Prijava

Jedna čudna stvar... bitkoin je nastao 2009. i od tada postoji hajp o blokčejnu, kao on će sve da promijeni, revolucija je u pitanju, itd...

A danas 13 (!) godina nakon toga, što je u svijetu tehnologije, kao 100 godina u drugim oblastima, stvarna upotreba blokčejn tehnologije je na zanemarljivo malom nivou... i pored hiljada raznih revolucionarnih koina sa ovom ili onom funkcionalnošću, jedina "funkcionalnost" koja zaista zanima ljude je ta, da kupe za jeftinije a prodaju skuplje, ako je ikako moguće.

I OK, meni je isto ta priča interesantna, prognoze, grafikoni, navijanje... ali ne mogu da se otmem utisku, da čim prođe bul ciklus, niko više ne vjeruje u koine u koje su se do juče kleli, i gleda da ih se riješi... i zaista altkoini izgube u prosjeku preko 90% vrijednosti u "medvjeđoj" fazi tržišnog ciklusa...

Ja lično više podržavam altkoine, koji pokušavaju nešto da riješe, i naročito one koji nisu zasnovani na proof-of-work sistemu koji pravi haos sa potrošnjom struje... Bitkoin je po meni sranje i prevaziđena tehnologija, i ima vrijednost samo zato što je prvi i što su ljudi prihvatili taj narativ.

Ali ni ja sam ne vidim da će se lako desiti da se neki altkoin krene stvarno koristiti u praktične svrhe... a ne da ga ljudi kupuju samo kao investiciju...

E tek sad je tema zvanično otvorena. Bez sokovog upisa nije to to.

To i mene najvise koci. Blokcejn i NFT tehnologiju kapiram, al ne mogu da se otrgnem utisku da je balon sto se tice cena.

S druge strane, u isto vreme dok sam ja sumnjicav, ljudi zaradjuju ogromne pare na tome.
Ne postoji stvar tipa mozda u istoriji koja je toliko milionera napravila za tako kratko vreme kao kripto

Jeste evo sve milioneri oko nas haha

Milioner je ko je ulozio 900 hiljada u kripto a ko ulaze 50 100 eura on je kurčina daj papet jel stvarno pusis pricu gdje neko uloza male pare i za par godina postaje milioner hahaha

Evo javljaju se narkobosovi iz kolumbije kazu jebo koku mos zaglaviti tvorza bolje ulagati u KRIPTO malo po malo haha

Nema sta da pusis ili ne.
Pogledas adresu nekog voleta, koliko je kupio kojeg datuma, pogledas cenu za taj datum.
Onda tu istu kolicinu pomnozis sa danasnjom cenom i eto. To je lepota blokcejna da vidis svaku transakciju

Tebi su Pille mama i tata rekli da samo ucis skole da se ne bi mucio u zivotu kao oni

Papet druze ne znam ko je tebi sta rekao pa prodajes povrce na tezgama ali jbg ulozi u kripto pa ces se izvuci iz te nezavidne situacije

Na vukajliji trenutno imas 5 ljudi koji bi mogli da uloze u kripto dosta vece pare nego sto ces ti ikada i vjerovatno i imaju vec finu cifru u kriptu npr celt i gamby pa im se javi za 20 godina i vidi jesu li milioneri i ako jesu da li je to zbog kripta ili zbog toga sto su u ITu i rade za ogromne novce

I u kazinu u jednom momentu imaš milione a u drugom izlazis praznih dzepova. Nek mi pokazu stambeno poslovne objekte izgrsdjene od kripta pa cu vjerovati tim fiktivnim ciframa sa VOLETA

Gambi je branio zadnju utakmicu na tiketu, tako što je uložio još mnogo para na to isto što već čeka, tako da...

Moj stav je da su od kripta zaista profitirali samo oni koji su veoma rano ušli...
a i za njih je upitno, jer mnogi od njih još nisu prodali, a veliko je pitanje šta će biti kada prodaju... koliko će dugo zadržati stečeni kapital. I da li će misliti, ako sam se jednom uplusao, mogu opet. Jer takvo razmišljanje je greška... Nije svaki dan petak. Ali se dobitak osladi. Što vodi u gubitak.

Generalno mislim da je kripto prečica, a nijedna prečica ne funkcioniše na duge staze.
Govorim samo o finansijskom aspektu...

A što se tehnologije tiče... što bi ustvari trebala biti tema, stojim iza onog što sam rekao na početku... dosta toga djeluje obećavajuće na papiru, a teško dolazi do praktične primjene.

znam u RL coveka koji se jebo sa bitkojnima 2010. prodao je pre neku god, definitivno za desetine miliona.
to ti je ko da si dobio na lutriji otprilike. 2010 se taj jebao i "kopao" bitkojne ne zbog cilja da se obogati nego da menja svet i to.

bogtepita kolko je u medjuvremenu sto potrosio, sto pogubio, do trenutka kad je pogledao i reko dosta, ocu pare sad.

ali uglavnom, oni koji su prvi usli su prodavali sa prvim hajpom, oni sto usli tad, sa drugim, oni sto usli tad, sa trecim itd. svaki put za manji prinos procentualno, ali za veci novac ukupno jer veci novac ulagan. to je tipa 99.99% ucesnika.

znam u RL coveka koji se jebo sa bitkojnima 2010. prodao je pre neku god, definitivno za desetine miliona.
to ti je ko da si dobio na lutriji otprilike. 2010 se taj jebao i "kopao" bitkojne ne zbog cilja da se obogati nego da menja svet i to.

celte, ti si iz te struke, kako sad taj covek dokazuje da ti silni milioni nisu pare nekog zamotanog mudzahedina za rakete i kalasnjikove, pogotovo ako je bićkoin kupljen pre xy godina, mozda ne ni preko racuna nego mu neko prebacio za parce pice

tj. pitanje je jel moze taj blockchain koji, kolko kontam, treba da izbaci banke i kontrolu iz price, da ostavi tragove kao dokaz legalnosti novca, jer dzabe ti da ti portfolio vredi i milijardu evra ako ne mozes da ubacis to u legalne tokove novca

u svajcarskoj je blokcejn regulisan, prodas sto imas, prijavis poreskoj, platis porez ko na zaradu od akcija, imas normalan novac.

ne razumem ovo ostalo sa mudzahedinima

Najveci paradoks je sto je bitkoin zamisljen da usere banke i da slobodu obicnom coveku a obican covek ulaze u bitkoin i nada se da ce mu cena naspram dolara narasti pa da ga proda za taj isti dolar

Da mu ta ista banka uzme proviziju i ta ista drzava porez