Prijava

nece ona preuzeti, ali nju pripremaju za sljedece izbore kao kandidata.

ukoliko predsednik ne moze da vrsi svoje duznosti iz kojeg god razloga potpredsednik dobija ovlascenje, tako je u ustavu

jebote covek puni 78 godina uskoro, mogo je sa 95 da se kandiduje da vodi najvecu svetsku silu

idi bre prozivi te poslednje godine sa klincima

ustvair bolje ne s klincima, bolje je da se kandiduje

obojica su realno sranje kandidati.
ovi bajdenovi glasaju za njega jer više mrze trampa, a ovi trampovi jer više mrze bajdena.

bitno je da se odrzi iluzija da americki narod zapravo ima izbor xd

zar nije to uvek tako?

sranje ne sranje, najbolje je ceo izborni proces u usa da se gleda kao rijaliti, ili neki sport, zabava. nema to nekog velikog efekta na to kako zive amerikanci, a pogotovo nema nikakvog efekta na to kako ce se ponasati prema ostatku sveta.

sistem je tamo jak, i vrlo decentralizovan, sto se tice moci. na primer, nezamislivo decentralizovan za bilo kog ko misli da vucic vuce sve konce u srbiji - bio za ili protiv vucica.

dovoljno decentralizovan da cela funkcija predsednika se svodi na ceremonijalnu zajebanciju.

inace, dal mislite da bi realno i dalje najmocnija zamlja na svetu dala 78-godisnjem izlapelom prdezu, narcisoidu, frustriranoj tetki, sarlatanu, budali, glumcu i tako redom unazad da upravlja svim u zemlji?

da funkcija predsednika ima neku realnu moc u usa, izgledali bi vise kao putin ili tako neko, zajebaniji likovi

hilari u svemu tome jos i najozbiljnije izgledala - kao neko ko bi ako nista, pokusao da koristi moci koje ima na papiru za ozbiljno.

zadnji mislim da kenedi pokusavao to da radi.

zar nije to uvek tako?

sranje ne sranje, najbolje je ceo izborni proces u usa da se gleda kao rijaliti, ili neki sport, zabava. nema to nekog velikog efekta na to kako zive amerikanci, a pogotovo nema nikakvog efekta na to kako ce se ponasati prema ostatku sveta.

sistem je tamo jak, i vrlo decentralizovan, sto se tice moci. na primer, nezamislivo decentralizovan za bilo kog ko misli da vucic vuce sve konce u srbiji - bio za ili protiv vucica.

dovoljno decentralizovan da cela funkcija predsednika se svodi na ceremonijalnu zajebanciju.

inace, dal mislite da bi realno i dalje najmocnija zamlja na svetu dala 78-godisnjem izlapelom prdezu, narcisoidu, frustriranoj tetki, sarlatanu, budali, glumcu i tako redom unazad da upravlja svim u zemlji?

da funkcija predsednika ima neku realnu moc u usa, izgledali bi vise kao putin ili tako neko, zajebaniji likovi

dobrim delom se slazem, ali opet mislim da nije bas sasvim nebitno, tramp jeste napravio odredjene zaokrete (recimo odnosi sa nemackom i evropom)

al ono sto meni ide na kurac jeste licemerje i ispiranje mozga kako su slobodniji i demokratizovaniji od ostatka sveta

a znam par ljudi koji bas gutaju tu propagandu

tramp jeste napravio odredjene zaokrete (recimo odnosi sa nemackom i evropom)

kao npr?

al ono sto meni ide na kurac jeste licemerje i ispiranje mozga kako su slobodniji i demokratizovaniji od ostatka sveta

pa jesu, od vecine sveta. recimo od nas, mnogo vise unapred.
ako predjes preko ovog mazanja oci sa predsednickim izborima, ceo sistem tamo funkcionise od najsitnijih nezavisnih delova, sto je dobar preduslov za "slobodu" u smislu reci u kom gledamo danas.
to je mac sa dve ostrice doduse, al za zemlju koja kontrolise svet i ima vojsku koju ima, nekako su uspeli da usklade da to funkcionse poprilicno decentralizovano.

nemas partije u tom smislu u kom imas po evropi, imas 2, ali u njima nemas partijsko jednoumlje, tako da efektivno imas milion partija. jednostavno sistem ne dozvoljava to.

prednost im je sto su pravili politicki sistem relativno skoro, i nisu ga bazirali po monarhijama i slicnim kurcima nego po potrebi.

EDIT: i onda imaju dovoljno lufta da se zajebavaju ovako, sto evropske zemlje nemaju.

recimo iz naseg "evropskog" ugla, ako posmatras usa, ne mozes da kapiras to kao jednu zemlju, nego recimo na lokalnom primeru, kao EU. nema tu nekog glavnog, a i ako ima, sluzi za PR a ne za odluke, odluke se tesko donose, sta god oces da promenis odma oko 50% pocne da te odbija, svako ima svoje interese, a birokratija i korupcija cveta, ne bi li se to nekako zauzdalo, pa onda svi koji imaju bilo kakvu moc (novac) a van su te price, vrlo lako pokupe ljude u toj prici da im rade za interese.
ali izbalansirano, jer za svakog ko krene da lupa u jedan bubanj, nadje se njegov konkurent sto krene da lupa u drugi, jer tako funkcionise svet.

ljigavo, korumpirano, sporo, glupo, tj drugim recima, najbolje sto smo uspeli da smislimo do sad kao covecanstvo kako da vodimo puno ljudi. alternative su mnogo gadne.

i onda amerikanci ture na to "predsednicki izbori za vas". i onda prosecan covek lakse proguta ova govna. jer inace bi stvarno trazio nekog vodju, a to je mnogo gora alternativa od svega ovog gore.

haha bombas stari dsovac misli da je bajden demokratskiji nesto

bolje tako nego za ozbiljno da krene da trazi vodju ko mi npr.

volim trampa jer nervira antifu, crnce i feminacije

ja nastavljam da jedem govna. trebalo bi ovako da napravimo neki rijaliti za izbor evropskog "vrhovnog predsednika" koji bi "upravljao celom evropskom vojskom" i "imao doomsday button", da svaka zemlja ima odredjen broj predstavnika i ostale zajebancije, pa da se fokusiramo malo kao evropa na to.
tipa mi i ostali juzni/jugoistocni da kukamo za nekog konzervativca iz poljske, skandinavci za neku tetku iz finske i tako da se zajebavamo ko amerikanci, zabavno bi bilo.

mozda bi vucic mogo tu nesto da uradi :)

evrovizija 2.0 - ko kontrolise nuklearni arsenal?