Prijava

Meni ovo sve skupa nekako djeluje nerealno... Jer Rusi i Ukrajinci su bukvalno kao mi i Crnogorci (a ne kao mi i Hrvati).

Znači bukvalno skoro identičan narod. Uz to i jedni i drugi pravoslavci.

Ukrajina je ustvari kolijevka ruske države. Jer je Kijevska Rusija nastala prije moskovske, i bila bitan faktor u srednjem vijeku.

https://sr.wikipedia.org/wiki/Кијевска_Русија

Zbog toga mi nije baš jasno zašto su se Rusi u nekoliko navrata loše baš odnosili prema Ukrajincima... Npr. za vrijeme Staljina, praktično planski pomor glađu.

Mislim da generalno između Rusa i Ukrajinaca još uvijek vlada ta neka svijest o bratskom odnosu, i zato mi je nekako teško za povjerovati da će baš žestoko da zarate.

Opet ako bi do toga došlo, problem je u tome što su Ukrajinci htjeli u potpunosti da se okrenu Zapadu, a boli ih za one regione gdje su većina stanovništa Rusi ili proruski orijentisani. Nešto slično kao što su Hrvati i Bošnjaci htjeli da prave Bosnu, a da se Srbi tu ništa ne pitaju... Logično, pobuna... uz podršku Rusije, jer ovi nikako ne žele NATO na granici.

(Ali ako ćemo u sitna crevca, ni taj argument o NATO-u nije toliko jak, jer Rusi već graniče sa nekoliko NATO država... tipa Estonijom i Letonijom)

Tako da mislim da je više radi toga što žele da zadrže uticaj u onom dijelu Ukrajine, u kome je i samo stanovništvo Rusko ili prorusko... Ne daju da se od njih skroz odvoji (i okrene protiv njih) zemlja koja je bukvalno kolijevka ruske državnosti.

I dalje postoje ljudi koji misle da se politika zasniva na nekim bratskim odnosima a ne na cistom interesu..

Kako ratuju a ista vera braća ccc sramibilo

Naravno da interesi odnose prevagu, ali opet zbog istorijskih razloga ozbiljan rat između Rusije i Ukrajine, bi za dosta ljudi bio skandalozan i nevjerovatan.

Daj jovore jbt kao da se narod pita dal ce biti rata.

Bice kako se dogovori na visem nivou.

Od anti-ruskog puča 2014 krenulo sranje. Vratiti proruski režim i neće biti rata

Haha kao neki dan onaj neki kurac ambasador govori kao “sumnjam da ce biti rata u ukrajini dosta rusa ima rodbine u ukrajini” hahahah kako ljudi povrsno gledaju ono ko da smo u jugoslaviji ratovali sa vanzemaljcima

da, bukvalno, najpre brat na brata i krene.

Treba ukrajinu prespojiti rusiji i priča gotova. Kakav nato kakvi kurci

E al bila vest njemci u znak podrške poslali ukrajincima 5k šlemova

LOOOOL

onaj kličko ispizdeo, kenjao nesto kao ocete nam poslati i cebad lolo

u sukobu izmedju rusa i ukrajinaca najvise ce najebati srbi

šta je seve, opet neko kenjanje svi narciosidni misle da su srbi srž planete

a tako smo mali tako smo nebitini. Posebno kada zapalimo u berlin, tu nas bas ne primecuju

jedna interesantna stvar: prije nekih mjesec dana Zapad je optužio Rusiju da će napraviti u Ukrajini operaciju pod lažnom zastavom (tj. neki incident za koji će optužiti Ukrajince) - kako bi imali opravdanje za vojnu intervenciju.

U zavisnosti od toga kome je u stvari cilj da rat počne (i u svjetlu današnje izjave Zelenskog da ne može isključiti eskalaciju..), postoji i mogućnost da Ukrajinci zaista naprave neki incident, a da se to pokuša predstaviti kao ruska operacija pod lažnom zastavom... i kao eto Rusi počeli rat...

Još jedna čudna stvar... i Rusi i Ukrajinci govore kako neće biti rata... jedino Zapad unapred govori kako Rusija planira invaziju...

Možda nešto znaju, vide pomjeranje vojske, sve to stoji... i možda stvarno to misle, ali takođe može da bude od "jumping to conclusions" do namjernog pravljenja narativa o tome kako Rusi samo što nisu napali Ukrajinu...

Zašto tačno Ukrajincima pogoduje da budu napadnuti ili pak Zapadu da izazove rat u Ukrajini i to sa silom kakva je Rusija?

Pitam ozb, nije mi bas jasna politička pozadina svega ovoga i kako kome i u kojoj mjeri ide u prilog osim možda Rusima jer kontam Krim i to

jbt jel bila jedna nato invazija/intervencija sa objektivnim planom u pozadini sa realno predstavljenim ciljem koji se pokazao kao istinit

I u bombardovanju 99e najvise uranijuma su istovarili na jebene siptare

Generalno, s obzirom na omjer snaga, naravno da Rusima više odgovara rat u Ukrajini... pogotovo što je NATO rekao da neće direktno učestvovati.

