Prijava

če je samo nostalgičan, simpl ez det

btw, srbi su nebeski narod i boli ih bas kurac kako se na zapadu druže, juznjaci.

Evo me brate prvi ću ti reći celu istinu: Proveo sam godinu ipo dana u Austriji radio sa Švabama, kosovskim Albancima, Muslimanima iz Bosne i Srbima i najviše sam se družio sa Srbima i Muslimanima iz Bosne pola zato što ne pričam jezik perfekt, a pola zato što ih ima brt i to na pretek pa ne možeš ni u supermarket da uđeš, a da ne sretneš nekog našeg.
S druge strane evo me sad u Engleskoj i ni jednu osobu iz bivše Juge neću naći u rasponu od 200 km kvadratnih. Da sam u Londonu druga bi priča bila vrv ali opet uporedi broj stanovnika tog grada i napravi razmer na količinu Srba u njemu.
Poenta priče je da sve ovo o čemu Jović(ičić?) pita govori o tome koliko prosečni Balkanac zapravo i dalje živi u kutiji po samom načinu na koji upoređuju dijasporu po Švabijama i strance sa dijasporom na zapadnijem zapadu, pa čak i po ostalim stranama sveta. Imam dosta kolega i prijatelja Britanaca, Poljaka, Slovaka, pa čak i Južna Afrika i Nepal i sa svima uspevam da totalno normalan odnos bez obzira na kulturološke razlike i nazovi mentalitet jer kada pričaš s ljudima ti si sa snjima u trenutku, delite sve od govora tela do izgovaranja i slušanja i razmenjujete te informacije da bi stekli prvi utisak jedno o drugom. Onda kasnije po tome možete da stvorite određeni kalup i kada malo bolje uđete u štos kakva je npr kultura Britanaca, a kakva Poljaka vi se automatski povezujete na tu frekvenciju da tako kažem i počinjete da kapirate Britanski humor, pa kapirate zašto dva lika iz Indije koja su totalno ista po izgledu imaju sasvim različit pogled na svet i drugačiju religiju (podseća li vas ovo na nešto?) i na kraju se naviknete na vazduh u toj zemlji i sve teče ko po loju. U svakom slučaju normalno je i pre svega se to i zahteva od vas da vi skapirate s kim imate posla i da prvu procenu gradite na tome, a ne obrnuto kao oni treba Milivoja iz Surčina da skapiraju, a čovek je manjina i u manjini. Dakle ne mogu dati primer koji navodi da se Srbi na zapadu ne slažu sa strancima ili se slažu više sa svojima nego sa strancima - zato što nemam iskustva ni sa jednim Srbinom sa zapada. Imao sam devojku Španjolku, pričali smo Engleski i sasvim ok smo se slagali bez nekih većih problema u kulturološkom smislu, ona od krvi i mesa isto tako i ja - šta ti više treba?

Jovicicu, nije losa tema. Inace godine iskustva zivota u USA su iza mene za sada.

- U Americi postoje tačna pravila kako možeš stati u lift, valjda se moraš okrenuti prema vratima ili šta li... sve ostalo se smatra kao da ugrožavaš druge koji su s tobom u liftu...

Ovo je vise onako opsta kultura i ovde - ne bulji u druge, idi u cosak da das ljudima prostora a ne da ih guzis itd.

- U Americi je igra "Dungeons & Dragons" - a huge fucking thing... kod nas to skoro niko ne zna ni šta je, a kamo li koja su pravila...

I ovde su. Underground je to i u USA, ali u zemlji sa 330 miliona mnogo lakse nadjes istomisljenike nego u zemlji sa 7.

E sad mene interesuje, koliko naš čovjek, koji bi htio otići u inostranstvo, koliko se zaista može uklopiti u to društvo, da ne strši... a da opet ne izgubi ni svoj identitet u potpunosti... Koliko sam skonto većina naših koja ode tamo pretežno se druži sa drugim našim ljudima. I to mi je skroz OK ako tako žele...

