Prijava

odgovor: lozili ugalj.

1600 imali industriju pa zato imali smog bombas?

These hazes were not natural formations of the atmosphere: water vapour would stick to particulates released by coal-burning factories, producing dark and heavy clouds that impaired visibility. This variety of fog later came to be known as smog (a merging of the words smoke and fog), a term invented by a Londoner in the early 20th century.

Air pollution reached a crisis in the 19th century with the spread of the Industrial Revolution and the rapid growth of the metropolis. The increase of domestic fires and factory furnaces meant that polluted emissions surged considerably. It was at this time that the fog-laden atmosphere of London portrayed vividly in the novels of Charles Dickens and Arthur Conan Doyle emerged. The fogs of London could last a week, and fog-related deaths were reported on gravestones in the early 19th century. Despite the deterioration of public health, little was done to check the smog, given the plethora of jobs that new industry provided and the comforts afforded by domestic coal fires.

malo bolje je na drva, ali i dalje smrdi. da ne smrdi i da je zdravo, ne bi imali dimnjake.

Ugalj, posebno jeftini ima naravno veliki uticaj, ali bilo ga je uvek, ali ovakvog smrada i ekocida nikad.

https://environmentalhistory.org/ancient/middle-ages/

1157 — Unendurable air pollution from wood smoke led Henry II’s wife Elanor of Aquataine to flee Tutbury Castle in 1157.

1257 — Queen Eleanor of Provence is forced to leave Nottingham Castle for Tutbury Castle because heavy coal smoke fouls the air, (noted in Markham, Brimblecombe).

1347 — 1350s Bubonic plague kills on third to 75% of the populations Europe and Asia, creating the first attempts to enforce public health and quarantine laws. Reaction to the plague also includes genocidal pogroms against Jews in most cities of Europe. One not very satisfying idea about this is that Jews, with greater understanding of elementary hygiene, may have had a lower infection rate, which in turn might have seemed suspicious. People had no explanation for the Black Death other than rumor, superstition and vague theories about miasmas and air pollution. (Ziegler, Markham). Plague was brought to Europe from Constantinople by returning crusaders, and the flea-infested black rats who stowed away on their vessels, it attacked most virulently after terrified cities blamed it on “witchcraft” and purged from their midst both the majority of people who had medicinal skill (mostly older women) and their “familiars,” mostly the cats who had provided rat control. (M. Clifton, 2007)

to sto prozivljavamo, nije novo.

to samo srbija prolazi kroz srednji vek. postaje gusce naseljena a i dalje loze ljudi u najvece, sto ugalj sto drva.

i sve ovo sto kazes bombas jeste problem. ali nije konkretno problem protiv kog se svakog novembra-februara borite, to je cele godine.

to vam manje smeta.

То што каже Бомбас. Ако се довољно надишеш буквално осећаш метал у устима. За михољско лето се нико није грејао, а било је презагађено и онај званичан спот Завода.

svega toga ima, niko ne kaze da je dobro to sto se voze krsevi bez filtera.

ali, bilo je i pre tako.

takodje, i vi ste krivi, ako lozite a ne zivite na selu.

Krive su prvoenstveno komunjarsko-udbaske elite koje su u svrhu opstanka na vlasti vratile ove prostore za 100 godina unazad, uneredili demografiju, isteralo skoro sve sto je na neki nacin moglo pomoci iz drzave i doveli narod u beznadje jer ne moze nista da promeni. A ne moze iz jednostavnog razloga. Bagra je bezdusna, satanisticka, odgajena na crvenom bezboznom sistemu i spremna da uradi ono sto ti i ja necemo. To je jedina razlika izmedju nas i njih. U vecini smo, ali ne mozemo da ubijamo, krademo, pljackamo. Oni mogu. Ustvari, kad malo bolje pogledas, jedina razloka izmedju "elita" i normalnog coveka je ta sto su oni spremni da urade sve.
Na kraju krajeva, ako dupustimo da nas nekoliko hiljada zlikovaca i satanaista upropaste do granice bez povratka, ne zasluzujemo ni da postojimo.
Bivsi narod, bivsa zemlja. Oni od kojih eventualno ocekujemo da nesto pokrenu, mladje generacije, "programiraju", imaju krive kicme, dioptriju 10000, mlohave stomacice, drkaju na japanske crteze i idealizuju picku do koje ne mogu da dodju.

sve jasno, samo si ti cist i castan. sve kul

Ako želiš da te neko ozbiljno shvati moraš da napišeš šta nije tačno.

Јесте знали нпр. да пре 90их ниси могао да уђеш у коцкарницу ако немаш страни пасош? Назадовање је већ почело да се назире крајем 60-их и 70-их са Маспоком и васкрснућем национализма и сепаратизма. Кулминацију смо видели у ратовима, суновратом душе систематским испирањем мозга ратнохушкачком демагогијом, на ТВ-у врачарама, којекаквим астролозима и сличним говњивим појавама и идеалима целе једне генерације.

bi ja, al ja krenuo pricu o zagadjenju vazduha zimi a ti ode u ono sto uvek pricas, pa da ne hranim bez razloga to.

fali dzvedza btw. programeri/sns/bezboznici su tu.

evo i vuk.

ko sto rekoh, sve ok. niste vi krivi.

nisi ti pokrenuo nikakvu priču o zagađenju već po običaju pričaš o jebenom uglju kao da ga nikad nije bilo i naravno ne odstupaš od toga iako ti milion argumenata govori da si samo delimično u pravu

milion argumenata

koji nemaju veze sa zagadjenjem vazduha. dok ovaj jedan, tj, lozenje uglja ima. kroz istoriju, vec 1000 god.

uvek moze da se okrivi neko drugi, i verovatno jeste neko drugi kriv sto tako mora, ali zagadjenje pravi narod, a ne neko cudoviste, kapiras?

Čuj nismo mi krivi, pa naravno da nisam kriv. Za šta kriv? Evo ja ću da kažem nešto o sebi i svojima.
200 godina unazad (da ne idem dalje) pa do sad, nikad niko ni sa moje ni sa ženine strane nije radio u državnoj službi, niti na bilo koji način profitirao od države. Preziremo taj vid vegetiranja, liča narodne krvi i znoja. Svi smo sa obe strane oduvek služili Srbiji, plaćli porez, služili vojsku i gotovo da nema muškarca koji nije bio barem jednom mobilisan.
Jedan stan grejem na daljinsko grejanje, drugi ima gas Nemam automobil na svoje ime, ajd da ne kažem kako sam ekolog neki vajni, nego nemam potrebe jer dosta godina sam vani. U celoj familiji nas ostalo 2-3 pušača. I u selima i farmama gde nas ima niko ugalj ne koristi. Šetamo na svim demonstracijama od 90-te, ne zato što mi treba već zbog osećaja višeg dobra i empatije za sopstveni narod.Dete mi je lepo vaspitano, ide u matematičku gimnaziju, neće jesti ako je neko pored gladan. Svira električnu gitaru, bavi se sportom. U kući nam se pink ne pušta, niti znamo da ta subkultura postoji.
Evo kaži mi ti na sopstvenom primeru kako da živim, šta da ispravim da ne budem kriv.