Језичке недоумице

  1. И ја не би рекао да имају појма.

  2. Гилиптерчина
    jel se kaze Jer ili Jel?

    Blake Griffin
    Jer.

    Vukašin95!
    Jel se koristi u upitnim a jer u potvrdnim recenicama.

    Jel si dosao kuci?
    Dosao sam jer sam bio umoran.

    Štakojikurac?

    Je l' - skraćeno od je li - što je skraćeno od jeste li.
    Vukašine, objasni mi smisao rečenice "Jeste li si došao kući".
    Da li si došao kući.
    Jesi li došao kući.
    Je l' si došao kući - ne može biti, pa da ga jebeš.

    Dalje, Je l' se koristi kada se postavlja pitanje.
    Je l' ova sijalica plava?
    Je l' ovaj profesor normalan?
    Je l' padala kiša juče?

    Jer se koristi kao potvrdni veznik.
    Pao si ispit jer nisi učio.
    Obama je rasista jer je crn.

  3. Костићу, објасни ми смисао реченице "Јесте ли ова сијалица плава".

    Можда би од сада требало само да кажеш шта мислиш да је тачно и шта мислиш да је нетачно. Ја често то радим, је л' спречава лупање глупости.

    А све је почело врло очигледним троловањем...

  4. Vukašine, objasni mi smisao rečenice "Jeste li si došao kući".

    To nema smisao, ne znam kako bi imao.
    Ova recenica koju sam napisao, tek sad vidim da nije ispravna, napisao sam u brzini da bih pokazao da se koristi u upitnim recenicama, a tu sam bio u pravu. Za jer takodje. Tako da Kosticu dzaba pokusavas da mi dokazes kako sa pravopisom nemam veze.

  5. Meni nije jasno kako je 'jer' potvrdni veznik... To ne kapiram...

  6. Не капираш, је л' није потврдни. Узрочни је.

  7. Znam ja da je uzročni, nego ne znam da postoji termin potvrdni veznik...

  8. Постоји. Вечерас га Стићко увео.

  9. Meni nije jasno kako je 'jer' potvrdni veznik... To ne kapiram...

    Ja sam Awesome jer sam StefanKostić.
    Jer potvrđuje zašto sam Awesome, dok funkcioniše kao veznik između Awesome i StefanKostić.

    Стивен
    Постоји. Вечерас га Стићко увео.

    Taj rad. :)

  10. пошто сте то објаснили, ај сад јел се каже Компјутер или Контејнер?

  11. Mislim da bi trebalo da je "kanta".

  12. I meni se čini da je tako :) A možda se samo zbunio... Znači, Stefane, 'jer' je uzročni veznik,
    potvrdni ne postoji...

  13. spasiti - spašava (zbog jotovanja koje se javlja u građenju gl. pridjeva trnog)

    spasti - spasava (pošto nema jotovanja)

    Zahvaljujem se. :) Samo mi reci, koja je u suštini razlika između spasiti i spasti (ali ne spasti u smisli padanja :D ) osim tog i? :)

    ебеш ми све, и ја први пут сад чух за ово.. Мене су учили да је правилно "спасава" и готово.
    Сад видим да као по важећем Правопису нема разлике, дублети су, с тим што "спасти - спасава" има предност у односу на ово прво. Постоји сад ту гомила срања да извиниш, "спашава" је традиционално хрватски облик а "спасава" српски, па смо ми некако усвојили и то њихово али као што рекох "предност" се даје нашем облику. И да, није краткосилазно спȁсти као падање него је дугоузлазно А, као пáсти траву.. мало сам у шоку што и ја тек сад сазнах ово..
    Кога занима, детаљније има овде http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=184.5;wap2 при средини стране, а правило по коме се изводи и како да знаш је овде http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=5977.0;wap2

  14. juce me ovaj poster http://vukajlija.com/zabava/posteri/75890-izvinite-da-li-biste-molim-vas bacio u dilemu
    ako je drugo lice jednine TI BI, a u mnozini VI BISTE, da li BISTE vazi i kada persiras nekome. mislim to je i dalje drugo lice jednine jebem mu leba...

  15. ako je drugo lice jednine TI BI, a u mnozini VI BISTE, da li BISTE vazi i kada persiras nekome.

    Важи. Граматички се персирање третира као множина.

  16. @paradaJIZZ

    Kada nekome persiraš, sve glagole upotrebljavaš u drugom licu množine (Možete li Vi; Drago mi je da ste i Vi došli iitd.), pa tako i glagol BITI
    Dakle, u pomenutom posteru ispravno je upotrebljeno BISTE u množini, dok bi u rečenici: Izvinite, da li BI, molim Vas... glagol biti bio pogrešno upotrebljen.

  17. ПроменЉиво или промеЊиво... ?

  18. ПроменЉиво

Rekli o sajtu

Na pitanje: „Ko je bio Mocart?“ duhoviti posetioci internet sajta Vukajlija, rečnik slenga, odgovaraju: „Svestrana ličnost. Čovek koji je komponovao muziku za Nokiu. Inače, bio je poslastičar i izmislio je Mozzart kugle. A voleo je i da se kladi...“

Danas · 06. Novembar 2008.