Prijava

Štedite li pare? Kako vršite selekciju šta je vrijedno novca, a šta je glupost koju je bolje preskočiti i sačuvati pare u džepu?

Ja obično mogu lijepo da štedim i uštedim kad to hoću. Imam disciplinu. Kao klinac sam znao uštediti lijepe svote za neke stvati koje su mi trebale. Ali u poslednje vrijeme (a to vrijeme traje već godinama) nemam toliko volje i želje za štednjom pa i ne štedim. Ukoliko izbjegnem trošak za jednu glupost, potrošim na neku drugu.

Sad opet sam u fazi kada bi htio da počnem da štedim. Ne mnogo i ne drastično, ali da ipak odvojim svaki dan bar po neku malu svotu na stranu. Zato me sad interesuju i vaša iskustva.

I još nešto. Da li razlikujete opštu štednju od štednje za neku konkretnu stvar?

Meni je uvijek bilo lakše uštediti za neku konkretnu stvar. A opšta dugoročna štednja (bez neke konkretne namjene) je ustvari ono što bi moglo da bude neka početna osnova za finansijsku sigurnost i nešto što bi nam moglo olakšati odvajanje od roditelja kad za to dođe vrijeme.

Let the talk begin!

Mora da se skuplja pred dan zaljubljenih lol.

Ja kad štedim ne trošim pare od užine. Kad idem u radnju sam uzimam pare tati iz novčanika, tj. kaže mi on da uzmem, pa uzmem npr. za dve kako kole 500 dinara i ostavim sebi kusur.

Jova brat oplodio s temama!

Elem, štekara sam za pare, volim uvek kod sebe imati, čisto da se osetim safety. Štedim po defaultu, mrzim grebatore, a i ćale mi uvek govorio da nikad ne budem grebator. Mada u poslednje vreme nemam mnogo šta i da štedim, jer sve sjebem.

Elem, štekara sam za pare, volim uvek kod sebe imati, čisto da se osetim safety. Štedim po defaultu, mrzim grebatore, a i ćale mi uvek govorio da nikad ne budem grebator

+1

I ne razumem ljude koji nemaju par hiljada u steku za svaki slucaj. Ne samo ljude nego i omladince.

E, kad mi neko kaže npr. nemam pare za Watersov koncert koji je za 8 meseci. Pa, mater mu jebem, možeš malinariti, šljakati nešto preko zadruge ili gde već! Za par meseci se čuda mogu napraviti.

štedim dok se ne napijem YOLO

Ne samo ljude nego i omladince.

za abortus ako zaskripi tu.

za abortus ako zaskripi tu.

Drugar platio skoro 1200e za abortus nekoj udaraljki. Nije izvadio na vreme, a ona mu dosla na kucu tek kad je stomak dosao do zuba.
Ipak, ne verujem da je imao toliko u steku.

Recimo da sam stekara, ali ne zato sto stekam, vec zato sto ne trosim. Ne treba mi nista osim hrane. Sve sto imam cuvam, pa retko kada imam neke neplanirane izdatke. Kada mi nesto treba, to kupim, upravo zato sto nista zivo ne trosim, pa mogu. A i ne treba mi nista, serem. Najskuplja stvar koju sam u zivotu kupio je kostala 200E i bila je jedina u tom rangu cena koju sam kupio.
Inace, Jovicicu, sta ti znaci

Let's talk begin!

Ne štedim, ali počinjem da zarađujem od sutra. Čisto da se zna da sam sad svoj čovek.

Zajebo sam se, trebalo je "let talk begin" ili tako nekako. Htio sam reći neka priča počne.
Permutovo sam zbog onog "let the games begin" pa mi je to "s" uletilo.

Inače koliko vidim (a slažem se sa vama, uglavnom) trebao bi i ja da se okrenem ka štednji.

Mada nisu mi jasni ni ljudi koji uvijek samo štekaju, štekaju, koliko god da imaju. Pa valjda su pare tu da se troše. Treba štediti, ali sa bar nekim opštim ciljem (sigurnost, lakše odvajanje od roditelja, stan, kola, ljetovanje). Ali samo štediti eto samo da bi se imalo, (osim neke nužne svote za crne dane) nije mi baš jasna ta filozofija. Ima ljudi od po 50 i kusur godina, bez djece, sa solidnim primanjima, a samo štekaju. Da bar daju u dobrotvorne svrhe ako njima ne treba, ali jok.

let the talk begin, BA

Što bi rekla jedna mudra baba: "Štedi se kad se ima, a ne kad se nema.".

fala!

e sad, što se tiče štednje
kad je nešto baš baš baš baš baš hitno, il' nešto baš baš baš baš želim, uštedjeću pare, pošto ni D od discipline nemam.
e sad, kad 'vako sama uštekam koji dinar, spičkam ga u roku od odma', na biiilo šta. već sto godina pokušavam da skupim pare za mp3, treba mi nekih 50ak maraka za neki dobar, čim skupim 30, odem i potrošim ih na biiilo šta, samo da ih potrošim. konj.
sve u svemu, štedjeću kad počnem da zarađujem, a 'vako od roditeljskog džeparca, nema 'ljeba od toga.
(:

Treba štediti, ali sa bar nekim opštim ciljem (sigurnost, lakše odvajanje od roditelja, stan, kola, ljetovanje).

I, koliko mesečno treba odvajati za ovaj cilj? Eto, taman to, ne mora zimovanje, Kicbil može i da sačeka.

Ali samo štediti eto samo da bi se imalo, (osim neke nužne svote za crne dane) nije mi baš jasna ta filozofija.

U zavisnosti od odgovora na prethodno pitanje, štednja bi bila ujedno i potrošnja, ukoliko bi se nečija sadašnjost podvela pod "crne dane".

ne štedim na defkama!!!

Mada nisu mi jasni ni ljudi koji uvijek samo štekaju, štekaju, koliko god da imaju. Pa valjda su pare tu da se troše. Treba štediti, ali sa bar nekim opštim ciljem (sigurnost, lakše odvajanje od roditelja, stan, kola, ljetovanje). Ali samo štediti eto samo da bi se imalo, (osim neke nužne svote za crne dane) nije mi baš jasna ta filozofija. Ima ljudi od po 50 i kusur godina, bez djece, sa solidnim primanjima, a samo štekaju. Da bar daju u dobrotvorne svrhe ako njima ne treba, ali jok.

Izvini sto te ovako pitam, ali jesi li zaradio ti nekada neke pare? Mislim zalaganjem i trudom, bilo od stipendije ili od fizikalisanja. Nije bas tako lako dati nesto na sta si potrosio vreme, a dugorocno gledano kad tad ce da ti zatrebaju. Neko voli da daje na cirku i cigare, neko na tehnicke uredjaje, neko koncerte i muziku i knjige. Jebiga, za neke stvari moras vise da stedis. Nismo milioneri, pa da smo osigurani.