Језичке недоумице

  1. Како се онда зову становници Крушева?

    Kruške?

    EDIT:

    Kruškovci?

  2. хех, хумор... сад је пост остао на другој страни и никад нећу сазнати одговор :(

  3. чекчекчек, дакле из крушева су крушевЧани, а из крушевца крушевЉани? ајте молим вас...

  4. stanovnici Kruseva su 'iz Kruseva' :D

  5. Је л' да да се каже парадајз а не парадајИз? Да? Мис'им парадаџизз букаке курац ми нешто нелогичан.

  6. Парадајз и парадаиз. Парадајиз немаже.

  7. Е'о 'вако, сад ме баш пита другарица следеће

    Како се каже ово

    ''Послао сам поруке 8 ђевојака''

    мислим на овај тј правилни начин

    Послао сам поруке двјема ђевојкама.

    Како је могуће то рећ' и да ли је уопште ако се не користи додатак типа НА БРОЈЕВЕ ОСАМ ЂЕВОЈАКА.

    ЕДИТ: НЕкад давно су људи макар у ЦГ могли рећ' ПОСЛА САМ ПОРУКУ ОСМИНИ ЂЕВОЈАКА или БИЛО Н'Е ДЕСЕТИНА ТАМО итд, сад не знадем гомна, не знадем.

  8. nikako, možeš reći "osmorici momaka", ali "osmerema devojkama" nije reč - za imenice u ženskom rodu gde je više od četiri nečega u pitanju ne postoje brojevi u dativu...

  9. То ме занимало, докторе.
    Захваљујем :)

  10. stojati ili stajati? stajati ne postoji? ako da, koja je razlika? ili su sinonimi?

  11. Valjda, stojim -> stojati, mada mi je stajati nekako prirodnije.

  12. ne znam toliko, ovo gore slučajno čuh pre neki dan od žene dok je objašnjavala deci, ali evo sa nekog foruma komentar:

    Da probam da podvučem crtu: reč je zapravo o dva glagola, oba nesvršena, različitog (ali srodnog) značenja, i različitih naglasaka:

    1) stàjati, prezent stòjīm, pridev prošli stàjaō — biti nepomičan, biti zaustavljen
    2) stȁjati, prezent stȁjēm, pridev prošli stàjaō — zaustavljati se, kočiti (tj. nesvršeni par od stȁti)

    E sad, za onaj pod 1), navodno postoji i alternativni infinitiv (a time i pridev prošli) stòjati, stòjaō. Moram da priznam da taj oblik meni zvuči malo čudno (i pokrajinski), ali ako rečnik tako kaže... (naprimer, HJP ga ne navodi).

  13. osmorici momaka

    Nije to do roda, nego je, ako se ne varam, OSMORICA zapravo brojna imenica. Može da se kaže i osam momaka, ali to takođe ne može da se stavi u dativ :))

  14. jebemliga, ja sam ekonomista, rekoh da sam slučajno čuo :)

  15. ja sam informatičar brucoš, al sam slučajno upamtio ponešto gramatike iz osnovne :))

  16. joooj, ja sam osnovnu završio 1987-e :)

  17. dakle, stojati ne postoji?

  18. "Stojati" je u Matičinom rečniku jednostavno upućeno na "stajati".

    stojati, -jim nesvr. v. stajati.

    Tako stoji.

  19. Može bre i stojati i stajati da se kaže. Sigurno.

Rekli o sajtu

U busu se devojka svadja preko fona da se ne kaze Vukajlija nego Vujaklija za recnik... ocaj na njenom licu kad je shvatila da ne moze objasniti

Mokoš · 11. Maj 2011.