Prijava

Њари, селиш се у Лакташе?

u kriškovce, to ti je selo pored, odma tu kod šeškovaca!

Могу ли држављани Србије да упишу факс у Подгорицу на буџет?

pojma nemam ako mene pitaš. pretpostavljam da mogu jer u tim stvarima obično postoji reciprocitet ali ne mogu da tvrdim pouzdano.

ne mogu! ne možeš da odeš na plažu a da ne platiš boga oca nekih taksi, još te i istuku, a kamoli da ti daju za džabe da studiraš!

Ја већ годинама због тога не идем у Црну Гору на море, већ летујем искључиво у Лакташима и Јагодини.

Баш сам јуче био у Београду до факса, први пут после годину дана и док сам чекао на шалтеру да поднесем захтев за изједначавање старе дипломе и мастера, гледао сам шта је све потребно студентима од формулара и докуметнације и какве све таксе морају да плаћају, испада да студирање у Београду није јефтино ни за Београђане.

Ако хоћеш да изнајмиш собу у ширем центру града, мораш да издвојиш 100-150 евра. Гарсоњере иду од 150-200 евра. Станови од 250 евра па навише. Рачуни за комуналије и Интернет су око 100 евра, за храну ти јер потребно најмање 150 евра месечно. Одокативно, за једног студента је потребно око 500 евра месечно ако сам станује. Додај на све то још и месечну карту за превоз, тј. за Ђитлеров Бус Плус, такође и паре за књиге и скрипте. Ако се нађе цимер, све се то умањује за 150-200 евра јер је за храну опет потребна иста количина новца. Домове заборавите, места се углавном добијају преко везе. Дакле, студирање ван места становања је постао луксуз, а није много јефтиније студирање ни у Нишу, Крагујевцу или Новом Саду.

А студирање по Болоњи је такво да мораш да присуствујеш предавањима и вежбама, тако да нема шансе да се студира и ради истовремено. А пошто људи у провинцији живе много лошије него у Београду, а стипендија готово да више и нема, јасно је да је тренутно бар 80% студената Београдског Универзитета из Београда и околине. Толико о томе да студенти из унутрашњости узимају Београђанима било шта.

Fendere moram da te ispravim po pitanju šljakanja tokom studiranja. Bolonja sama po sebi ne pravi problem oko toga, već ti jedino zavisi od predmetnog profesora, odnosno hoće li da ti izađe u susret i ima li razumevanja za tvoje finansijske probleme ili ga prosto boli kara što ume često i da bude slučaj.

Moze li mi neko reci malo vise o Pravnom faksu?

bolje da sam pare od stanovanja,plaćenih računa i karata za gradski prevoz i knjige za sve godine studiranja utrošila na neki kurs frizeraja i neka putovanja,nego što sam završila faks i imala i fin prosek i bila na budžetu,jer sad te stvari ne znače ništa koliko vidim kako stoje stvari sa zapošljavanjem.

koji faks je u pitanju? jbg, pre upisa si trebala da mislis o tome sta vredi zavrsavati u Srbijici

Иначе, ни ја нисам из Бг-а али реакција је као створена за ову тему. :)

http://vukajlija.com/reakcije/26160

Sevastrokratore u ovoj zemlji izbor faksa ti jako malo znači u smislu kasnije egzistencije jer ti nijedan to ne garantuje. Naprotiv, pre ćeš doći u situaciju da je neki polupismeni kurton sa članskom karton neke usrane partije mnogo bolji kadar od tebe.

Svakako gonzo, ali neki fakulteti koji su, da se tako izrazim, u trendu ipak su malo perspektivniji po pitanju zaposlenja. Npr. Ekonomski, FON, Pravni, ETF, Medicina itd. su (kada je u pitanju zaposlenje) uglavnom bolji izbor od recimo Rudarskog, Geografskog, Smarskog, Filozofskog, FPN-a itd.

gonzo
Sevastrokratore u ovoj zemlji izbor faksa ti jako malo znači u smislu kasnije egzistencije jer ti nijedan to ne garantuje. Naprotiv, pre ćeš doći u situaciju da je neki polupismeni kurton sa članskom karton neke usrane partije mnogo bolji kadar od tebe.

taj rad.

gonzo
Fendere moram da te ispravim po pitanju šljakanja tokom studiranja. Bolonja sama po sebi ne pravi problem oko toga, već ti jedino zavisi od predmetnog profesora, odnosno hoće li da ti izađe u susret i ima li razumevanja za tvoje finansijske probleme ili ga prosto boli kara što ume često i da bude slučaj.

Први случај је баш реткост. Углавном их не занима нечија тешка материјална ситуација, њима је битан само сопствени џеп.

Da ozivim temu malo. Ima li nekog sa fakulteta bezbednosti? Video sam da postoji neka opcija da se na kraju dobije zajednicka diploma fakulteta bezbednosti i vojne akademije, studiraju se kao i predmeti sa FB ali i neki vojni predmeti poput taktike, etike rata itd.

Sevastokrator_95

Ako ovo 95 označava godište, izbij FB sebi iz glave. Realno, ni sa drugim fakultetima nećeš biti siguran, ali FB je tek go kurac, brat bratu. Još mi je neverovatnan profil likova koji žele to upisati. Uglavnom su to naprimani sikjuriti klinci, kojima su idoli kraljevi asfalta. A, takođe, nije ovo više ni komunistička zemlja gde su bezbednjaci glavni faktor sigurnosti. Upiši nešto konkretno možeš se i nadati nečemu. Mada, ako si s Kosova, Crne Gore ili si jevrejin, posao ćeš sigurno naći.

hahaha pa nisam bas u tom sikjuriti fazonu, ali mi je pun kurac prava i ekonomije, a ovo mi je nekako nepoznato pa se raspitujem. Jesi li ti na tom faksu ili tek tako pricas?

Nisam, ja studiram jedan od tih "pun kurac" fakulteta. Realno, razmišljaj gde je najveća šansa da se zaposliš. Ako imaš kapacitet i radne navike, probaj sa tehničkim fakultetima, ipak oni najbolje prolaze na tržištu, šta god ti drugi pričali.