Prijava

Možda prof. Dubravka Stojanović ima.

Л О Л
И ЛЕО ФРОЈНДЛИХ1

Istoriju pisu pobednici tako da NIKADA necemo znati sta se desavalo u tim vremenima...zato se ne gubite i ne tripujte se.I ovo sto Buxsnetina kaze,samo oni koji su ucestvovali u ratu mogu da kazu kako je to...rado bi zvao caleta da vam objasni par stvari iz jednog posta,ali bolelo bi coveka uvo da se zajebava sa decurlijom po forumima.

Ono što mi je zanimljivo je kako su ljudi u stanju da izvrše neverovatnu "mentalnu gimnastiku" kada se sretnu sa činjenicom koja se ne uklapa sa njihovim prethodnim pogledom na svet. Jadni. Moje sažaljenje.
Geštaltisti su razvili čitavu teoriju o tome. Zajebana je to stvar.

Pa da, Valdemare, zato sam i rekao da upadamo u zamku prezentizma.
Ali svi ti što si nabrojao zaista jesu zli po današnjim normama.

To mi nekako nije jasno. Kad se desio taj trenutak preokreta, kad su uvedene te norme po kojima za današnje čovečanstvo važe lepi zakoni, a za prošlo oni zli? I ko je to uveo? Koji su dobri političari i vođe? Čerčil, De Gol? Helmut Kol? Toni Bler? Džordž Buš? Ne. I danas caruje to zlo. Norme visoke moralnosti postojale su i u prošlosti, i u politici su kršene. Isto kao danas. Da se ne zavaravamo nekim današnjim visokim normama...

kada se sretnu sa činjenicom

Којом "чињеницом"? Имамо petitio principii случај. Ха! знам и ја зајебане речи.

Patkogovor
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Newspeak_words#Duckspeak
Još jedna zajebana reč, prisutna u raznim totalitarnim diskursima, od ultralevih, preko demokratskih, pa sve do ultradesnih.

Aha, pa ćemo mi da se spustimo na njihov nivo i da budeno zveri poput njih.

Управо то, браво. Него откуд вам ови подаци, историјски извор, историчар, дело? Серем вам се ја на википедију. Пошто ми је позната прича о масакрирању невиних арбанашких цивила од стране Срба, коју је пласирала Аустроугарска монархија за време I светског рата у виду медијске пропаганде, непоткрепљене нити једним доказом, да би те исте новинске чланке и летке аустроугарске војске који говоре о "злочинима" одређени квази историчари користили као валидан историјски извор. Смејурија.

@Valdemar:
Sa Prosvetiteljstvom je to krenulo, rekao bih, jer je tad u fokus došao čovek i individualizam.
Ili, skorije, recimo od Nirnberškog procesa, kada je prvi put uvedena lančana krivična odgovornost ili kako se već to pravno zove.
Ne smemo zaboraviti da je današnje vreme, sa svim svojim problemima i izazovima, najidiličnije vreme u ljudskoj istoriji od kad postoji civilizacija.
I NE ZNAM ko su dobri državnici. Niti me preterano zanima. Od istorijskih ličnosti jedino cenim naučnike i umetnike i možda još nekog ko ne spada striktno u tu dihotomiju.

@Valsinarb
Ali ni danas države i političari nisu nosioci moralnih normi, kao što nisu bili ni u prošlosti? Pa onda, pada li ti na pamet da su te vojskovođe i vladari bili zli i po moralnim normama koje su važile u njihovo vreme? Možda politika i nije stvar morala? Inače, ja ne vidim neki veliki humanizam koji vlada. Uzde su nam malo duže, sa mogućnošću skraćenja po potrebi.

Jebeni forum mi guta postove

Valsinarbe,kako ne shvatas da istoriju pise uvek trenutna vlast,uvek je onako kako odgovara onima koji vladaju...
Niko zbog toga danas ne zna o tim vremenima nista,a o ratu znaju samo oni koji su u njemu ucestvovali
Cinjenice niko ovde nije izneo,pa ni ti,iznete su samo teorije i nagadjanja.

Треба разумети пориве Аустроугарске да Србију и Србе представе као дивљаке и манијаке. На крају крајева, Срби су им убили вољеног престолонаследника, па су ето, били принуђени да крену у рат против претеће великосрпске силе. Мени је занимљиво што кад год гледам Хистори или неке тако емисије о Првом светском рату, а да нису наши аутори, нико не спомиње Србе, чак ни приликом антентата на Фердинанда. Нигде се не помиње улога Србије, као ни било које бојиште где смо угаре напурњали најстрашније домаћом српском кобасицом. То говори да ми за Европу нисмо никада били ништа значајно. Евентуално смо као и увек били само некаква привремена тампон зона. Препоручујем свима да прочитају две књиге: Књигу о Милутину и Драги мој Петровићу. Кратке су, али јасне.

