, peče rakiju od tih nekih šumskih biljaka. Boli ga kurac. Recimo on nije rob ničega, mi jesmo. Jedan od retkih ljudi za koga tvrdim da je slobodan.

TO! To je jebena sloboda.

A nisam čitao sve nije mi se dalo. Ribo klozete nekim kiselinama sat vremena sve se neka buđčina navatala, pa reko da napišem nešto nebili ispo pametan.

Znam brate, smorili smo u pičku materinu. Mene mrzi da pišem više. Ispisah mnogo već.

Pogledao sam onaj video što je Otaku postavio - odličan je.

Inače ja mislim da su danas ljudi manje slobodni zato što sami sebi grade okove. Generalno su ljudi robovi koječega - neko je pomenuo poroke, internet i sl. Ali nije ni vrijeme ni društvo krivo za to, nego mi sami.

Dakle danas ljudi imaju više MOGUĆNOSTI da budu slobodni, ali oni te mogućnosti uglavnom ne koriste, pa su zato porobljeniji nego mnogi robovi iz prošlosti.

Dakle ljudi sami trebaju naći način da se oslobode.

Taj lik što živi u šumi, i on je jedan primjer oslobođenja, možda malo previše drastičan, ali to jeste sloboda kod njega.

Имамо сву слободу да се вратимо у шуме, само нико неће.

ja sam slobodna ko ptica na grani. za to se čovek mora sam izboriti, ako želi. ne moram da živim u šumi da bih se osećala, i bila slobodna.

Ono o cemu vi pricate nije zaista potpuna, stoprocentna, hard-fuckin'-core sloboda. To je nezavisnost. "Nezavistan sam od ovoga, nezavistan od onoga"... a zavistan necim drugim.
Na primer covek koji zivi u sumi- nije on zaista slobodan. On je nezavistan od ljudi koji zive u gradu, od vlasti, od kurca, od palca. Ali zavisi od sume i onoga sto ona donosi. Zarobljen je sumom. Suma mu sve obezbedjuje, OD NJE ZAVISI. U krajnju ruku, on je zarobljen svojom zeljom da zivi u sumi, nezavistan od drugih. Kada bi se oslobodio i te zelje na kraju, on bi (verovatno) tek tada bio zaista slobodan.
Zato mislim da je Tasmanijski djavo mnogo slobodnija od njega :)

Dakle, prvo se moramo osloboditi u nama samima, da bismo bili slobodni.

Eto, sad moze i da se zakljuca tema :)

Ma jok, zašto ubijati ljudima zanimaciju?

Samo tako- mogu poceti da razumeju slobodu...

Znam čoveka koji živi u šumi već 30 godina. Peca ribu, bere pečurke, peče rakiju od tih nekih šumskih biljaka. Boli ga kurac. Recimo on nije rob ničega, mi jesmo. Jedan od retkih ljudi za koga tvrdim da je slobodan.

Ovo je meni totalna glupost.

Veća je sloboda zavaliti se u fotelju, zveknuti pivo i najebati se majke Berbatovu nego cimati se da te ne zvekne grom u šumi. Ili šta već udara u šumi. Neki međed recimo.

Nis' ni ti slobodan Tulume. Ne bi da ti rusim Sneska, ali ubizajenje ga....

Ovo je meni totalna glupost.

Veća je sloboda zavaliti se u fotelju, zveknuti pivo i najebati se majke Berbatovu nego cimati se da te ne zvekne grom u šumi. Ili šta već udara u šumi. Neki međed recimo.

Jebiga Tulumbac, trebaju pare i za stan i za fotelju i za televizor i za kablovsku i za pivo-da bi mogao Berbatovu da jebeš majku ko čoek. Za to sve neko te dobrano jebe u dupe nedelju dana.

Napisao sam u tom gore postu da sam ja izdržao mesec, možda malo jače u šumi. Bilo je odlično, ali sam se ipak vratio u fotelju da jebem majke. Ako me razumeš... :)

Ono o cemu vi pricate nije zaista potpuna, stoprocentna, hard-fuckin'-core sloboda. To je nezavisnost. "Nezavistan sam od ovoga, nezavistan od onoga"... a zavistan necim drugim...
Kada bi se oslobodio i te zelje na kraju, on bi (verovatno) tek tada bio zaista slobodan.

Ово о чему ти причаш је схватање слободе карактеристично за источњаке. Зато рекох да је требао прво да напише шта сматра под слободом. Независност је уско повезана са слободом. Што је више има, већа је слобода. Онда, користи се и у другим контекстима (слобода да убија, пљачка...) који немају везе са ослобађањем од жеље. Можда постоји неко ко се ослободио сваке жеље, али сигурно се није ослободио потреба (и даље мора да једе, пије...), тако да ни он није стопроцентно, хардкор слободан. По том схватању слободни су само мртви.
А онда су измислили реинкарнацију, да се радилице не би самопоубијале у силној жељи за слободом.
Него, шта сам оно хтео да кажем... а да, несугласице се јављају зато што подразумевамо различите ствари под тим термином.

Sloboda je kad ne moraš da zadržavaš prdež u guzici!

Слобода је одувек била иста. Колко пара (утицаја) толко и музике. Ако желиш можеш имати слободе колико ти душа иска ако имаш утицаја или довољно памети, а ако имаш обоје онда си главни и не да си слободан већ и другима диктираш слободу.