Језичке недоумице

  1. А рецимо Јавни тужилац? То је функција и не може да се каже Јавна тужиља или тужитељка па да га јебеш. Како онда?

  2. Е јебига, онда се пресели у Загреб и кажи јавна тужитељица лололо

  3. Е, да вас питам. Кад се неко назива по занимању рецимо, да ли се даље ословљава у истом роду или се род прилагођава. Пример: Вештак је направио или вештак је направила? Ако је вештак женско.

    Sad je politički korektno da kažeš veštakinja... Iskreno, meni to izgleda kao ideološko menjanje jezika, i zato mi je glupo i licemerno. Ravnopravnost među polova nije toliko pitanje jezika, a ako se ravnopravnost na taj način pojavi u jeziku, treba da bude refleksija ravnopravnosti u društvu, a ne obratno, da se pokušava zavesti u društvu tako što će se nametnuti jeziku...

  4. meni je uvek bilo smešno ono 'medicinska sestra' i 'medicinski TEHNIČAR' :)) on je tehničar, a ona sestra lolo

  5. Можда је политички коректно али то нико жив не уважава, само на телевизији.

  6. Сведокиња сарадница лоло аман

  7. To pitanje roda je kod ns još u povojima, i neće brzo da ispuza iz njih.

    Pa izbaciće pri nekoj sledećoj reviziji :)

    Valdemare, možeš li ti da mi daš neki primjer za upotrebu tih enklitičkih oblika u genitivu?

  8. Valdemare, možeš li ti da mi daš neki primjer za upotrebu tih enklitičkih oblika u genitivu?

    Zlato: ima GA svuda.

  9. danas niej moj dan. :))

  10. I meni se na momenat učinilo suludim...

  11. Kako sam pokušala da pronađem odgovor na primarno pitanje, za svakakvim sam glupostima posegla :)

  12. Можда је политички коректно али то нико жив не уважава, само на телевизији.

    Pravda za pticane, ribove, lisicane, somice, lipane, svrakove, gavranice, jabukane, kaktusice i sva ostala živa bića kojima se gramatički i prirodni rod ne poklapaju! Zašto se zaustaviti na zanimanjima, kad priroda nudi toliko mogućnosti...

  13. Plaši me se. Također genitiv.

  14. Euterpo, ne produbljuj mi blam. :)
    Rekoh da sam danas zastranila totalno. :))

  15. Rekoh da sam danas zastranila totalno. :))


    Луло имаш ПВТ ;)

    ЕДИТ: Јел треба апостроф на "кад" ?

  16. Izvini. :D SImpatično je. :D
    Ne treba.

  17. Ne treba. Može i "kad" i "kada".

  18. Ne toliko, Lole. Ti nisi ni punoljetan, tol'ko mi je bar mozga ostalo :D

  19. Lullaby, ako je moguće, preciznije definiši svoje pitanje!
    Pokušao sam da ga skratim na najmanju moguću meru, ali opet nije sasvim jasno šta se pita:
    "Znamo da enklitički oblik zamenice "sebi" (u dativu) nije propisan normom srpskog jezika, dok je u hrvatskom to dozvoljeno. Zašto je to tako? Ko je to odlučio, i na osnovu kojih argumenata?
    Primer: "Kupio sam si cipele".
    Reći: "Kupio sam sebi cipele", zvuči izveštačeno i raspravljački...

    Ako možeš, konkretizuj pitanje, i ako te zaista zanima odgovor u kojem će biti više stranih reči i izraza, dobićeš ga, ali prvo pitaj, a ne ovako...Jer ovde se ne raspoznaje šta je pitanje.
    Ako je pitanje: "Zašto je to tako, ko je to odlučio, i na osnovu kojih argumenata...?", onda nemamo o čemu da pričamo. A taman sam mislio da pokrenem neke ljude da to raspravimo...

Rekli o sajtu

Vukajlija, lijek koji je potisnuo iz upotrebe Edronax, Zoloft, Prozac, Aktivin H i ostale antidepresive. Nuspojave su: grčevi u trbušnim mišićima, suzenje očiju, ludački osmjeh i lako se navući na njega.

Psiholog · 20. Februar 2011.