Prijava

ako mašine rade I fizičke I umne poslove, šta ćemo mi da radimo? da sedimo i gledamo se?

To važi samo za lepe ljude. Nećeš valjda da sediš i gledaš grdobu.

Nevezano za teoriju o 21om gramu, je l' to kada umre poslednja ćelija u mozgu

Treba razlikovati smrt ćelije od smrti organizma. To što se krv prestaje pumpati pa samim tim kiseonik ne dolazi do ćelija ne znači da su ćelije umrle tog trenutka.
Nervno tkivo doduše propada vrlo brzo, tj. jako je osjetljivo na nedostatak kiseonika a uz to praktično sve promjene na njemu su ireverzibilne.
E sad, još jedan problem je što sve nervne ćelije ne reaguju jednako brzo na nedostatak kisenika, pa one u višim strukturama trpe ireverzibilne promjene poslije samo par minuta (2-3min) a one u nižim mogu ostati bez značajnijih promjena i poslije više vremena.
Opet, ako ti odu vegetativni centri (rad srca npr.) možeš da živiš na silnim aparatima ali praktično si mrtav jer ti mozak ne radi (ukoliko je došlo do fizičkih oštećenja pomenutih centara to naročito važi)

Ja da sam neka vlast ja bih smrt definisao kao trenutak nakon kog bi čovek bio mrtav čak i nakon uspešne transplantacije mozga u novo telo (odnosno čak i nakon uspešne transplantacije celog tela).

Jebi ga, transplantacija mozga neće biti moguća dok god ne budemo mogli da za 3 minuta prebacimo mozak i kičmenu moždinu sa sve nervima u drugi organizam, isprovlačimo ih svuda po tijelu i povežemo odgovarajuće strukture sa odgovarajućim krvnim sudovima.
A opet šta je smisao toga? Mozak je nosilac naše svijesti i svih naših osobina. Ako presade meni tvoj mozak, džaba što imam i dalje relativno neizmjenjenu spoljašnju morfologiju, to više nijesam ja nego ti.

Ja iskreno ne vidim način da se to ikad izvede... mada opet da mi je neko prije 10 godina rekao da će svako drugi imati telefone na tač skrin u 2014. gledao bih ga kao da je pao s Marsa.
Nikad se ne zna ali to se neće desiti u skorije vrijeme.

Uhhhh previše mi se spava da bih bilo šta više pisao jebi ga i ovo je nerazumljivo i puno rupa

Treba umreti, bez presađivanja i raznih tehnologija. Smrt je jedini dostojanstven čin koji nam je ostao.

Presađivanja organa? Ja ne vidim tu ništa loše.
Što bih nosio bubreg Sv. Petru kad mogu da ga ostavim nekome na zemlji i produžim mu život i za par decenija.

ako mašine rade I fizičke I umne poslove, šta ćemo mi da radimo? da sedimo i gledamo se?

Ovo je zdravo razmisljanje!

a šta ako mi napravimo mašinu sa intelegencijama i emocijama i to i pustimo je da radi i onda ona počne da pravi mašine po svom nahođenju koje će usmjeriti protiv nas?

A šta ako napravimo mašinu koja ima procesor milijardu puta brži od ljuckog mozga i onda pustimo nju da misli i ona nam umisli da se poubijamo jer je tako najpravednije?

mslim da imas/imamo malo pogresno poimanje sto se tice robotskog 'demonskog' karaktera . filmopvi su ti koji su ai ucini da izgleda kao da ima demonski karakter, kao da je preodredjena za unistenje/vladanje nad ljudskom rasom. transhumanisi, jea. ali, samosvjesna robot, koji ima instikte, koji ima nagog da se 'razmnozava' heh. haha, ali zamisli robota koji se recimo plasi smrti, kontam da bi bas imao ogrmonu slobodu u primjeni svoje heuristike...
da ne zvucim afazicno, sve sto zelim da kazem da nimalo osvjezavajuca misao nije da se igraju bogova.

Мислим да филозофи знају премало науке и потцењују материјални свет. Што је лоше, јер живимо у материјалном и ми смо материјални.

Ne znam koji je filozof reko da im ostaje još samo jezik da proučavaju. Nebitno.
Kako ste vi došli do težine duše, usta vas jebem?
Terminator je realniji od Matriksa.

mslim da imas/imamo malo pogresno poimanje sto se tice robotskog 'demonskog' karaktera . filmopvi su ti koji su ai ucini da izgleda kao da ima demonski karakter, kao da je preodredjena za unistenje/vladanje nad ljudskom rasom. transhumanisi, jea. ali, samosvjesna robot, koji ima instikte, koji ima nagog da se 'razmnozava' heh. haha, ali zamisli robota koji se recimo plasi smrti, kontam da bi bas imao ogrmonu slobodu u primjeni svoje heuristike...
da ne zvucim afazicno, sve sto zelim da kazem da nimalo osvjezavajuca misao nije da se igraju bogova.

Nije to demonski karakten nego sušta priroda razmišljanja.

