Prijava

Ne nužno tema u religiji, mada možemo i o tome.

Verujete li u neko uzvišeno biće? Jeste li ateisti, agnostici?

Verujete li u Isusa ili mislite da je kult Sunca jevrejske sekte. U Alaha možda?
Ili možda neka istocnjačka verovanja, daoizam, wu-wei, budizam.

A kad na stranu staviš ceo religijski narativ, verujete li u sve ono što je zajedničko tim religijama... da propovedaju da budes good guy i sve što uz to ide. Verujete li u koncept dobra i zla? I da, ako si dobar, bićeš nagrađen.

Edit ili ste full naučna spika, mi smo samo organska materija na planeti koja je bila neorganska, razvili smo svest, blabla.

Edit... ili je sve ovo simulacija? Al opet ko je stvorio te što su stvorili simulaciju

Mesja ovo je odličan klip i pravac gde bi voleo da ide ova tema

Moj Bog može da smoždi tvog.

Shalim se. Uzmite gledajte Jordana Petersona ako hoćete da razumijete većinu stvari koje vas kopkaju.

Kad ste na raskrsnici da uradite nešto loše, i ne uradite gam šta vas je sprečilo:

-Strah od kazne

-Tako treba jbg

-Osećam se dobro kad radim dobro

-Radim loše ko te jebe

-ko određuje šta je lose a šta dobro, postoje samo potrebe jedne osobe, a to sam ja

Nisam religiozan, mada sam odrastao kao hriscanin pravoslavac. Vjerujem da nesto jeste stvorilo zivot na zemlji, neka visa sila, da li bas bog, neka vanzemaljska rasa, cak noris ili sta vec nije ni bitno, za nas bi to svakako predstavljalo boga. Naucno objasnjenje za nastanak zivota (abiogeneza) je preglupo i prepuno rupa na koje uglavnom odgovaraju sa "pa moramo uzeti u obzir kako je zemlja tad izgledala" a s obzirom da smo nesposobni da ustanovimo sta se tacno desilo i prije samo 20ak godina, slobodno se moze reci da je cijela prica jako labava.

Svakako ne vjerujem na tog nekog dobrog boga koji nas nadgleda i cuva, to je prica bas na nivou deda mraza, svakako smo prepusteni sami sebi, i nema nikakve pravde osim one koju sami stvorimo. Previse zla u svijetu implicira da bog (cak i da postoji i gleda nas) ili ne moze, ili nece da intervenise. Sto znaci da je ili nesposoban ili zao. Ili uopste i ne postoji. Svakako covjek mora zivjeti i ponasati se kao da nema boga, ne moze se oslanjati na njega ako misli da dospije bilo gde.

Mozda grijesim naravno. Ali da uzmemo sve opcije:
1. bog ne postoji - boli me kurac, zivio sam kao da ga nema i nema ga, to je to.
2. bog postoji i zao je - boli me kurac, zivio sam kao da ga nema, i s ponosom cu da "gorim u paklu" umjesto da sluzim sadistu
3. bog postoji i dobar je - imace razumjevanja zasto sam prestao vjerovati u njega, jer ce vidjeti sva sranja koja su me zadesila itd.

Svakako, ne brinem za svoju "dusu".

Eto, opsirno malo, ali nema veze

Po rodjenju sam musliman i onako gotivna mi je religija, slazem sa vecinom sto propovjeda osim sa po nama 5 imanskom sartu gdje se sve desava sa bozijim odredjenjem i bozijom voljom. Eh posto vjerujem u slobodnu volju koja je susta suprotnost sudbini, paradoksalan mi je taj sart pa po islamu nisam musliman. Boze moj, svakako vjerujem da je bog stvorio univerzum, namjestio godisnja doba i sve te pojave i distancirao se od istog. Ne mari za nas kao grupe niti kao individue.

Bmk za religiju ali moram da primetim da su nordijski bogovi i ceo taj njihov storilajn mnogo zanimljivi od naše

Ima Ill Mind of Hopsin nekolilo dijelova al 7 je najgotivniji

Verujem u to da postoje dobro i zlo (i da je nesto ili dobro ili lose nezavisno od kulture i tradicije), u razum, u to da covecanstvo napreduje (iako vrlo sporo),

Stavio si zarez tebra ocekujem jos nesto u sto vjerujes

Čovečanstvo zapravo napreduje sve brže i brže jer svaka nova generacija ne polazi od nule nego od već nabudžene priče. Kao da počinješ wow već sa lvl 50. Daleko je lvl 80 ali bar ne juriš veprove. To se zove law of accelerating returns

Čovečanstvo zapravo napreduje sve brže i brže jer svaka nova generacija ne polazi od nule nego od već nabudžene priče. Kao da počinješ wow već sa lvl 50. Daleko je lvl 80 ali bar ne juriš veprove. To se zove law of accelerating returns

U nekim aspektima sigurno da (recimo tehnologija). Al nisam mislio samo na to, vec i na napredak u idejama, u odnosu prema zivotu, prirodi, itd. Mislim da ce ljudima za 200-300 godina biti nezamislivo da su ljudi nekada punili sve i svja u plasticne flase i da su to bacali po ulici i u reke, kao sto je nama sad nezamislivo da su ljudi u srednjem veku kroz prozor bacali govna i pisacku na ulicu.

Čovečanstvo zapravo napreduje sve brže i brže jer svaka nova generacija ne polazi od nule nego od već nabudžene priče. Kao da počinješ wow već sa lvl 50. Daleko je lvl 80 ali bar ne juriš veprove. To se zove law of accelerating returns

Kako je ovo dobro rečeno jbt

Ja u suštini mislim da nema dobra i zla i da je to čitav spektar... e sad je neko na jednoj neko na drugoj strani tog sistema