Prijava

@Hipnos

Nisam u ovoj guzvi primetio da si zensko :) Izvini.

92%...tih 92%, kojih drugih.

A ti si za to cula sto posto van skole onda.

Ne. IMA u književnosti za drugu godinu. I nemoj da dovodiš u pitanje moju stručnost u toj oblasti:):)

@hipnos
:)
taman posla, ne dovodim tvoju strucnost. Bilo bi mi mnogo draze da si to procitala van nastave, jel to znaci da se interesujes za vise nego sto obavezna skola moze da pruzi. Al ne sumnjam ja u tebe. Verujem i da se samoobrazujes.

Epa, priznajem gresku, al prema tebi, jer vec 5,6 godina nisam upucen u udzbenike za gimnaziju. U moje vreme je bilo ovako ko sto kazem.

Ne želim ovakva prepucavanja!
Ja baratam samo suvim činjenicama!
I zahtevam da mi se odgovori dostavljaju taksativno, kao što ih pružam!
Ja sam upoznat i sa staroslovenskim, i velikim brojem slovenskih jezika, i neću dozvoliti da ovakve stvari prođu tek-tako!
Dakle, prvo odgovori na moje ranije komentare, ili ću smatrati da sam te uspešno demantovao.
Za svako pitanje, nakoje ne dobijem odgovor, shvatiću da neznaš... Opet demant!
Ćuprija nije Brige (toliko o razvijenom književnom jeziku)!
Nema svrhe, raspravljati se o sadržaju udžbenika, ništa manje pa?žje srednjem veku nije posvećeno nego li modernoj (posleratnoj) književnosti!
Gde su stihovi ''gorskog vijenca"
DA ČUJEM!

A i ako je bilo ko sto ti kazes, moj nastavnik nije shvatio znacaj toga i preneo kako treba.
A takva su vecina nasih nastavnika.

Onda ne urlaj na sav glas,ako već nisi u toku. I nije sve iz knjige:)

End of story.

@medicus

Ja te nisam pitao za stihove Gorskog Vijenca.
Odgovorio sam ti najbolje koliko sam mogo, a uopste ne mislim da si me demantovao.

Ti sto znas staroslovenski svaka tebi cast. Al takvih ko ti je malo.
I tu je siromasenje.
Zasto crkva nije nikad prihvatila Vukovu reformu?

I citaj malo privatne poruke, tamo sam ti preporucio jednu knjigu.
Mozes s neta da je skines.

@Hipnos
:)
Nisam urlao :)

Ovo je samo neko drugacije misljenje.

Pozdrav i za tebe. Hvala na ucestvovanju u diskusiji.

Crkva je uvek protiv reformi,bar koliko ja vidim:)

Običn narod ne poznaje književnost pre Vuka...
EEE nesrećni dane... a ču li nekad za narodne pesme... Ili to više ne spada u književnost!?
Ko nam beše zapisao sve te pesme i priče... Boris Tadić...

Tvoje su reči da je "gorski vijenac" na vukovoj ćirilici nerazumljiv za mnoge ljude! E obzirom da tebe smatram sasvim prosečnim ljudom, želim da ti razotkrijem misteriju, i prevedem tebi nejasne stigove "gorskog vijenca" na tebi razumljivu starosrpsku azbuku... :)

medicuse na kraju si se obrukao. kakve veze ima tadić?

O kukala mi majka... Pa ko je prevodio Novi Zavjet!? Eeeeej... Zar popovi i dalje koriste isključivo crkvenoslovenski... kad si bio zadnji put na liturgiji...

@medicus
Sad me malo zajebavas, a?

Ja samo govorim da prosecni ljudi to ne razumeju.
Ne treba mi tumacenje Gorskog Vijenca, savrseno znam o cemu se radi.

Umeš li ti Bane da ćitaš kazahstanski...
„ko nam beše zapisao sve te pesme i priče...”
Jesi' čuo nekad za sarkazam...

E medicuse, to narodno stvaralastvo je stavljeno u neki rang dogme.
I svako ko dirne, normalno je nepozeljan.

Jel znas da je za njegov prevod Novog Zavijeta Vuk izmisljao reci?

Crkva i dan danas ne koristi njegov Novi Zavijet.
I kako je neko ko je tad bio u svadji s crkvom mogo da prevede Novi Zavijet kako treba?

Na liturgiji se ne pise i ne cita, nego slusa i odgovara.

PRosečni ljudi ne razumeju astrofiziku... Da li ih to čini glupim... Ne jednostavno im treba upućivanje...
Gorski vijenac je kapitalno delo srpskog realizma, i kao takvo, ne može se čitati, mora se razumeti pouka, čitati između redova, a to nema veze sa pismom na kom je napisano, već sa dubinom misli!!!

Ok... Čiji Novi Zavjet koristi...
I znaš li koje je reči izmislio... Sad ću da ti citiram:
„izmišljač, vinogradar, preljubočinica, neraspadljivost, svadljiv, izbavljenje”...
ČItav predgovor je pun objašnjenja, na sve odgovore...
Ovo je konkretno na str. 12 izdanja prosveta~nolit... I ima gomila kako on kaže novih reči posvećenje pomazanje, zbornica, priznanje...
Prelistaj... SAM SE VUK. NAAJBOLJE ODBRANIO!!!

ne dotore ne znam kazastanski ja bre ne znam ni srpski kad malo bolje razmislim. drago mi je da na nasem sajtu imamo pametne i knjiške ljude ko što reče i pevaše džoni štulić.