DNK, teorija evolucije po Darlingu i inače, mutacije i tako to

  1. Бесмисао је свакако феномен глупих људи.

    Treba čitati, čitati.

  2. Sva ta borba sa sobom, gresi, težnja za savršenošću, unutrašnji mir, sve su to ljudske aktivnosti. Zašto ih nipodoštavaš uplićući boga? Meni je to sranje, ako nam je sve to dato i ceo svet, ovako je mnogo lepše. Znati da je sve nastalo slučajno, da je sve sastavljeno od atoma i da je sve isto, da si isti kao priroda, kao kamen, kao riba i kao ptica, da si isti kao zvezde, da su atomi umirućih zvezda udaljeni milionima svetlosnih godina učestvovali u izgradnji tebe, i da su se svi ti atomi sastavili kao posledica miliona godina evolucije i da ti je prirodna i društvena kompleksnost podarila mogućnost da o svemu tome razmišljaš, da učiš, da saznaješ, da se smeješ, plačeš i voliš. Meni je to lepše nego da je sve to plan i kreacija nekog boga, koga niko nije video niti zna zašto sve to radi. Ne znam zašto misliš da ja smatram da su ljudi bogovi ukoliko nema boga? Ne, upravo obrnuto, stvaranjem boga, pošto ne možemo da znamo njegove prave namere, možemo da tumačimo kako god hoćemo i pretvaramo sebe u bogove, sve je dozvoljeno. Ukoliko prihvatimo moj pogled, imamo kosmičku odgovornost da se staramo o celokupnoj flori i fauni, celom životu, i svemu neživom, jer je ova planeta naš dom, verovatno jedini koji imamo i jedini koji ćemo imati i ovo je jedan život, kojim smo dobili srećom i treba da uživamo u njemu i da učini da i drugi mogu u njemu da uživaju i da sve to ostavimo našoj deci i budućim generacija svih bića.

    Sve što ljudi razumeju, mogu i da urade ili naprave, a pošto su za socijalne konstrukte kao religiju, moral i sve to potrebni samo mozak i jezik, to pokazuje da nije potreban nikakav bog, nego samo ljudi.

  3. Религија је у 21. веку уско повезана са свим људским делатностима - од духовних ствари до крајњег материјализма, попут банкарства или развоја нових технологија. Тврдити да неко смишља зачкољице да би опстао, у рецимо Америци где су протестанти грађани који броје милионе становника је мало превише детињасто.

    Religija je u 21. veku samo ostatak, vrlo brzo će da nestane, u opadanju je u celom svetu već godinama, samo u Americi je opala za preko 10% u nekoliko godina. Sa 82% na 76% u proteklih 5 godina. A religija smišlja začkoljice otkad je nastala... otkad je prvi lik rekao da postoji bog, a neko ga je pitao kako znaš. Morao je da smisli neku glupost, neku logičku foricu. Vekovima se teologija i logika razvila da su sada toliko sofisticirane da imaju vrlo jake argumente, ali i dalje su bez ikakvog pokrića. Religija ne može da da nijedan testabilan dokaz, ima samo neke pseudonaučne i filozofske argumente koje vrte u krug.

  4. Добро, и то је једно од виђења. Исти циљ, али другачији углови посматрања. То не значи нужно да је онај други угао туп или глуп. Мислиоци су увек ишли корак даље и од атома и од овог једног живота. Разлика у мишљењу је богатство идеја. ``Ukoliko prihvatimo moj pogled`` - то је оно што свако од нас мисли. И ти мислиш да си у праву. Логично. Као и ја и скоро свако од нас. Поздрав.

  5. Ne mislim ja da sam u pravu, niti me zanima, ali zar nije poniznije pred univerzumom i pred sobom reći "ne znam, ali ovo je logičnije i jednostavnije" nego izmišljati neke bogove. Celokupan dosadašnji razvoj ljudske vrste ukazuje na to da nema ničega osim ovog sveta, nema supernaturalnog, nema bogova, raja, pakla i ostalog. Imamo ovaj svet u kojem postojimo bez neke svesne svrhe.

