Prijava

Nije baš da su ga razvili i uspostavili preko noći, ali zadnje 2-3 godine se baš zacario. U principu, orudje koje svaka vlada na svetu samo poželeti može. Na osnovu ponašanja, pojedinac se boduje i stiče ili gubi izvesne privilegije (zavisno od statusa). Postoje i mnogi pojedinci koji su ukazivali na propuste i korupciju članova vladajuće strukture, zbog čega bi im bodovi bivali oduzimani i praktično ne mogu da izadju iz kuće, a lice im je izloženo na nekakvom stubu srama koji se nalazi otpr. na svakom ćošku. Engleska ne zaostaje puno, a i Amerika se ozbiljno trudi da peuzme primat. Zanima me šta mislite o ovome, kada će stići kod nas i kako se boriti protiv ove pošasti...E da, primetno je i botovanje Kineza na jutjub klipovima koji brane sistem nekim skroz lejm komentarima, za šta vrv dobijaju bodove na ukupnom saldu (u zavisnosti od ponašanja na društvenim mrežama takodje dobijaju ili gube bodove).

zvuci kao ona epizoda black mirrora

U ovom prilogu je baš pominju. Sistem se inače zove skajnet, ni manje ni više. Ima jedna pomalo komična scena kada voditeljka pita (nekakvog menadžer - operatora) - pa zar skajnet u terminatoru ne uništava svet, ovaj kaže - da, terminator je omiljeni film osnivača kompanije, samo što se mi trudimo da sistem bude dobar. Ova ga opet pita - znači onaj sistem je zao, a vaš je dobar, na šta se ovaj sav pogubi i nekako odgovori - da. Ali pazi foru - kako ti sada da se pobuniš protiv bilo čega? U Kini su recimo izvalili da brat Si liči na Vini Pua, i sad kada na na guglu kod njih kucaš Vini Pu ne izadje apsolutno ništa. Pričao sam sa nekim japanskim studentima koji žive i rade tamo, ljudi bukvalno jedva čekaju da završe ugovore i odu odande.

Ma de, ne bi to moglo u evropi biti izglasano. Demokratija is strong hir, narodni predstavnici to ne bi dozvolili.

Dobra strana je što se neće morati ići u ambulantu ili bolnicu za kolonoskopiju, izađe endoskop iz vc šolje i i vidi šta gdje treba.

Plasim se buducnosti...

kineski sistem je sa otvorenim namerama, cak i ne pokusavaju nesto da se jebu sa kao "pa nismo mi stvarno, mi to zbog terorista, ne zanima nas blabla", nego iskreno: "snimamo sve, ko vas jebe".
engleska vlada gleda ovo i drka verovatno.

Gospodin Kresimir lepo sve objasnio sa bodovanjem gradjana.

https://www.youtube.com/watch?v=tJRthbCXRN0

kao covecanstvo, iz nekog razloga tezimo ka buducnosti gde ne postoje tajne. ni licne ni globalne. open source misli i ideje.
sve sto ste ikada trazili na guglu, sto ste gledali, citali, mejlovi, gole slike, viber, vacap, sve ce to da bude arhiva, otvorena verovatno vasim potomcima, pretraziva na nacin na koji ne mozemo ni da zamislimo danas (guglx1000). mozda otvorena i svima, kao javno dobro.
jednostavno, idoli nece postojati, covecanstvo ce ukapirati da smo svi pokvareni, al do tad ce dosta ljudi najebati ni krivi ni duzni.
maltene mogu da se kladim na ovaj scenario..

Sve što je zapravo potrebno jeste da svaki Kinez otkine po jednu kameru. Ili da kritična masa ljudi krene da krši zakone i svuče svoj bodovni saldo na nulu. Čitav sistem staje, jer nije u stanju da se nosi sa takvim šokovima. Problem je u komunikaciji, mada ne bi me čudilo da već sada imaju neku ilegalnu mrežu na kojoj mogu da se dogovaraju bez da ih provale. Ali potpuno si u pravu - student mi se recimo hvalio kako koriste ilegalno fb i ne znam šta još, tipa pristup za gugl, kako bi mogli slobodno da ih koriste. Reko - možda vlada ima potpuni nadzor na svim tim, vrv su ga oni i osmislili kako bi mogli neometano da vas prate, još im sve iznosite na tacni...Čovek pozeleneo, shvativši da je u Kini tako nešto apsolutno moguće.

Ali da - čovečanstvo je razbijeno na mikropiksele. Čovek bi nekada ubio-poginuo za veru, otadžbinu, pravdu, ljubav, porodicu. Danas ti pojmovi jedva još i da postoje, biti vernik i patriota je nazadno i lejm, ljudima se mahom jebe za pravdu, ljubav je precenjena a porodica je nužno zlo koje te sputava u "slobodi, razvoju ličnosti i sopstvenih kapaciteta". + što će za koju godinu biti sasvim normalno da ti oduzmu dete jer nećeš da ga vakcinišeš nekim proverenim djubretom, ili si se slučajno izlanuo da nije ok to što se čike trpaju u bulju, dok čitanka za drugi osnovne tvrdi drugačije.

E sad - čemu uopšte sve to? Meni kao verniku ovo ne predstavlja veliku dilemu, stvari idu svojim tokom. Ali ako posmatraš iz bilo kog drugog ugla - težnja za potpunom dominacijom je ambicija staa koliko i čovečanstvo - težili su joj i Džingis i Cezar, Aleksandar, Napoleon, hitler, staljin...Jbg za tih par hiljada godina, shvatismo da pešadija, konjica, tenkovi - čak nuklearno naoružanje, nisu u stanju da osvoje i zadrže okupirane teritorije zauvek. Nevidljiv neprijatelj je u daleko većoj prednosti, naročito ako ga doživljavaš kao prijatelja. Kinu nije bilo teško gurnuti u ovo bezumlje jer trpe teror već decenijama. Sa nama doduše ide malo teže i postepeno, no navikavaju se ljudi polako.

brt dolazim ovde da se smejem ne da čitam

Msm zamisli situaciju u kojoj, ako štitiš društvo od "štetnih elemenata", dobijaš dodatne poene na saldo. Nazove mene Kajzen i kaže - vidi brate, hoću da istupiš protiv onog Celta kako bismo ga spakovali u mesne nareske, dobićeš 300 bodova. E sad imaš dve situacije - ja se dvoumim, i onda me ucenjuju porodicom, životom...Ili sam sns bot koji kaže - naravno šefe, šta god treba..

Ova situacija ti možda i nije toliko strana, jer imali smo je mi ovde pre 70 godina. Kajzen je bio partija, ti si bio protivnik a ja neka bedna gulija koja te šalje na Goli kako bi se sa porodicom iz razrušenog Ćićevca preselio u stan na Mirjevu. Ili sam čak verovao u to da štitim poredak, i to je najveća opasnost - neinteligentan živalj će hrliti da te sarani, kako bi očuvao poredak i istakao se kao oristan član društva. U svakom slučaju, srešćemo se možda jednom u nekoj pećini.

Brt i ljudi gledaju kursadžije i Kesića da bi se smejali a ne da bi čitali. No da su malo više čitali, umesto što su se smejali forama koje im izlape iz glave nakon 15 minuta, poštedeli bismo sebe mnogih sranja.

Neko ko prosto ne voli sebe, ko nije zadovoljan sobom, jednostavno ne može da voli nikoga

Sta ima novo u Kini vezano za ovo?

Jebali te Kinezi ejduse sto nekropostujes

Tupio sam ja o socijalnom skoru ekstenzivno još pre pandemije zakasnio si malo 5G je već napolju i povezan je u AI