Prijava

Juče je na B92 izašao tekst o tome kako su asteroidi najveća prijetnja opstanku Zemlje. Sam tekst nije toliko bitan koliko komentari.

Idvajam nekoliko:

udri Apofise! U centar

+56 : -6

pre spas nego pretnja u ovom svetskom ludilu

+48 : -4

Jupiter nas čuva od asteroida koji mogu da unište Zemlju, tako da je planeta mirna... Mada, ne bi škodio jedan mali "reset" :-)

57 : -9

Dakle, kako gledate na te komentare? Jeli to odgovor ljudi na moralnu krizu i stav da je čovječanstvo toliko sjebano da bi bolje bilo da nas neki asteroid smakne? Kako tako mogu komentarisati ljudi koji vjerovatno ni sami nisu "cvjećke" ? Jel' to licemjerje? Kakvo je to vrijeme u kome su ljudi toliki pesimisti i bez imalo vjere u čovjeka, u čovječanstvo u bilo šta? Realno bilo je u istoriji mnogo sjebanijih vremena, i gladi, i suša, i ratova, i kuge, i robovlasništva, i holokausta, i eksploatacije, i krađe od strane vladajućih slojeva - tačnije to je uvijek bilo - to je konstanta, i komunizma i ateizma i fašizma i raznih totalitarizama i ostalih -izama, i moralnog posrtanja i bahanalija i korumpiranih vođa...

Ali čini mi se da nikada ljudi nisu imali tako malo vjere u čovjeka i čovječanstvo i u bilo kakav ideal i perspektivu. Posmatrajući kroz istorijsku prizmu mi nismo danas mnogo daleko od utopije, a ljudi umjesto da se angažuju na tome da rješe neke probleme koju su danas lakše rješivi nego juče, zazivaju udar asteroida.

U antici su ideali bili filozofija, demokratija, aristokratija, jaka država, imperijalizam, u srednjem vijeku, preovladavali su hrišćanski ideali, renesansa u centar stavlja čovjeka, barok se opet okreće Bogu, prosvetiteljstvo slavi nauku, prosvetu, saznanje, racio, romantizam slavi nacionalni duh, vitalizam i sl. Nakon toga došao je kratki period nihilizma, simbolizma i previranja krajem 19. i početkom 20. vijeka, onda se sve više javljaju građanski ideali, jednakost, demokratija, i s druge strane komunistička ideja. A danas? Danas nam je pola stvari za koje smo se ranije morali pomučiti servirano na tanjir, a ne cijenimo ništa. A ideali u koje smo nekad vjerovali više nam ne znače ništa. Pa i u Srbiji. Još 90-ih godina dominantno je razmišljanje bilo "Samo da skinemo Slobu, pa će sve da krene na bolje, da dođe na svoje mjesto" Danas više niko ne vjeruje da će smjenjivanjem jedne vlasti ona naredna uraditi išta zaista vrijedno, dobro i pametno. Šta mislite na šta će to na kraju da izađe?

Jovo jovice, pazi vako...ljudi vole da podjebavaju i da pišu svakakve gluposti na neku ozbiljnu temu, tipa ta tvoja iznad, smak sveta od strane asteroida i slično. Sprdaće se narod s takvim stvarima sve dok ne bude postojala bliska i realna opasnost za tako nešto. Za sada je - udri brigu na veselje. kao i uvek.

Nije to pesimizam, to su oni produhovljeni i duhoviti komentatori. Da im je stvarno teško i jadno stanje čovječanstva ubili bi se stvarno. Uglavnom, oće da budu duhoviti ili pametni tako nešto.

Slično nama ovdje.

Ne znam koliko ti komentari mogu da se uzmu za ozbiljno i da li baš oni pokazuju kakvi su stavovi većine.

Samo toliko, inače ne volim da se smaram oko ovakvih tema jer mnogi dosta govore, al se na kraju malo kaže.

E, da, kad pročitah naziv teme mislio sam da neka ženska oće bantu palamr.

Pa znaš kako, nisam ja ni mislio da neko zaista želi udar asteroida. Ali i kroz šalu kad nešto kažeš, u tome ima 50% zbilje. Ljudi se sprdaju, naravno da bi se svi prikenjali kad bi opasnost bila realna. Ali to ne umanjuje značaj teme. Ipak činjenica je da su ljudi danas vrlo često bez ideala, bez vjere u čovječanstvo i bez nade u neku perspektivu. Glavna ideologija je ustvari cinizam, sarkazam, kvazi-moralnost, preseravanje i na kraju egoizam. A Lemaja je već pomenula i novac kao vrhovno božanstvo...

kao što je bog umro pre 2 veka, u 20. veku je umro čovek, sada ni nema više ko da umre, mada mislim da čoveku još uvek održavamo 40 dana

Mislim da čovečanstvo ne ide baš u dobrom pravcu, a demokratija, građanska prava i tako to su mrtva slova na papiru jer čak i u "najproduhvljenijim" zemljama to se postoji samo na TV-u. Što se tiče asteroida, neka udari nakon što Partizan osvoji još dve titule u fudbalu, a dotle ću i ja da napišem 1000 defku.

Pa ne možeš na intenetu izgledati produhovljeno, kul i intelektualno ukoliko ne smatraš da si iznad žgadije, i da ona ne zaslužuje da postoji. Ali pošto nemaš ništa stvarno pametno reći ideš sa BOMBAJ! UBI! UDRI! PO SRED GLAVE! ZALIVAJ BETONOM! i tako to.

Zanimljiva mi je ta misao da je u 20. vijeku umro čovjek, i ima istine. Mada ja mislim da će prije biti da sada umire. 60-ih godina je još bio živ itekako, pa i 90-ih (euforija zbog pada komunizma, npr.). 2001. mu je kratkotrajnu dozu vitalnosti dao 11. septembar i rat protiv terorizma, (u koji su mnogi iskreno vjerovali u početku) Ali od tamo neke 2007/2008, umire, čini mi se. Taman otkako se pojavio Fejs ;-) i brzi internet.

E sad na bliskom Istoku je još živ, izgleda. Čini mi se da je najmrtviji baš ovdje kod nas. Rusi su živnuli malo, i Kinezi, Zapad ima svoje brige, na bliskom Istoku, sranje, standardno, ali ih to održava u životu. A rupa zvana Zapadni Balkan je baš u nekoj pat poziciji. Ne puca se, al ne valja.