  6. Religija je u 21. veku samo ostatak, vrlo brzo će da nestane, u opadanju je u celom svetu već godinama, samo u Americi je opala za preko 10% u nekoliko godina. Sa 82% na 76% u proteklih 5 godina. A religija smišlja začkoljice otkad je nastala... otkad je prvi lik rekao da postoji bog, a neko ga je pitao kako znaš. Morao je da smisli neku glupost, neku logičku foricu. Vekovima se teologija i logika razvila da su sada toliko sofisticirane da imaju vrlo jake argumente, ali i dalje su bez ikakvog pokrića. Religija ne može da da nijedan testabilan dokaz, ima samo neke pseudonaučne i filozofske argumente koje vrte u krug.

    Probaj da čitaš Mirču Elijadea ili Klod-Levi Strosa, to je antropologija. Ozbiljna nauka, isto kao fizika ili biologija, a ljudi imena u svojim oblastima. Možeš možda i Junga. Ti ljudi bacaju svetlost na fenomen religije na drugačiji način nego vulgarni materijalizam, a nikako ih ne bi mogao "optužiti" za neku religioznost, fanatizam, šta ti znam... Reći da je religija prevara i laž mnogo je lako, ali je brate to uprošćavanje koje ne uzima mnogo stvari u obzir. Ili to, ili ideološka zaslepljenost. Treba širiti vidike, ne sužavati ih.

  7. Hoću, ali pročitaj ili pogledaj neke neurologe i ostale koji pričaju o tome. Nemojte da kidnapujete društvene aktivnosti, društvenjaci, pa nećete ostati uskraćeni za lepotu znanja o materijalnom.

    EDIT: Mada sve što sam do sada čitao o religiji ili slušao ili gledao, se zasnivalo na izvrtanju prirodnih nauka i ogromnim skokovima u izvođenju zaključaka iz psihologije i neurologije, iz antropologije i sociologije. Religija je toliko jako upletena u ljudsku psihu da retko ko može da je posmatra kao samo jedan fenomen i to objektivno. Uvek prave ogromne mentalne skokove i kognitivne disonance ne bi li opravdali na svakojake načine religioznost. Idu toliko daleko da uvode ono što ja zovem "utilitarističko new age pravdanje duhovnosti", ono što većina zna kao "pa pusti ih da veruju ako im je lepo". Jako loš argument, jer može da se primeni na skoro sve, od pedofila, ubica pa do bombaša samoubica koji ubijaju "nevernike".

  8. Reći da je religija prevara i laž mnogo je lako, ali je brate to uprošćavanje koje ne uzima mnogo stvari u obzir. Ili to, ili ideološka zaslepljenost. Treba širiti vidike, ne sužavati ih.

    Nemoj misliti da sam ja jedan od onih "religija je opijum za mase", ne mislim da je namerno smišljena da sjebe sve ili da kontroliše. Mislim da je religija više kao posledica nesavršenosti i uplašenosti naše svesti i našeg bića za život i smrt, za naš karakter i sve što se dešava. Religija je po meni više neki virus ili rak u mozgu, u svesti/podsvesti koji funkcioniše kao još jedan mehanizam kojim pokušavamo da razumemo i olakšamo život. Isto kao fobije, fetiši, projekcije i ostale stvari koje mozak radi. A onda je neko sve to organizovao i iskoristio, bez protivljenja ljudi koje sjebava. Ljudi vole svoja mala ludila, šta ćeš.

  9. Hoću, ali pročitaj ili pogledaj neke neurologe i ostale koji pričaju o tome. Nemojte da kidnapujete društvene aktivnosti, društvenjaci, pa nećete ostati uskraćeni za lepotu znanja o materijalnom.

    Nipošto, o materijalnom treba znati što više. Svašta sam čitao... Ali nikad ne bih verovao da ću ispričati priču koju sam pročitao kod vladike Nikolaja. Elem, krenuo neki mikroorganizam kroz ljudski organizam. Krenuo od digestivnog trakta, prošao kroz krv, endokrini sistem, skelet, nervni sistem, zadivljen stigao do mozga, tu se tek zapanjio kad je uvideo kako sve to funkcioniše, kako je naštelovano sve super, koja bre kompleksnost i savršenost. I reče: kakva savršena mašina! Sve je video, čoveka nije video. To jest, video ga je iznutra sa spoljašnje strane. Idealno bi bilo da ga je video spolja sa unutrašnje strane. Ja volim formalizam i strukturalizam, na primer u pristupu književnosti, formalistička kritika može da ti objasni funkcionisanje književnog dela do u detalje, strukturalizam radi čuda... Samo, nešto tu malo nedostaje da bi imao pun uvid. I taj nedostatak uvek će biti prisutan u ljudskom sagledavanju čoveka i sveta. Mislim da stvar nije u nedostatku nagomilanog znanja, već kao ono: ne možeš izmeriti putanju i brzinu... to mislim da se možda odnosi i na čoveka.