Sredinom prošlog veka kada su počeli da se razvijaju kompjuteri, kognitivni psiholozi su bili ubeđeni da će za koju deceniju otkriti kako ljudski mozak funkcioniše i uspeti da naprave vernu kopiju istog, tj. veštačku inteligenciju. Pedesetak godina kasnije, ispostavilo se da je problem mnogo teži i komplikovaniji.
Da, imamo kompjutere koji perfektno igraju šah i imamo glasovne interfejse, ali ne možemo reći da smo uopšte blizu nečemu što je veštačka inteligencija. Predviđanje obrazaca u šahu je mnogo jednostavnije nego recimo pisanje ove rečenice, čak iako naizgled ista ne zahteva mnogo "mentalne snage".

Da bismo imali veštačku inteligenciju, moramo prvo da dobro razumemo svoju, jer to je jedini referentni okvir prema kome možemo da gradimo nešto iznova. Ali ne razumemo svoju psihu u potpunosti još uvek.

S druge strane...

BIOLOŠKO UZDIZANJE (biological uplift) je koncept koji je mnogo intrigantniji. Transformacija životinja u inteligentnu vrstu putem genetičkog inženjeringa. Primeri iz fikcije koje svi znate: Planeta majmuna, Ostrvo doktora Moroa i danas sam video trejler za Guardians of the Galaxy (Rocket Raccoon); donekle i Prometej (Inženjeri su stvorili ljude).
Neću da se pretvaram da sam biolog-genetičar, ali po mom (ne-naročito-dobro-argumentovanom) mišljenju, uzdizanje životinja mi se čini kao da ima potencijal da se dogodi pre nego veštačka inteligencija kompjutera. Razlozi su što, ako bismo locirali sve genetičke faktore koji su odgovorni za ljudsku inteligenciju, možda bismo mogli da "uzdižemo" životinje. Već imamo svetleće miševe i gajimo ljudske uši na mišijim leđima.

Ova sintetička inteligencija kod uzdignutih životinja, bi s druge strane, izazvala još veću histeriju kod antitehnološki nastrojenih ljudi koji se plaše "IGRANJA BOGA". Već vidimo šta se dešava sa eksperimentima u vezi sa stem ćelijama, kloniranjem i, treba li da pominjem, potpuno bezopasnim genetički modifikovanim žitaricama. Uzgred, tu bi se otvorila i etička pitanja kako bismo tretirali ta nova stvorenja. Mislim da mi ljudi, kao organska bića, smo pristrasni prema drugim organskim bićima, i koliko god kompjuter bio inteligentan kao čovek, on će uvek biti "samo" mašina. U većini naučno-fantastičnih dela za koje znam, a gde se pojavljuje uzdizanje (Planeta majmuna, Ostrvo doktora Moroa), glavni motivi su ropstvo, emacipacija od kreatora (zlih ljudi) i strah od prčkanja sa prirodom i "prirodnim poretkom". Klasičan hrišćanski pristup bioetici – anksioznost u vezi sa čovekovom ljubopitljivošću ili čovekovim pokušajem da manipuliše biologijom.

valsinarbe, sve si rekao, samo nisi rekao ono sto sam te pitao...mislis li da bi od takve inteligencije bilo koristi? sto neko rece korisan je pametni robot koji ume sam da seta po mesecu, ali da li je korisno imati i robota koji ima emocije itd

Klasičan hrišćanski pristup bioetici – anksioznost u vezi sa čovekovom ljubopitljivošću ili čovekovim pokušajem da manipuliše biologijom.

...ili čovekovom potrebom da za sebe gaji rezervne delove.

Ове реченице су написане још на првој страни, обишли сте круг, закључавање док не дође неко вештачки интелигентно биће да реши проблем.

закључавање док не дође неко вештачки интелигентно биће

Urrad?

Koja je korist od programa koji igra šah (tzv. slaba veštačka inteligencija)? Nema koristi ni od jake veštačke inteligencije, u pitanju je ljudska potreba za istraživanjem, stvaranjem, avanturom i pomeranjem granica. Neku korist bi joj sigurno naposletku našli (npr. robot-psihoterapeut), ali nema nikakvu inherentnu korist.

daj neki clanak o biolodzikl apliftu, nalazim samo blogove gdje pisu jedno te isto, neodredjeno.
poznat fenomen svakom ljubitelju naucne fantastike, ali nikada nisam pretjerano razmisljao da li je moguce ili nije, samo je jasno da je ideja super.

"Reverse primary thrust, Marvin." That's what they say to me. "Open airlock number 3, Marvin." "Marvin, can you pick up that piece of paper?" Here I am, brain the size of a planet, and they ask me to pick up a piece of paper.

daj neki clanak o biolodzikl apliftu, nalazim samo blogove gdje pisu jedno te isto, neodredjeno.

Četvrti link kad guglaš, lol: http://jetpress.org/v18/dvorsky.htm Objavljeno u Journal of Evolution and Technology ("...peer-reviewed academic journal published by the Institute for Ethics and Emerging Technologies. It covers futurological research into long-term developments in science, technology, and philosophy.") Sad čitam.

YouCantHandleTheTruћ
"Reverse primary thrust, Marvin." That's what they say to me. "Open airlock number 3, Marvin." "Marvin, can you pick up that piece of paper?" Here I am, brain the size of a planet, and they ask me to pick up a piece of paper.

:D