Језичке недоумице

  1. Ljermontova ili Ljermontovljeva ulica?

  2. Љермонтова. Ал' неки србиста ће боље да ти објасни због чега. Знам да се доста тих присвојних придева изведених из презимена која се завршавају на -ов тако гради.

    Генерал Жданова
    Љермонтова
    Ремизов валцер

  3. A što onda Kirovljeva?

  4. Можда да се не би мислило на оног Персијанца Кира.

  5. Ljermontova ili Ljermontovljeva ulica?

    Pitanje je koji je pravi naziv te ulice: Ulica generala Ždanova (tj. Generala Ždanova, kad se izostavi "ulica"), Mihaila Ljermontova - ili: Ždanovljeva, Ljermotovljeva ulica.
    Pošto ovo drugo nije (bar kog g. Ž, za Lj. ne znam), onda se i ne primjenjuje pravi prisvojni pridjev koji bi trebalo (na -ovljev, -evljev), nego se samo govori sa izbacivanjem ovog "ulica" i naredne riječi (generala, Mihaila).

    Recimo, morao bi da kažeš Ljermontovljevi romani, Ždanovljevi vojnici itd.

    A i inače nam je taj pridjev već dalek u jezičkoj svijesti, prearhaično zvuči za većinu ljudi, pa se skraćuje.

    A što onda Kirovljeva?

    A Kirovljeva ulica se baš tako zove, pa je i očuvano, nije moglo da se skrati sa izbacivanjem riječi, a onda i tog infiksa.

    Tako valjda nekako. Moguće da je i skroz obrnuto.

  6. Kaze li se "povratnik u prekrsaju" ili "povratnik u prekrsaj"?

  7. Ово прво ваљда :)

  8. Pa ja sam danas tako napisao, ali sam pre toga 2 minuta razmisljao, i jos uvek nemam predstavu sta je tacno.

  9. Jebiga, to prvo valjda. Mene kad tako nešto muči, ukucam na guglu jedno, pa drugo, pa šta ima više pogodaka, kontam da je to:)

  10. To je neiskusan rezon, mogu ti u bilo kom random primeru dokazati koliko je pogresan. Evo prvo sto mi je palo na pamet - "ne znam" vs "neznam" - 32 miliona naspram 12! Elementarnu stvar ne zna 1 od 4 coveka! Nema potrebe ici dalje.

  11. Pa izašlo je tri puta više pogodaka za tačnu varijantu nego za netačnu, ne razumem kako to demantuje ovo što sam ja rekao. No dobro, slažem se da nije to savršeno ispravan metod, ali za brzu orijentaciju je ok.

  12. Pa trebalo je da izadje bar u odnosu bar 20 prema 1, to je maltene prva stvar koja se uci u skoli. I 20:1 je los skor, a tek 3:1! Probaj nesto gde ljudi cesto grese, pa da vidis pismenost u Srba!

  13. Kako tačno glasi komparativ prideva "mlak"?
    Mlači? :S

  14. Mlači, da. Jes' glupo, al jebiga. :)

  15. Mлакији ваљда, ал' нисам сигуран.

  16. Mlači, evo provjerih - piše i u SANU rječniku i u pravopisu MS. Dijalekatski: mlačiji.

  17. U knjizi sam pročitao: Išao je ukorak sa vremenom.
    Knjiga nema grešaka pravopisnih ič, a to jeste, je li?

  18. Nije greška, dobro je to.

  19. Kako bre nije? Pojasni mi malo. :)

Rekli o sajtu

U subotu, 27. novembra 2010. u Klubu studenata tehnike biće održana smotra sadržaja popularnog šaljivog sajta. Vukajlija je mesto gde se Internet zajednica okuplja kako bi na duhovit i originalan način definisala reči i izraze, sleng termine, našu svakodnevnicu i aktuelne događaje, po paroli - „Ovde možete da definišete sve ono što ste oduvek želeli, a nije imao ko da vas pita”.

Mondo · 25. Novembar 2010.