Ali ima još tu faktora... Rusi su takođe da su htjeli, mogli dosad već napast 100 puta...

Drugo, to što je Rusija nuklearna velesila, a Ukrajina, jedna prosječna istočnoevropska država, to ne mora ništa da znači na terenu, jer su Rusi na primjer u prvom čečenskom ratu dobili po nosu od jednih Čečena.

Isto kao što je Amerika dobila po nosu od Vijetnama i Avganistana.

Znači u lokalnim ratovima, iz nekog razloga, veliku prednost imaju oni koji se brane, i koji žele da odbrane nešto što smatraju da je njihovo. Možda Ukrajina ne može da se pomiri sa gubitkom Krima i praktičnim gubitkom Donbasa, i hoće da vrati kompletnu teritoriju Ukrajine pod svoju kontrolu...

To mi je najlogičniji razlog zašto bi Ukrajinci htjeli rat. I ako su stvarno spremni na sve, imaju velike šanse tu i da pobjede Ruse, jer Rusi teško mogu nešto napraviti u nekom ofanzivnom ratu, (a napad na Ukrajinu bi bio ofanziva), bez izazivanja teških sranja, krvoprolića i mnogo civilnih žrtava... A vjerujem da Rusi to sebi ipak neće dozvoliti, jer velika je Rusija i bez tih djelića Ukrajine, i nije im baš do toga da ih cijeli svijet još više izopšti i stavi pod još veće sankcije...

A isto tako zašto bi napadali dalje kad Krim već drže, a Donbas takođe praktično drže, i umjesto da prljaju ruke s nekom intervencijom, mogu do daljnjeg pomagati snage u Donbasu, dok Ukrajina sama od njega ne odustane, i onda opet, kad bude 100% njihovo, samo mirno aneksija... Neki će opet uvest sankcije, ali smiriće se i to, i nakon X godina, bez ozbiljnijeg rata, opet i Krim i Donbas ruski.

Mislim da je to Rusima daleko privlačnija opcija nego da sad krenu u neku invaziju.

što reče neki komentator na B92: biće rata ako Ukrajina krene na Donbas... (u nekom ozbiljnijem smislu)... a što bi krenula? Pa iz istog razloga što su Hrvati krenuli na Krajinu... nema veze što je tu bilo srpsko stanovništvo, smatrali su to je njihova teritorija, i oće d'oslobode.

Jovor ovaj sukob smatra kao rusija vs ukrajina situacija

ne postoji neki drugi globalni impakt. Nema ga.

Taj globalni aspekt je jasan, zna se ko koga podržava, i da i jedni i drugi teže da povećaju svoju zonu uticaja. Al ne vidim kako se to može direktno odraziti na rat konkretno. NATO ne smije ući direktno u sukob s Rusijom i rekao je da neće slati nikakve trupe u Ukrajinu... Sankcije mogu uvoditi i ovako i onako i već su uveli...

Možda najvažniji aspekt te priče je na čiju stranu će se okrenuti Ukrajini, u čiju interesnu sferu će upasti. Ukrajina je, čini se, tu već donijela odluku, i svrstala se zajedno sa Zapadom. Ako je Rusima cilj da kompletnu Ukrajinu vrate opet pod svoje, i da tamo dođe neka proruska vlada koja će odustati od integracija sa Zapadom, mislim da je invazija najlošiji i najgluplji način za ostvarenje tog cilja... Jer nema teoretske šanske da Rusija pokori cijelu Ukrajinu ili je potčini prosto vojnom silom... Ogromna je Ukrajina tu bi bilo milioni mrtvih...

I što bi to uradili? Imaju milion lakših načina, tipa, hakeri, infiltracija medija, lobiranje, uticaj na izbore itd... Mnogo lakše indirektno uticati na to da njihov čoek dođe na vlast nego zaratiti otvoreno sa državom od 50 miliona stanovnika i rizikovati WW3 ako stvari baš eskaliraju.

Princip je manje vise slican uvek, instalirali su svoje ljude i sada dolazi do okretanja naroda zatupljivanjem kao i za ovu kovid pricu. Sve ide preko medija.

Ukrajina je tu nebitna, front je pred ruskim vratima to je ono što je problem. Problem za ruski narod naravno, za vlast videcemo.

u svakom slučaju uvek gubi averidz narod. Narod da se pita rata ne bi bilo nigde nikad.

Sve ostalo je čisto navijanje zve par level

За све који желе да разумеју сукоб/рат/опсаду/... Доњецке и Луганске народне републике од стране укронациста. За делове филма који нису на српском имате превод у одељку captions.
https://www.youtube.com/watch?v=hTn16V2H_u8