Prijava

Švabo: ima krov nad glavom, prijatelje ceo zivot, rodbinu, radi 8h posle do teretane pa pivo ili pes, ima devojku ili je trazi po klubovima

Srbin gastrabajter: radi 3-4 sata vise od svabe jer mora da plati kiriju i ima manju platu, nema ni kuceta ni maceta tamo pa slobodno vreme koristi da smara ljude iz srbije na skajpu i fejsu

Srbin u Srbiji: ima krov nad glavom, prijatelje ceo zivot, rodbinu, radi 8h posle do teretane pa pivo ili pes, ima devojku ili je trazi po klubovima

Nije sve baš tako.
Ne dolazi Švabo u Srbiju masovno.
Ja sam nekako anglofilski nastrojen. Cenim njihovu vekovnu kulturu. I to što su pandan Rusima, jer imaju više srca, muda i mozga.
A Srbi su narod u večitoj potrazi za iseljavanjem što dalje od majke Rusije.

Ma i u Srbiji možeš da budeš u inostranstvu. Preseliš se iz Šumadije u Vojvodinu i eto ga. Što sjevernije odeš to je osjećaj inostranstva jači.

I šta znači biti "imućan", a šta je "rakijanje" u naslovu ove teme? Zavisi od toga šta te ispunjava.

Ili iz Subotice u Vranje lol

Papet je stranac ovde stranac tamo i znate sta kurac ga boli

Лепо рекоше Келт и Чеву све.

niko konkretno da kaze sta tamo nema a ovde ima.sto je tamo smaranje..kafica ima klubova ima, ljudi se druze, ne razumem.jedino ako neko ne zna jezik ili mu ne odgovara sto ne moze da ode u neku birtiju da slusa vendi, jami

Tamo nema da tilmov brat kupi bmw pa se skupi pola nisa da gleda kakav je i pricaju po kladzi kakvog je bmw-a kupio.

Muvas picke svaki dan i svaka te frendzonuje-prijatelja kolko oces haha

Ne kontam određene stvari u ovim tipovima teksta sa kojima smaraju svaki dan.

Prvo, ako misliš da će ti društvo nedostajati - dovuci par njih da rade sa tobom, pre 50-ak godina kad je još moj deda išao u Nemačku da radi, išao je sa bratom, kumom i još par likova iz tog mesta odakle je on. Ako ti nedostaju roditelji jbg, za 2-3 sata letom ili 24 sata kolima / busom mogu da dođu u posetu bilo gde u Evropi i da ti sede u gostima 3 meseca, isto i sa devojkom, s tim što nju možeš legalno da dovučeš na spajanje porodice itd. A ima toliko naših svuda da ćeš odmah upoznati gomilu ljudi pa ćeš moći sa njima da kenjaš o politici u nekoj kafani.

Drugo, koji kurac im nije dovoljno 1600 evra plate, da li su očekivali da će odmah dobiti za neki traljavi posao 5000 evra mesečno neto, sa srednjom školom ćeš uvek prvo biti na nekom minimumu za tu struku, posle može da raste plata. Mislim nisu neke pare, ali nije ni loše, ja neto dobijem skoro 6 puta veću platu nego što sam imao kući, plus sam prijavljen i imam sva ta sranja. Kaže radi od ponedeljka do petka, kao da je čudno, ja sam i ovde i kući radio i svaku drugu subotu pride.

Treće, ne štima mi da neko (iako ima verovatno hr pasoš, mada im treba radna dozvola i dalje za Nemačku) za 6 meseci promeni tri posla. Dobiješ radnu dozvolu za jednog poslodavca koja ti važi 6-12 meseci, zavisi od trajanja ugovora, posle obnavljaš. Jedino ako je na crno radio....

Ja se nesto vodim nekom mislju: ako ides da budes nemacka/svedska/kurceva sirotinja onda budi sitotinja ovde jbg isti ti kurac. E sad ako si doktor medicine, it neki kurac ili tako nesto sto je tamo placeno kako valja a ovde kurcina onda ides jbg. Doduse kapiram i da odes da jedes pastetu godinu-dve-pet da konacno zavrsis kucu jer s platom ovde neces jos 20god ili kupis plac, auto sta vec ti treba jbg ili zelis.

Sve je subjektivno, zavisi od godina, preferencija, skolovanja, statusa ovde, porodicnog statusa itd svako uglavnom zna sta je najbolje za njega

Bolje je biti hirurg doktor itd u srbiji nego u nemackoj, jer si tamo opet stranac i golja a ovde si krem drustva, faca san svake udavace

E to sve zavisi od čoveka. Ja lično mislim da je bolje biti sirotinja (naročito bračni par sa decom) u Švedskoj/Nemačkoj nego kod nas jer makar i sa 2 minimalca mogu sasvim korektno da žive, da uzmu i neki nov / skuplji noviji polovan auto na kredit i da uštekaju nešto da imaju za ne daj Bože itd. Obaška što dosta ljudi ide u inostranstvo da bi našli bilo kakav posao.