Pa sto ne moze oba? To sto se ti uklopis, postujes domace norme ponasanja i generalno se asimilujes ne znaci da neces kuci da deljes medjeda i pevas Zareta i Gocija prepijan od prepecenice. Stavise, to americki multikulturalizam i podrazumeva. Dok si u kuci, ti si ono sto si poreklom. Kad izadjes, ti si Amerikanac. Da je tako i kod nas bilo, gde bi nama kraja bilo ali mi smo balkanci i radimo to

https://youtu.be/npPmhcs6hHo

Dženana i Vildana su se skapirale sa Šulcom

Upravo mi pade na pamet jedan segment u kome se mi žestoko razlikujemo od, recimo, Amerikanaca, a to su - finansije! Ukratku, kada su finansije u pitanju, moj utisak je da su Amerikanci tata-mate za nas, jer su prosto prinuđeni na to. I bez obzira na to što im je bolji standard, čini mi se da Amerikanci imaju daleko više finansijskih briga i problema od nas. Konkretno, ovo su stvari sa kojim se svaki Amerikanac mora suočiti:

- plaćanje poreza na prihode svake godine, podnošenje izvještaja u isto vrijeme poreskoj. Kod nas se tim bave samo vlasnici firmi i direktori, dok običan čovjek dobija neto platu od koje je već odbijen porez, i ne mora uopšte s tim da se zamara.

- studentski krediti i dugovi. Kod njih je obrazovanje skupo u pičku materinu. Naišao sam na milion tekstova o tome kako njihovi studenti upadaju u dugove do guše, koje otplaćuju ko zna koliko... Kod njih je standard da si zadužen do guše, na tome principu im se održava sistem. Ljudi su prinuđeni da rintaju da bi vratili dugove.

- Štednja za penziju. Kod nas je i to takođe većim dijelom briga države. Kod njih ljudi uglavnom sami aktivno uplaćuju u penzione fondove i čitav život ozbiljno planiraju od čega će živjeti kad prestanu raditi. Kod nas čovjek se osloni na državu, a sve i da hoće ne bi imao šta mnogo da uštedi mimo toga. Bilo to dobro ili ne - kod nas je manja briga.

Sve u svemu lične finansije su kod Amera ekstremno ozbiljna stvar... a kod nas je ono u suštini đir tipa, pare nisu problem, para nema. Ali bukvalno. Manje para imamo, manji nam problem sve to stvara.

Јова to što si naveo je 100% tačno.

Pola amerike je na rubu bankrota. Ako se desi nešto malo ozbiljnije i završi se u bolnici, baj baj

ovo za pravljenje poreza sam podeljen izmedju toga dal je dobra ili losa stvar. dobra je sto dobijes izvestaj kako trose tvoje pare, i generalno kad bi populacija imala osecaja koliko poreza placa, tako sto dobije jednom godisnje racun kojim moze da kupi mnogo toga lepog, malo bi vise jebali kevu kad vide vucica kako obecava subvencije i ostale kurce.

sa druge strane, evo bas sad treba da uradim ovaj izvestaj za porez koji su zbog korone odlozili do kraja juna, a sad je kraj juna, jer me mrzelo ranije, a kad dodje to onda si konstantno na pola dal sam da popunis ono cekirajuci "ne, ne, ne, ne, ne" i da ti dodje veci porez ili da platis nekome da te prekorava posle sto ne cuvas racune na foru "pa kako nemas racun od te kupovine iz marta 2019, znas da to mozes da odbijes od poreza, c c c, neodgovorno, neodgovorno?"

Ne bih volio da sam rođen negde drugde, koliko god se žalim na svoje okruženje.

zapadnjaci ne mgou da skapiraju nas, pola njih su divljiji 10x, to je samo kompleks nize vrednosti u srba da misle da su najgori u svemu

Koji mazohizam jbt... Jedino što volim ovde to su ljudi i njihovo delo koje se borilo protiv ovoga ovde

celt brate, standard deduction. Zajebi racune

Ma biće sve super, samo opušteno

JOVIČIĆU UZJAŠIŠ MI GA

Koliko mi možemo skapirati naprednjake?

Za koga bi ti glasao xezno

iskreno nemam pojma, sve političke stranke u Srbiji za koje znam su mi na jedan ili drugi način loše, samo bih birao manje zlo