Prijava

Da se razumemo, nisam psihopata, imam i ja roditelje, al sevast, ne sekiraj se za 15k umrlih ako razmisljas kao propast za ekonomiju i to. Ogromna vecina su penzioneri i stariji ljudi, tj gubi se glasacko telo al nema nekih velikih posledica na ekonomiju.

Bukvalno je situacija da recimo ako si penzioner ne mozes da glasas (kao maloletan) da se ne bi ni trznule vlade da ulazu novac u resavanje problema.
Ne samo mi, globalno.

Pogledaj zemlje gde izbori nisu neki faktor, nakon sto su provalili da neproporcionalno pogadja staro stanovnistvo. Puf, nema vise korona, umiru matori jebi ga.

Nisam mislio samo na ekonomiju, ali da, kapiram sta hoces da kazes.

Sto se tice ovoga za mere u drzavama gde izbori ne igraju ulogu, nisam bas siguran. U Kini su i dalje ludacke mere, a nemaju izbore, bar na nacionalnom nivou.

Poenta koju sam hteo reci je da je Srbija manja za 53k stanovnika i da je umrlo 15k ljudi vise nego inace (od cega najveci broj verovatno od korone => zvanicni podaci nisu pouzdani). Meni su to sokantni podaci kao takvi, nevezano za to kakva je demografska struktura umrlih itd.

po cenu da zvucim brutalno, za drustvo, ako gledas razvoj, je totalno nebitno koliko ima neradnog stanovnistva, te brojke kao populacija nicemu ne znace.

ne mogu da privredjuju, ne mogu da se razmnozavaju, ne mogu da ratuju ako treba = samo brojka ljudi koji trebaju hranu i negu.

mnogo je bitnije koliko mlade populacije ima ako gledas na taj nacin.

tipa drzava sa 4M radne populacije i 1M matore populacije je mozda cak i bolja od drzave sa 4M radne i 4M neradne populacije.
zato je demografski "kosovo" veca "drzava" od srbije, iako ima manje ljudi.

apsolutne populacione brojke nicemu ne sluze bez tog konteksta.

ne sekiraj se za drzavu i ekonomiju, nego cuvaj to saosecanja koje te cini covekom i koje nadam se da imamo svi da ne gledamo kako umiru ljudi koji jos mogu da imaju kvalitetan zivot.

ako se sekiras za drzavu i razvoj, pravi se da korona ne postoji, pa ko umro umro. ko kina (nisu ludacke mere uopste tamo sad. nisu nikakve). ako je to resenje.

Celte,covek ti dva puta kaze da ne govori o razvoju i ekonomiji,bitni su i stari ljudi,jel imas ti roditelje,babu,tetku?

Trajfors trolo stara, pitao si za Jovanu Stjković, evo ti linkovi kad te mrzi da je tražiš:
https://www.facebook.com/DrJovanaStojkovic
https://zivimzasrbiju.com/?fbclid=IwAR3-QdmLmexYexvSC0peNWGqUcyLF8l57QWue6MYrJ-XTY10YvaGaaI2MqQ

Jebobi daj deje gola

Celte,covek ti dva puta kaze da ne govori o razvoju i ekonomiji,bitni su i stari ljudi,jel imas ti roditelje,babu,tetku?

na ovo sam se fokusirao, posto pominje populacionu katastrofu a ne individualno sranje

Ali u svakom slucaju 10-15k vise mrtvih nego inace, sto direktno, sto indirektno, je posledica pandemije. To za zemlju velicine Srbije nije malo. Prosle godine je prirodni prirastaj bio preko -53.000, za nas je to ravno katastrofi.

inace naravno da ne mislim da je ovo sto sam napisao ni priblizno nekom dobrom resenju.

Govorio sam o tome i kao o humanitarnom, i kao o socio-ekonomskom pitanju. Sto se tice ovog drugog samo da napomenem da je umrlo bas dosta ljudi koji su i dalje radno sposobni. Stvorio se utisak da 98% umiru penzosi. Nije bas tako, mnogo ljudi koji imaju izmedju 50 i 60 godina je umrlo, a ni broj mladjih nije zanemarljiv.

Sto se tice Kine, pricao mi je profesor ovde koji je Kinez kako izgleda povratak u Kinu tokom pandemije (isao je u januaru tamo, ne znam dal se od januara nesto promenilo jebem li ga). Dodjes na aerodrom, strpaju te u bus gde je pandur, isprati te do hotela gde mozes da provedes 7 ili 14 dana karantina. Ako izaberes 14, slobodan si posle toga, ako izaberes 7, moras jos 7 gajbi. On izabrao 7. Tokom tih 7 dana ne smes da izadjes iz sobe jebene osim da uzmes hranu koju ti dostavlja hotelsko osoblje i da stavis smece ispred vrata. U hodniku panduri bleje na smenu 24/7. Kad odradis 7 dana, ides sa sluzbenim licem gajbi, instaliraju ti jebenu kameru ispred ulaznih vrata i stave ti jebeni pecat na vrata koji se polomi ako otvoris vrata. Svakog dana dolaze da te proveravaju, donesu hranu i izbace smece. Otvaras vrata tek nakon sto im posaljes poruku preko WeChata i dobijes autorizaciju, onda skinu taj polomljeni pecat i zalepe novi. Nakon isteka tih 7 dana si slobodan. U meri u kojoj si u Kini inace slobodan.

