Prijava

Otvaram ovu temu kao čovek koji, zapravo, prilično ceni stavove i mišljenja najvećeg broja vukajlijaša, iako se najčešće pretvaram da nije tako. Govorili smo doduše o ovim stvarima, no nismo se naročito ozbiljno bavili njima. Zanima me mišljenje svakog od vas, zanima me i na čemu ono počiva. Sve je dobrodošlo, pa i krajnosti (oće Gejc da nas čipuje vakcinom i jeee super daj čipić da budem kul ko Švedjani). Sve ovo s ciljem da, ako je moguće (a nije, al ajd nema veze) nadjemo nekakvu zlatnu sredinu i par zajedničkih stavova, oko kojih se manje ili više vredi složiti.

ко хоће - слободно, ко неће - не мора. све друго је дистопијска диктатура.

a sta je po vama cipovanje? fizicki da ti ture rfid cip pod kozu da bipnes neki kurac i onda se lozis da si ko kiborg iz star treka.
ili, da ti daju neki objekat koji ces da nosis sve vreme sa sobom, koji poseduje i deli sve podatke o tebi i svima koje poznajes i stalno te drnda da pogledas novi info i kaze sta da radis.
ustvari zamisli tek ovu distopiju, ne da te hvataju da ti ugradjuju to u mozak nego da sam zelis da kupis za debele pare sto bolji, da te bolje prati i prica sta da radis!

ovo prvo bolje. mada besmisleno, koj ce ti kurac rfid pod kozom?

ili se melk tripuje da je neki vigilante koji treba da ode u tamu, i nikako nece da "drzava" zna sta on radi jer radi mnogo zajebane stvari...

drze komunalci melka i nekom masinom mu ugradjuju sns cip u vrat a on se dere kao jarac, onda ga puste, kazu najzad si i ti nas i on ostaje u nekom maglovitom sokaku da kaze "neeeeeeeeee!" i zarice se kako ce da srusi sistem.
onda se probudi sa jos jacim zarom da se bori protiv polio vakcina i sistema sto te laze ne veruj stati kaze

melk kuca ljutiti post na internetu kako se treba boriti protiv pracenja naroda, cipovanja i kako treba praviti teroristicke akte da se narod pobuni, tajni vigilante danasnjice, nikada nece biti cipovan

cia1: e, neko jede govna na internetu o terorizmu
cia2: daj tapuj mu telefon da vidimo gde je
cia1: vase micica 15, mirijevo, serbija. jel to neko novo gnezdo?
cia2: jebem li ga, ukljuci mu kameru da vidimo.
cia 1 i 2: ....
cia1: nekim danima se bas pokajem sto se jebem sa ovim umesto da sam lepo bio drvoseca ko sto sam hteo.
cia2: cuti bar nije terorista

inace melk, otvorio si temu pa te samo zato koristim ko primer... poenta je da me uzasno nervira gomila teorija zavera koje skrecu paznju sa zaista ozbiljnih drustvenih problema u koje ulazimo i koje zivimo, tako sto im ili daju neko lice tj "ovo mora da je zavera" ili se hvataju nekog nebitnog dela, sitnice koja ti izgleda teorijski strasno, kao recimo sa cipovanjem a propustaju mnogo ozbiljnije stvari koje vec zivimo a upravo su tema protiv koje se ljudi bore.

samo ne vide protiv cega se bore, nego mu daju lice. a poenta je da je cista pohlepa ono protiv cega se treba danas boriti, a to nije bas borba protiv demona nego protiv samog sebe, a to ljudi ne vole.

Ne znam čime sam doprineo da izgradiš baš tako pogrešan stav o meni :) Ne znam opet ni kako zamišljaš taj odlazak u tamu, pošto sistem realno može da te iskopa i da se skloniš 10 metara pod zemlju ili zaučeš u neku šumu. Za tipa 14 sekundi u nekom najgorem slučaju. Ne znam ni kako bi taj neki famozni pokret otpora komunicirao i ostalo. Neću da ulazim u terminator multilogiju i idem tako daleko, to me ne zanima. U suštini, čip je sam po sebi neminovnost, jer obećava svakakve pogodnosti a čovečanstvo je postalo suviše gej malogradjanština da bi se bavilo mogućim posledicama. Dakle budi kosmopolita, jedi čia semenke, meditiraj, iskoristi svoje potencijale i resurse, vakciniši se, ugradi čip...Ne jer je zdravo, dobro, korisno i neophodno već stoga što je kul.

Jednostavno će ti kažu - vidi Celte sinak, nećemo više da štampamo keš i pravimo kartice, skupo je, zagadjuje, treba sve te bankomate održavati, štampamo potvrde o transakcijama, dakle sečemo drveće itd. Evo ti čip, ne može da se izgubi, ne mogu da ti ga ukradu, ne moraš da čekaš na kasi, u pošti, na aerodromu...Ako te kidnapuju znaćemo gde si itd. Ili tako, ili sadi krompir i pasulj i skupljaj kišnicu, šta da ti radimo. I ti onda izvagaš i shvatiš da živiš u gradu od 15.000.000 ljudi, nemaš nikakvu zemlju - a i da je imaš, ne znaš kako da je koristiš, ne umeš da uloviš ni mrtvu impalu a kamoli živu svinju, lekar, zubar...Ne primaju keš i ostalo. Usput te 24h spamuju da se čipuješ jer je to superstrava dobro, eno i kraljica Elizabeta se čipovala, Vučić stavio u bulju američki mada ni ruski kažu nije loš itd. Verujem da o ovome uopšte polemišemo iz prostog razloga jer smo odrasli na tetrisu i tomidžeriju, današnja dečurlija sumnjam da će baš nešto puno i da se zamajavaju ovim ili onim - biće im normalno da se apgrejduju.

