Језичке недоумице

  1. Pretstavljam ili predstavljam?

  2. Sa d. Izuzetak od jednačenja.

  3. Valujev. U prisvojnom obliku će glasiti...?

  4. Dakle, dobro sam napisao u komentarima.

  5. Nisi, Valujevljevu sliku.

  6. Sad vid'o tvoj komentar, ja misliJo na Pjerov.

  7. Skontala :) Prisvojni pridev se završava sa evljev kada se imena završavaju na ev.

  8. E, aj mi vidi u onoj defki Duška Jovanić koji su mi anglicizmi, oš?

  9. enterijer, magazinu in, kanal, refleksije, kolekciji, kursa, ejakulacije, rilejšnšipa, ordinaciji, facijalne ekspresije, fond. Ono, kao, nalupala sam, mada moguće da je pola od ovoga iz latinskog.

  10. Ja mislim da ti sve ovo osim kanala latinskog porekla.

  11. Moguće, nemam pojma.

  12. Једини англицизам ту је "рилејшншип".

  13. jel se kaže u nas pada snijeg il' kod nas?

  14. Ovisi o tome gdje životariš.
    Ja bih najrađe da u mene pada snijeg u vrelim danima (koji su, doduše, prošli), ali najtačnije je reći da na nas pada snijeg.
    Zezam se, stvarno je sa mog gledišta ispravno reći: kod nas.

  15. Ако гледате у небо и зевате, што да не.

  16. @GM , tu mi je bila nedoumica lolo :D

  17. "U" je stari slovenski predlog sa znacenjem "kod", tako da je svakako oboje pravilno.

  18. enterijer, magazinu in, kanal, refleksije, kolekciji, kursa, ejakulacije, rilejšnšipa, ordinaciji, facijalne ekspresije, fond. Ono, kao, nalupala sam, mada moguće da je pola od ovoga iz latinskog.

    Ja mislim da ti sve ovo osim kanala latinskog porekla.

    Једини англицизам ту је "рилејшншип".

    Канал је француског порекла. Рилејшншип не може да се подведе под позајмљеницу, јер се ради о речи која је неасимилована и не постоји у активној употреби кад је српски језик у питању. Кад би била асимилована, била би чист англицизам, иако су јој саставни делови латинског и немачког порекла.

Rekli o sajtu

Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.

Deutsche Welle · 29. April 2011.