Prijava

Знате ли нешто о историји ових држава, поготову у Средњем веку? Знате ли неке битке, краљевства, познате краљеве и витезове?
Овде пишите све што вам пада на памет, омиљене битке, неке интересантне податке, стављајте слике утврђења и краљева и све везано с тим...

Ja bih volio da saznam nesto o tome, ovako neobavezno. Postovao bih da imam ista.
Ali kako da naucis kad sve vrvi od penalcina kao sto su ova trojica gore..

Vecinu stvari mozes da vidis u Braveheart i Highlander-u... :)

I ja sam se interesovao za Skotsku i Irsku kad sam bio mladji, pre barem 10 godina... Jbga, zaboravio sam skoro sve sto sam tad znao... Jos uvek volim Skotsku i Irsku, nadam se da cu jednog dana otici tamo...

Koliko ja znam, nema puno opisa tih predela u tom periodu... Ser Valter Skot je sakupio neke spise o tome, ako hoces mozes da probas da nadjes nesto vise o tome... Takodje, on ima i par romana koji se desavaju u Skotskoj u periodu u kom je ziveo ili koji vek pre pa ce ti dati neki uvid... Pre par meseci sam krenuo da citam neku knjigu o reformi koja je izvedena u Skotskoj u 17. ili 18. veku a koja je imala posledice po ceo svet, ali pritisle me obaveze, zaboravio sam na tu knjigu... Sad bih mozda mogao ponovo da krenem da je citam...

Па то, тешко је наћи неке књиге које се баве Ирском, Шкотском или Велсом. Иначе бих такође волео да посетим неку од ових земаља. :)

Imas na internetu sigurno gomilu sadrzaja. Ja imam Kindle pa skinem knjige u .mob formatu i citam ih, ali vecina ljudi mora da cita sa monitora. Istorija Skotske i Irske je nepotpuna bez istorije Engleske, ma koliko ih ja ne voleo opet imaju fascinantnu istoriju.
Vilijam Volas je za Skote kao sto je za nas Marko Kraljevic. Ljudi su smisljali pesme o njemu 5, 6 vekova, sam Valter Skot je zapisao neke.
Najvece pobede koje su Skoti imali su bitka kod Stirlinga(postoji i u Bravehearta, ali oni tamo usled nedostaka budzeta izmestaju bitku sa mosta na poljanu) i onda niz bitki koje je Robert Brus vodio za nezavisnost Skotske.
Irsku istoriju do borbe za nezavisnost ne poznajem tako da bih i sam mogao da se malo vise pozabavim. Znam da su imali pobunu protiv kraljice Elizabete I, ali to je ipak bilo u 17. veku...

За Роберта Бруса сам и ја чуо. А то што се тиче Елизабете, њу је наследио Џејмс Стјуарт, шкотски краљ тако да ту почињу да се поклапају енглеска и шкотска историја много више.

Ових дана Амери крећу да снимају нови наставак Иронклада који ће се бавити Келтима - крајем 13-о века изгледаће као ратници из времена Јулија Цезара набуџени фантастиком :P
Нађи списе од Јулија Цезара који описује како их је све таманио...

zanimljiva mi prica o rimljanima i irskom ostrvu, kad su krenuli da osvajaju gore ostrva, pa dosli do obale irske i krenuli unutra a ono samo suma (tad je irska bila skoro skroz sumovita), kisa, vetar i ladno, a nigde ljudi...

onda se okrenuli, rekli teraj bre ovo u tri lepe i nazvali zemlju hibernijom (od grcke reci hibernacija) i vratili kuci. :)

naravno, malo preuvelicano, al je manje-vise bilo tako nekako.

Па и Хадријанов зид их је штитио од Шкота са севера Британије, а поред тога као да су хтели што више да се одвоје од тих дивљака. :)

Сморило је Римљане више да освајају и поткупљују разна племена па лепо дигли велики зид и рекли им да се носе...

Kojim jezikom pričaju Irci?

На ирском, огранак келтских језика.

engleskim... iako je jedan od zvanicnih jezika i irski (gaelic), niko to ne prica.
a svud ga ima, i to prvi:
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR5FrW8ozGQ-T_9f66__7iymOQ__sXXTLoYPsj16Tvlmo0fQaUh-kkfUpOdzw

evo jedan kratak film o tome, odgledajte, zanimljiv je...
http://www.youtube.com/watch?v=zO2p-huQl-w

Jesu ludi Irci jebo ih pas, tužno je to što rođeni jezik ne znaju, ili im on nije ni rođeni. Ili koja je već tu logika.

Ирци су бре кул људи, да нисам Србин, волео бих да сам Ирац или Шкотланђанин, јебеш ми све. Они су као Срби у некој другој димензији.

То сам ја рекао неки дан, волео бих да сам Ирац, онако риђ, и ружан, то је кул. Мени.

Ma ne i ja gajim neku neopravdanu simpatiju prema Škotskoj, Velsu i Irskoj, ali tužno je što ljudi gube svoj jezik.