Bukvalno distopija, svi Triforsovi kosmari ostvareni u realnosti.

Kad sam to cuo, skoro pa da sam poceo da verujem u ove brojeve da zemlja od milijardu ipo stanovnika ima manje novih slucajeva od crne gore hahah

Jutros kad sam čuo umalo nijesam zaplako

Glavno pitanje koje ostavljam ekspertima da mi odgovore, kako je moguće da COVID vakcina bude razvijena za 6 meseci ako je za razvoj, testiranje i puštanje u masovnu upotrebu vakcine potrebno 3-5 godina?

Tako sto si ti glup.

Sevaste, to što si rekao bi možda bilo ok da je Norveška u pitanju, Luksmburg, Danska..

Al Kina sa milijardu stanovnika da toliku pažnju poklanja svakom pojedincu ko je došao, strpaju te u bus, pa te panduri čuvaju, pa posle deport kući, pa ti blombiraju stan i instaliraju kamere. Pa daj jebaga, smanji malo.

jel ti bilo ko ovde lici na eksperta za vakcine?

ono sto ja mislim, sto mozda i nije tacno: obicno je potrebno 3-5 god jer nije ovolika hitnost, i onda treba da prodje dosta vremena da se vakcinise dovoljan broj dobrovoljaca da se dokaze da nece da osakati npr 0.5% ljudi koji je prime.

sad je poprilicno doteralo, pa su dosta brze nasli dobrovoljce, a do sad vakcinisano npr 900mil ljudi i onda rekli ok, ne umire se vise nego od korone, dobra je vakcina.

ovo, za dugotrajne posledice (npr, da ti za 15 god kurac odleti jer si primio vakcinu), to mislim da ne testiraju nikada, nego se pokaze vremenom.

nije bas egzaktna nauka, ali ocigledno je da radi.

Nije dovoljno dobro da me ubediš.

ustvari dugorocne posledice - to se mnogo tesko dokazuje jebo ga, da ti znas sta te osakatilo, ili je bila kombinacija neceg, ili samo od sebe.

ajde bre, trebalo nam 1000 god da dokazemo da olovo otrovno, samo truje polagano, i 50 da izolacija azbestom u obdanistu nije bas najbolja ideja, sto je kao ocigledno, dokazacemo neke finese za duze posledice.

sve sto jedes ili pijes ostavlja posledice. ili leci. ili oba.

ejdus mamlaz
to je isto da pitaš kako mogu da danas sklope auto od 30 000 delova za sat i po u proseku, kad se zna da je nekad to išlo mnogo duže.

DAUN
A
U
N

Ali nije tako pipač. To je vreme koje je i danas potrebno za razvoj vakcine. Mislim, upoređivati auto sa nečim što direktno može da utiče na tvoj razvoj i psihu nije prikladno po meni.

ejdus mamlaz
to je isto da pitaš kako mogu da danas sklope auto od 30 000 delova za sat i po u proseku, kad se zna da je nekad to išlo mnogo duže.

DAUN
A
U
N

Odlican odg za sve te daune koji balavljenjem postavljaju to pitanje.

Ako je vama tako lakše...

Glavno pitanje koje ostavljam ekspertima da mi odgovore, kako je moguće da COVID vakcina bude razvijena za 6 meseci ako je za razvoj, testiranje i puštanje u masovnu upotrebu vakcine potrebno 3-5 godina?

Nije baš sjajna analogija ali se kolko, tolko razumem, pa ajde:
Kako objašnjavaš da su nemačko i britansko vazduholovstvo ušli u rat 1939 sa dvokrilcima u naoružanju, a pred kraj 1944-45 su imali mlaznjake?
Znači za oko 5 godina od ovoga https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8d/Henschel_Hs_123_in_flight.jpg
do ovoga https://www.defensemedianetwork.com/wp-content/uploads/2012/06/Me-262-Reproduction.jpg
Bukvalno za 5 godina je u avijaciji napravljen veći skok neog za 21 godinu međuratnog perioda.
Msm, nije kao da je ratno stanje diktiralo da se zalegne na nekim idejama, projektima, prototipima da se to izbaci što pre, u kakvom takovom obliku da radi.