Језичке недоумице

  1. Да ли користите "Жидов" уместо "Јевреј"? Ја, лично, никада нисам користио Жидов, али чуо сам неке људе да то користе, некако ми пара уши. Колико ја знам, Жидов је из хрватског преузето, зар не?

  2. Upravo tako. Naravno da ne koristim i niko normalan ko se služi srpskim jezikom ne može da govori Židovi za Jevreje. A od kojih ljudi si čuo da to koriste? To je mutava hrvatska izmišljotina. Ne slažem se da treba da imamo ovoliko pozajmljenica koliko imamo, pogotovu iz engleskog jezika. To uništava jezik. Ali to što rade Hrvati je zaista smejurija. Izmišljaju neke toliko nebulozne reči da je to neverovatno. I kad se još proseravaju da imaju svoj jezik... To što oni zovu svojim jezikom je čista smejurija. Nekoliko baš starih hrvatskih reči i sve ostalo izmišljotine. I to bar da su neke osrednje izmišljotine nego neke krajnje retardirane.

  3. Podaci. Gubljenje suglasnika.

  4. Podatci i zadatci!!!
    Koje gubljenje suglasnika, Blake Griffin, sunce ti žarko, ... izgubili smo toliko u prvim, drugim i trećim Sveckim ratovima, pa još i suglasnike da gubimo!!! E, neće moći.
    Dakle: PODATCI i ZADATCI!

  5. Љаксе немој бунити народ, граматика није за шалу.
    ПОДАЦИ

  6. Sveska ili svezka?

  7. I kako se zove kad ljudi umjesto kuća govore kućica, umjesto Koka kole Koka kolica i to? To me nervira a ne znam kako se ta stilska figura zove pa se nerviram još više.

  8. I kako se zove kad ljudi umjesto kuća govore kućica, umjesto Koka kole Koka kolica i to? To me nervira a ne znam kako se ta stilska figura zove pa se nerviram još više.

    To ti se zove deminutiv. Imaš i fazon kuća - kućerina, to ti je augmentativ. Ljakse, loš ti trol. I koliko se ja sećam, ne spadaju u stilske figure, mada za to nisam 100% siguran, mrzi me da sad tražim.

  9. Blake, niti sam ikad pokušavo da trolujem, ali prosto ne mogu da verujem šta sve narod pita.

  10. Jebeš ga, Ljakse, ne znaju svi srpski jezik bez književnosti isto. :)

  11. Kad mi ZAISTA nešto bude trebalo oko pravopisa, pitaću, naravno, sve vas, ali prvenstveno Džimija.
    Čovek je ekspert, i to je to.
    Mada, kada sam bio mlađi (pre par meseci), mislio sam da znam bolje.

  12. Imao bih ja pitanje oko glagola spasiti. Da li se kaže spasava ili spašava? Logično mi je da je spasava, ali jebeš ga, čisto da budem siguran.

  13. spasiti - spašava (zbog jotovanja koje se javlja u građenju gl. pridjeva trnog)

    spasti - spasava (pošto nema jotovanja)

  14. Zahvaljujem se. :) Samo mi reci, koja je u suštini razlika između spasiti i spasti (ali ne spasti u smisli padanja :D ) osim tog i? :)

  15. jel se kaze Jer ili Jel?

  16. jel se kaze Jer ili Jel?

    Jel se koristi u upitnim a jer u potvrdnim recenicama.

    Jel si dosao kuci?
    Dosao sam jer sam bio umoran.

  17. Sumljam ja da se vi išta razumijete u gramatiku i pravopis...

Rekli o sajtu

Na pitanje: „Ko je bio Mocart?“ duhoviti posetioci internet sajta Vukajlija, rečnik slenga, odgovaraju: „Svestrana ličnost. Čovek koji je komponovao muziku za Nokiu. Inače, bio je poslastičar i izmislio je Mozzart kugle. A voleo je i da se kladi...“

Danas · 06. Novembar 2008.