Prijava

Gamby sad zajeavas...al' ae... jesam ,imam :)

Ne zajebavam, imaš vrh noge. :)

imunski sistem sisara mora da se isključi u trudnoći kako ne bi došlo do odbacivanja ploda kao stranog tela.

Ха, а толико трућају о РХ фактору? Не бих се сложила, ипак. Виртуал, зашто не даш линк овде, не разумем?

Meni keva imala to sranje dojke kad sam bio 6-7 razred. Jedva smo je izvukli jer smo znali načelnika radiologije, pa ono u zadnji moment je spasli.

Ne postoji pravi lek, kad krene rak, moraš stalno da se testiraš...

Ха, а толико трућају о РХ фактору?

rh faktor je samo jedan antigen protiv koga se stvaraju antitela.
tumorske celije stvaraju stotine razlicitih antigena protiv kojih se stvara odgovor.
nas imuni sistem stalno unistava celije koje su na neki nacin promenjene. bilo one tumorske ili jednostavno stare.

a za ove vakcine...za sad se samo radi na vakcini protiv raka grlica materice ali ne protiv tumorskih celija nego protiv Humanog papiloma virusa koji ga posredno izaziva.

Ја сам управо и навела РХ фактор као један од разлога због чега ово:

imunski sistem sisara mora da se isključi u trudnoći kako ne bi došlo do odbacivanja ploda kao stranog tela.

онда звучи помало као бесмислица, не? Без да залазимо у физиологију неонатуса. :)

Хвала, Запата, на тако исцрпном објашњењу.

nema potrebe za sarkazmom, nisam znao da si upucena :) da bi napravio vakcinu protiv raka treba da nadjes neki antigen koji se nalazi na povrsini maligne celije a ne nalazi na povrsini zdrave. dobro. to smo nasli.

dalje treba sintetises taj antigen i da ga ubacis u ljudsko telo. dobro, moze genetskim inzenjeringom da se stvori, kao vakcina protiv hepatita b.
problem je u tome sto nece da se indukuje odgovor adekvatan. a i da se indukuje te celije raka stalno mutiraju.

Postoji takav lek,tj vise njih....monoklonska terapija recimo HERCEPTINOM!

drugo su monoklonska antitela drugo je vakcina.

Herceptin je za dojku i to ne svaki tip karcinoma dojke nego samo onaj koji poviseno eksprimira Her2 protein. Slican postoji i za Ca pluca cini mi se.

Запата, никако, нема места сарказму, нисам хтела да то звучи тако. Него, не бих да залазимо у стручне и нестручне клиничке расправе, чини ми се да смо одлутали са теме, ако је и имала намену.

pa i to sto kazes. po meni glavni problem je sto ljudi nemaju naviku da idu redovno kod lekara i drugo sto ti lekari ne postuju algoritam dijagnostike.
propuste klinicki pregled nego pise uput za magnetnu za koju se ceka mesecima. i posle je kasno.
zato kazu da je lekar opste prakse najvazniji, a ne samo skretnicar.