Niko zbog toga danas ne zna o tim vremenima nista,a o ratu znaju samo oni koji su u njemu ucestvovali

Kurac znaju. Kad si u ratu, znaš samo gde ti je dupe i odakle pucaju u tebe. I u koga ili šta pucaš ti. Trči, zaleži, pucaj, beži... To ti je to. I slušaš priče ljudi iz drugih jedinica, glasine šta se događa na frontu, i informativne biltene od starešine zaduženog za moral. E, ako na osnovu svega toga možeš doneti zaključak koji ima važenje istorijskog suda, alal ti vera. Ja sam malo zakačito tog zadovoljstva, i to ti iz iskustva mogu reći.

Da li je moguće da je ova tema u životu?
Jovičiću, brate koji ti je više?
Malo li je što smo prokazani k'o same sluge Nečastivog još daj da sabiramo zločine iz 1.s.r?
Ja sam mislila da si ti punoljetan, čovječe.

Dok se ne pokajemo za poslednjeg Vizantinca kojeg smo genocidno istrebili sa ovih područja...

E, ako na osnovu svega toga možeš doneti zaključak koji ima važenje istorijskog suda, alal ti vera.

Nisam to rekao,nego se ovde pored istorije pisalo i o samim ucesnicima ratova...eto,ti si bio,ti znas kako je u ratu kao vojno lice,vecina nas ostalih mozemo samo da lupamo.

@Valdemar: Pa nisu. Ne kažem da jesu. Veoma pokvarenog življa ima među današnjim političarima, kako domaćim, tako i svetskim. Zato i mislim da je globalni diskurs da političari "samo lažu i kradu".
Moral nekad i moral sada je kao da upoređuješ moral u Saudiskoj Arabiji i ovde. Tamo žena izađe na ulicu bez muškog pratioca, kamenuju je do smrti. Za njih je to moralno. Ovde je to monstruozno. Obe kulture (ili obe istorijske epohe) imaju moral, samo je poimanje morala mnogoooo drugačije, i jedno je svakako bolje po ljudsko bitisanje.

@Punjac: Ne pišu pobednici istoriju. Možda u totalitarnim režimima. Ali generalno, nije to tako jednostavno kao što ti shvataš. Istorijski metod je složeniji. Ali naravno nije savršen. Zbog toga istorija nije tzv. "hard science" poput fizike ili hemije, već "soft science".

Moral nekad i moral sada je kao da upoređuješ moral u Saudiskoj Arabiji i ovde. Tamo žena izađe na ulicu bez muškog pratioca, kamenuju je do smrti. Za njih je to moralno. Ovde je to monstruozno. Obe kulture (ili obe istorijske epohe) imaju moral, samo je poimanje morala mnogoooo drugačije, i jedno je svakako bolje po ljudsko bitisanje.

Čekaj, pričali smo o ratovima, i o čovečnom postupanju u ratu? O tome je ova tema, ako se ne varam. E, sad, bar u poslednjih 300 godina, nikako nije bilo moralno istrebljivati narode, klati civile, streljati zarobljenike, itd., pa opet svi su to radili. To se nije promenilo do danas. Ne vidim napretka. I možda je recimo 1938. izgledalo kao da je napredak postignut, i šta je bilo onda? Ko je gori, Švabe pod Hitlerom ili Saudijci danas? Kakve to veze ima sa protokom vremena? Pa dvadeseti vek je bio vek najmonstruoznijih zločina, gori od srednjeg i starog veka zajedno. I pre i posle WWII. Progres? I još: ja mogu prihvatiti da su srpski zločinci na Kosovu ili gde već radili to što su radili, ali ne mogu da prihvatim kredibilitet suda koji su osnovali oni koji bi, da je situacija drugačija, po komandnoj odgovornosti bili krivi za iste takve ili još gore zločine. Situacija nije takva da možeš preko kolena da je lomiš.

I još: pričaš o napretku i današnjim moralnim normama u humanom svetu, a negde tamo postoje ludaci koji čuče sa prstom na crvenom dugmetu: Badabuuuum! Smrt za sve, hrčkove, lišajeve, ljude, losose, bakterije... Mislim da bi ideja o uništavanju celokupnog života u srednjem veku bila nezamisliva, bez obzira što bi oni spalili poneku vešticu ili kamenovali preljubnicu.
Humanizam, prosvetiteljstvo... Mislim...

@Punjac: Ne pišu pobednici istoriju. Možda u totalitarnim režimima. Ali generalno, nije to tako jednostavno kao što ti shvataš. Istorijski metod je složeniji. Ali naravno nije savršen. Zbog toga istorija nije tzv. "hard science" poput fizike ili hemije, već "soft science".

Jbg,ja sam bas vama na ovoj temi zamerao da jednostavno gledate na istoriju...kada sam rekao da vlast pise istoriju,mislio nam na to da ce uvek neka drzava smanjivati svoje zlocine,a uvecavati suparnicke kada se o tome radi...to se odnosi i na nas,naravno.Btw,i fizika nije bas sigurna jer se sve skoro svodi na teorije,ona najveca pitanja,samo sto tu ne lazu,jer nemaju koristi,a i nisu bas u mogucnosti to da rade,jer se moze proveriti...ali i dalje je druga po redu najzanimljivija nauka po meni,