ok, i? ima li neki zaplet, heroj treba radi nesto ili navodis teoriju necega sto je neminovno, i tako i ne zelis diskusiju. cemu onda tema?

jel tema o rfid cipu pod kozom kao identifikaciji ili o telefonima i pracenju.

ako je ovo prvo mogu ti objasnom zasto je to tehnicki vrlo moguce, ali totalno besmislena i nepotrebna rabota i osim u scifi sranjima nece nikad da bude

Što se tiče ozbiljnih društvenih problema poput ove ili one mržnje, homofobije, rasizma, gladi, rata i sukoba, zatucanosti - imamo ih danas u jednakoj meri kao što su bili zastupljeni pre 5000 godina. Ništa novo. Nismo ih rešili za 50 vekova, nećemo ni za pet narednih. Jedini razlog što ljudi ne vešaju crnce po trgovima ili linčuju pripadnike parade ponosa je taj što bi išli u zatvor i platili nekakve globe - ali u slučaju da sistem zataji, sve se vraća na staro jer - ljudi nisu naučili da se vole i razumeju već su samo prihvatili da se trpe. Prvog trenutka kada ne budu morali oživeće stare mitove i legende, iskopati ratne sekire i razrešiti razmirice na načine koje negujemo kao tradiciju i nasledje. Glupavi Džoker je to vrlo lepo formulisao - na prvi znak uzbune, svi ti civilizovani ljudi poješće jedni druge.

Zašto nepotrebna, pa jeftinije mi da ženi i deci ugradim čip da bih video šta rade i skimse druže dok rintam, nego da plaćam nekakve privatne detektive ili da ih uhodim. Kad dodje žena kući, izvadi tri krpe iz zara papirne kese i kaže da je spičkala 40.000 na brus, gaće i majicu, odem i izvadim joj listing. Skinem preko pajret beja aplikaciju da, ako se zadržala na kafi i nema ko da mi isprži jaja, ukucam 5398#zp#, i čip krene da joj udara nekakve elektrošokove i mora kući htela nehtela. Vidim da mi sin Stanislav kupuje neobično velike količine lepka za njegov uzrast, a znam da mu ne treba za likovno, odem u centralu i kažem da mu banuju čip na 3 meseca itd. Gde ti je mašta?

slaba ti ta scifi prica, malo je 90te i naivna. mozda bi ti prosla kod neke babe, ali bi ti scifi inceli sto traze nelogicnosti i gluposti u prici rekli da ne jedes govna.

Daj neki čip Bosancima da se školuju u Ns bez da putuje neki teleport nešto

Ili Kosovari da iz Mirijeva prodaju kuću u Kosovskoj Vitini isto bi bilo ok

cip pod kozom u varijanti koju imamo danas, ili u doglednoj buducnosti je totalno besmislen posao.
prvo, ocajan nacin identifikacije. ako je cip koji mora stalo da bude pod kozom, mora bude bez baterije a to je ovo sto sam reko - rfid. to ti je kurac krasni, prineses uz nesto ono mu kaze sta ima upisano. mozes da upises nesto. tekst, brojke i tako to.
ako neko hoce da zajebe sistem, i bez nekog velikog medicinskog znanja moze to za 10 min da iscupa jednoj osobi i stavi u drugu. kurac od identfikacije.

ovo da upravljas na daljinu. elektrosokovi. za to treba baterija (poveca za elektrosokove). bateriju treba menjas. koj ce ti kurac to u tebi ako se treba kacis na punjac svako vece.

mnogo efikasniji i pouzdaniji scifi nacin za identifikaciju je recimo otisak prsta ili lice i sve informacije koje mogu da budu mnoooooogo vece nego 100ak bajta na rfidu da stoje na klaudu. nego boricemo se protiv ovoga, gde to da nam rade.
a za elektrosokove... bolje od toga je da malo zavibrira kad treba nesto nego elektrosok, pobunice se ljudi.

sreca pa je samo teoretska buducnost sa implantima ovo sto pricas, pa moramo da zamisljamo. uopste nije stvarno.

Stigao sam do čupanja čipa i stao - ako ga iščupaš, kako ćeš bilo šta da kupiš, udješ na posao, na stadion da gledaš zvezdu protiv plzena ili odeš u paraliju da smočiš noge? Pozdravljam Bohorove konstruktivne predloge inače. Ja sam lično protiv bilo kakvog čipovanja, jer milion stvari može da podje po zlu.

Celte ne znam u kakvoj sojenici na Jungfrau živiš, ali itekako je stvarno, i imaćeš brže nego što misliš. Uostalom, baci pogled na ove pacijente pošto ranije već nisi. https://www.youtube.com/watch?v=qWVQR99bXt8&ab_channel=ITVNews

Stigao sam do čupanja čipa i stao - ako ga iščupaš, kako ćeš bilo šta da kupiš, udješ na posao, na stadion da gledaš zvezdu protiv plzena ili odeš u paraliju da smočiš noge? Pozdravljam Bohorove konstruktivne predloge inače. Ja sam lično protiv bilo kakvog čipovanja, jer milion stvari može da podje po zlu.

procitaj i ostalo leba ti - ocigledno donosis stavove i misljenja tako sto citas size, ili te i to mrzo pa pogledas video gde neko to procitao za tebe

Pročitao naknadno, naravno. Čitam uvek tvoje postove. Nego seća li se neko onog tipa što je čitav ajfon ugurao u nadlakticu? Ne mogu da ga iskopam na y nikako.