  10. Njah, sranje pričica, pa logično da ne može mikroorganizam da sagleda čoveka celog, jer ne može da komunicira sa njim, niti da ga sagleda u okolini celog. I opet to nije nikakav pokazatelj da je religija neophodna, ili ikakva duhovnost koja ide dalje od humanizma i ovog mog nekog "duhovnog materijalizma".

  11. bezveze priča tog Nikolaja, vernici nikako da izbace tu zabludu o savršenstvu i perfektnim mašinama. Čovek nije savršena mašina.

  12. Religija je po meni više neki virus ili rak u mozgu, u svesti/podsvesti koji funkcioniše kao još jedan mehanizam kojim pokušavamo da razumemo i olakšamo život.

    Možda, a mogu i da ti preporučim knjigu Profano i sakralno, Mirča Elijade. Zanimljiva je. Ako se zainteresuješ, probaj samo da je čitaš bez predrasuda, kao što je ovo sa virusom i rakom u mozgu :) Veruj mi, ozbiljna nauka.
    EDIT Ja ne pričam o religijama posebno, ni o njihovoj društvenoj ulozi, već o iskustvu svetog i svetovnog kod čoveka, otkad je nastao. Ne mogu reći da sam vernik, ali o toj temi treba ozbiljno. Takođe se treba posvetiti i temi ideje napretka, njenim ideološkim korenima i implikacijama :)

  13. Ne brini, imao sam predrasude, kad sam bio vernik, sad sam izlečen :)

  14. naziv teme: ''DNK, evolucija po Darvinu i inace, mutacije i tako to''
    priča se naširoko o religiji. kao što ste zatrovali onu temu o svemiru glupostima ulične fri stajl filozofije, tako sad i ovde skrećete sa teme na najgoru moguću tematiku.

  15. I ovo što kaže Truleks, nikako da izbacite tu ideju da su ljudi savršeni, nisu. To je najveća greška filozofije (većine) i religije, što stavlja čoveka kao merilo svega.

  16. To je najveća greška filozofije (većine) i religije, što stavlja čoveka kao merilo svega.

    Čovek je merilo čoveka, ne svega. A mi smo ljudi, pa eto.

  17. Како да мерим супстанцију бивствовања ако сам јебено Сунце?
    ЈА СИЈАМ ПИЧКЕ!

  18. Valdemar i Granjka su dokaz da će ovaj milenijum ipak biti označen kao primitivan u nekoj dalekoj budućnosti, kada čovek prihvati da je deo sistema, deo biosfere, deo (tj.delić) univerzuma, a ne centar svega, smisao postojanja univerzuma, savršenstvo bez mane koje je početak svih koordinatnih sistema a sve ostalo stvoreno njemu kao bekgraund za zajebanciju i uživanje.
    EDIT: Kako je egocentrična ova filosofsko/duhovnjačko/religijska frakcija Bog da čuva.

  19. pozdrav svim ljudima koji se ne osjećaju kao suvišni!
    na stranu religija, kako da se ponašaš u društvu nimalo liberalnog religijskog fanatika koji počne da ti nameće dogmu o svevišnjem, gospodu, gospodinu. u gulag

Rekli o sajtu

U subotu, 27. novembra 2010. u Klubu studenata tehnike biće održana smotra sadržaja popularnog šaljivog sajta. Vukajlija je mesto gde se Internet zajednica okuplja kako bi na duhovit i originalan način definisala reči i izraze, sleng termine, našu svakodnevnicu i aktuelne događaje, po paroli - „Ovde možete da definišete sve ono što ste oduvek želeli, a nije imao ko da vas pita”.

Mondo · 25. Novembar 2010.