Језичке недоумице

  1. Јел се каже на Вази или Ваги.
    А пример је
    : Измерити 200 грама меса на вази или ваги ?

  2. vagi. ne može vazi ja mislim

  3. mada trebala bi sibilarizacija da se primeni al jebem li ga. vaga je izuzetak

  4. "kada se prednjonepčani suglasnik nalazi sam u rečima od manje slogova (ne u grupi sa drugim suglasnikom), a u kojima bi zamjena zubnim suglasnikom dovela do nejasnoća u značenju...ne dolazi do sibilarizacije"...baki, deki, seki, dogi...

  5. Isti slučaj kao i liga lizi -- > znači pravilo vagi

  6. +se u reči ''liga'' ne vrši sibil. jer je stranog porekla...

  7. Дула или Дулета?

  8. Duleta. Dula kažu šabani iz Mačve.

  9. Dula kažu šabani iz Mačve.

    Ovo si u pravu 100%, mi govorimo tako. Ali ja se ispravljam nekako. :)

  10. Косовари кажу- Био сам код Дулу.

  11. Jericho, ne mogu da se setim nijedne neslovenske reči koja bi imala množinu drugačiju od ove što si ti rekao... Moguće da se kod njih dodaje -ev ili -ov, samo mislim da kod ovih slovenskih to nije baš pravilo, već da je tako u većini slučajeva. Bar ja nisam pročitala to pravilo...

    Znaš kako, pitala sam njih, jer oni više koriste reči bit i bajt nego lingvisti. A i čisto da proverim šta je češće u praksi... U našem pravopisu se stalno nešto menja, izuzetaka ima dosta, teško da i oni koji se bave jezikom mogu sve sa sugurnošću da kažu... Danas je auto-put, sutra autoput, itd...

  12. Moguće da se kod njih dodaje -ev ili -ov, samo mislim da kod ovih slovenskih to nije baš pravilo, već da je tako u većini slučajeva. Bar ja nisam pročitala to pravilo...

    Pa nije apsolutno pravilo, jer je prva deklinacija i najnedoslednija sto se tice deklinacija, prepuna dubleta i izuzetaka. Ali kazem, moja opservacija je da NOVE reci dobijaju sufikse.

    Znaš kako, pitala sam njih, jer oni više koriste reči bit i bajt nego lingvisti. A i čisto da proverim šta je češće u praksi... U našem pravopisu se stalno nešto menja, izuzetaka ima dosta, teško da i oni koji se bave jezikom mogu sve sa sugurnošću da kažu... Danas je auto-put, sutra autoput, itd...

    Pa da, ali o prelasku auto-puta u autoput odlucice lingvisti, ne saobracajci ;) Slazem se da ponekad treba konsultovati i "struku", ali poslednju rec obavezno moraju imati lingvisti. Jer npr. da su se ekonomisti pitali, valuta bi se najverovatnije zvala EURO, a ne evro.

  13. Danas je auto-put, sutra autoput, itd...

    Odakle bre nama autoput? loloololol To se kod nas obećava, ti autoputovi. :)

    Jer npr. da su se ekonomisti pitali, valuta bi se najverovatnije zvala EURO, a ne evro.

    A najveća tuga je što je većina ljudi zove EURO, i to još sa onim beogradskim akcentom da to ispadne kul. Jebem li im mamu ja seljačku nepismenu. Ma u stvari, neka je zovu kako hoće, ionako je go kurac, da se tako kurtulno odrazim.

  14. Slažem se da poslednju reč ipak treba da imaju lingvisti :) Samo što je ponekad teško ispratiti sve njihove izmene i dopune pravopisa, posebno ako neko nije u tim lingvističkim vodama...

  15. Da li se kaže kabAl ili kabEl?

Rekli o sajtu

Na pitanje: „Ko je bio Mocart?“ duhoviti posetioci internet sajta Vukajlija, rečnik slenga, odgovaraju: „Svestrana ličnost. Čovek koji je komponovao muziku za Nokiu. Inače, bio je poslastičar i izmislio je Mozzart kugle. A voleo je i da se kladi...“

Danas · 06. Novembar 2008.