Sad, što se lekara tiče i to zavisi od čoveka. Ako će da bude profesionalan, onda mu je bolje vanka. A ako je averedž lekar odavde koji pravi kupleraj od bolnice sa medicinarkama, uzima mito itd. onda mu je bolje kod nas jer će tamo izgubiti licencu za rad u roku od odmah, kontam da neće nagrabiti od plate toliko koliko ovde nakupe od mita. Čast izuzecima, ali ono što sam video za par dana u bolnici nije baš bilo normalno ni etično, bar u pančevačkoj bolnici.

Ko je sirotinja ovde, biće sirotinja i tamo u 99.9% slučajeva, samo neće baš biti na ivici egzistencije možda.

I u pravu su CheVu i Celt. Jedenje govana.

mene zanima što je nemačka šatro idealna zemlja, ima neki dojč amerikanišen drim tamo!? šta je sa kinom, korejom južnom, novim zelandom, australijom, španijom, irskom...?

još jača stvar što dobar deo ljudi s faksa ima tetke po njemačku, pa idu na časove nemačkog da bi tamo završili master i zaposlili se, a živece kod tetaka i s t r i č e v a. najgore od svega što dosta njih ovde živi u sasvim dobrim uslovima, čak iznad proseka, ono, dva do tri puta letovanje/zimovanje godišnje, uvek nove stvari, jede se po skupim mestima itd, a opet im je malo i oce više u nemačkoj. ne kontam

Nije idealna, samo većina ljudi ima rodbine tamo pa misle da će se lakše snaći, a i košta manje da se ode tamo. Ako nemaš rodbine, sa sve odlascima da tražiš posao, plaćanjem taksi za radnu i boravišnu dozvolu, tamo da nađeš stan, možeš da prođeš sa 3-4 hiljade evra od toga ti recimo 1000 evra depozita za stan vrate posle itd.. Za novi zeland, australiju i kanadu ti baš dosta para treba, u irsku znam da masovno beže hrvati sad, ne znam koji je fazon sa tim i kolike su plate, španija kako za šta, azija isto tako.

Zavisi i koje si struke. Ako imaju dobru šemu, građevinci, stolari itd. se odvaljuju od para sezonski u rusiji, uae i tako nekim zemljama. Recimo imam koji je keramičar, donese i po 10 - 15 000 dolara po sezoni iz rusije (da kažemo za 6 meseci), a recimo da nađe za stalno posao u nemačkoj verovatno bi manje uštekao u istom periodu. Ako gledamo samo štekanje para.

A taj američki san sumnjam da može da se ostvari u današnje vreme. Ona neka priča došao sa 3 dolara, a sad ima firme, vile, kola itd. teško.

Sve sto sam hteo da kazem je da je bolje soma evra ovde nego dva soma tamo

ja sam odbijem za kanadsku vizu jer sam aplicirao preko rodbine baš u momentu kad je Trudo uvezao 30 soma onih izbeglica nekih arapa islamista kurac palac, trebo sam da radim postavljane sajmova, svadbi i sličnih događaja. al suština priče je da je procedura bila prelaka i koštala je neke sitne pare, tako da je to mnogo puta bolja varijanta od nemačke, bar se meni tako čini. iz prve ruke znam da radnik što lepi pločice ima 45 kanadskih dolara na sat, a pomocnik mu ima 35. plus nema preljevanja domaceg đubra, tamo u kanadi svako svakome na ulici kaže izvini, molim, hvala, izvoli, nema to druže, zapad je to xd

Ne bih se složio da je bolje biti sirotinja ovde, ovde je najgore biti sirotinja. Radiš za 200e a cene hrane, goriva i ostalih stvari iste ili skuplje nego u Nemackoj ili Svedskoj, jedino sto je renta stanova dzaba.

Mene brine što ja sa više nego korektnom platom i žena prima ono porodiljsko 24-5 hiljada ne mozemo da spojimo kraj sa krajem. A tesko da cu bilo gde imati ovoliku platu, obzirom da nisam plasticni hirurg ili haker ko pseto.

Znaci, uz to sto su mi placeni telefoni, gorivo i ostali kurci, imali smo primanja oko 130k mesecno, ne placam stan i na kraju meseca nemam prebijen dinar.

Ovde da NORMALNO živi porodica sve ispod 1500e je kanal.

A preko sa dva minimalca ti imas sve uslove za zivot i da ne brines za racune, letovanje, zinovanje i da ti ostane stek sa strane.

Plus ovde ako sa 50 godina ostanes bez posla, budi spreman da kopas po kontejnerima ako nemas nekog da te izdrzava.