Prijava

Јесте Царе, није Урош крив за распад царства, крива је предходна власт

Ахаххаха... Још ће Урош да испадне Вучић.

Не, грешка, Вучић је био радикал кад се земља распадала, па је учествовао.

Uroš je nasledio haotičnu situaciju od ćaleta koji je jedva kontrolisao svoju vlastelu u doba pune zrelosti i praktično ostavio sina ne (ne)milost Siniši. Sa 19 godina, mislim da niko ne bi bio ekstra vladar. Uostalom, iako su velikaši izlaktavali razne autonomije, Uroš je održao carstvo na okupu sve do svoje smrti, osim grčkih i albanskih krajeva, ali otimanjem tih delova Siniša mu je praktično učinio uslugu.

to jeste, uki j žigosan kao nejaki za vjek i vjekov što nije u redu s obzirom da većina 19-godišnjaka ima teškoće sa polaganjem vožnje

Uostalom, činjenica da je on najomraženiji lik srednjovekovne srpske
literature dosta govori.

О тој литератури доста говори и Марко Краљевић који је живео 300 година и борио се на страни Срба.

Све су ти те тезе по принципу "после битке ђенерал", па ја да знам да ће сутра негде да ме удари ауто не би ишао туда. Како је и он знао да неће успети да оснажи земљу пре него што умре? А што се тиче законика, па нико није ни рекао да је ревулоционаран у свету, само први наш законик.
Свиђа ми се теза да је Рошу био добар, ал онда кажеш на крају да нико не би био добар са 19 година, а са колико је Душан дошао на власт? И још је већ тад био дог оф вор. И причаш да је био најомраженији у то време, а добио надимак силни, а његов сасвим солидни син наследник надимак нејаки? Додуше не знам, то је можда њима додељено кроз народ после, али опет...

Бараташ чињеницама то свака част, али овде си мало субјективан.

Је л' овај Валгењаб Дуче?

enemi nije fora porediti dušana i uroša na taj način. da, duki je bio mocart za kraljevanje i vojevanje, nije uki kriv što nije bio tako kul.

a što se nadimaka tiče ne bih ja našem narodu ništa verovao.

Па не кажем ни ја то, али Цар каже. Дуки је узео власт са 22-23 године, а Уки је добио са 19 и имао времена да се покаже. А видиш Цар се не слаже да је Дуки био моцарт мерака и штимунга за краљевање, војевање и друге сродне делатности.

aa ok nisam ispratio spiku.
PRAVDA ZA DUKIJA11

mora da je bio Dušan Slina pa je to ljetopisac promijenio kasnije.

1) Što se tiče dolaska na presto: Dušan je na vlast stupio sa 25 godina. Dušan se u prvoj stonskoj povelji zahvaljuje Dubrovčanima na 8000 perpera koje je dobio dok je bio mladi kralj, koji nigde nisu pomenuti u dokumentarnim izvorima, a ako znamo da je Uroš III Dečanski bio neprijateljski raspoložen prema Dubrovčanima, i da je Dušan dao u zakup ono što sam već pominjao nepunih 2 godine po stupanju na presto, može se gotovo sigurno izvući zaključak.
2) Što se tiče Dušanovog nadimka i navodnih ludih popova i šta znam: kralj i car Stefan (a ne Dušan) nije imao nikakav nadimak u srednjem veku. Njegov nadimak potiče iz peri oda 16-18 veka, uostalom sama sintagma "car Dušan" govori o nepoznavanju običaja nemanjićkog doba. Te guslarske pesme koje je neko gore pomenuo su novije od Marka i nisu literatura sve do 19. veka. Nisu popovi jedini koji su pisali u srednjem veku o Dušanu
3) O Dušanovoj navodnoj vojnoj veštini: Dušan se jeste proslavio na Velbuždu , no koliko bitaka koje je vodio (nastavak u sl postu)

...na otvorenom polju znate? Upravo tako. Sve što je Dušan izveo jeste mrcvarenje onoga što je ostalo od Rimskog carstva, a i to nije uradio bog zna kako: Solun nije pao, Drač nije pao, Ser je opsedao tri ili četiri puta dok je pao. Svi gradovi s kojima je "došao u kontakt", izuzev Soluna, jedva da su imali garnizone. Stoga, ova osvajanja su više dokaz rimske nemoći nego srpske moći.
4) O opravdanju Dušanove nemoći da zavede red: nikakva rana smrt ili šta god ne može opravdati da su Hrelja i Momčilo radili što im volja u svojim krajevima u periodima dužim od dve godine. Kada ti lik poput Hrelje žari i pali u vitalno važnoj oblasti i ti ne možeš da ga smiriš, to je znak da nešto debelo ne valja.
5) O Uroševoj nemoći da se suprotstavi oblasnim gospodarima u poređenju sa Dušanom: Koliko oblasnih gospodara izuzev pobunjenih Branivojevića znaš iz doba Uroša III? Upravo, jer Dušan nije imao nikoga da mu konkuriše po pitanju de facto vlasti.

Ako sve ovo uzmemo u obzir, mislim da je jasno kao dan ko je subjektivan.

Ako sve ovo uzmemo u obzir, mislim da je jasno kao dan ko je subjektivan.

Па лол.
Сад си се увредио што се не слажемо с тобом.
Ок је матори нико ти не брани да тераш своју причу, ал мене бар ниси убедио чак ни са толико информација. А да даље ширим причу немам времена а ни претераног интересовања, ионако је ово тема за смејање маестру.

Meni se čini da je sve ovo, i sa Urošem i Dušanom, sasvim uobičajena slika jedne srednjovekovne feudalne države. Bilo je još sposobnih i nesposobnih vladara u srpskoj istoriji tog vremena. Ne verujem da je u ostatku Evrope bilo drugačije. Da nisu došli Turci, ko zna kako bi ostali upamćena ova dvojica.

car zna sta prica, enemi. dominira i na onoj temi "istorija".

Ма знам ја да он зна шта прича, али нисмо ни ми остали дебили да немамо своје мишљење и нека знања. То што је он добар историчар не значи да је добар аналитичар историјских догађаја. Ко што ако је неко дошао на власт не значи да је добар владар.

a zakonik, prepisivali jedni od drugih, ko sto i mi sad prepisujemo od EU.

Nemanja je bio što puta veći car i od Uroša i Dušana.