Prijava

fudbali, pejzazi, poneki zaboravljeni crtac i naravno dobre picke v2.0

je l to Laponija? Bio sam tamo 2017., nista spec

leti je verovatno smor.

ono i zimi je al jebi ga vidis nesto bas potpuno drugacije, sto se svega tice. a nije toliko daleko, ni avionom a ni ovako, nema nekih kulturoloskih zajebancija ko sto moze da bude.

plus nam se bas zadesilo da budemo zimus kad bila ona solarna oluja, sto sjebala elon maska, svetlelo nocu konkretno.
https://www.technologyreview.com/2022/02/10/1045202/spacex-just-lost-40-satellites-to-a-geomagnetic-storm-there-could-be-worse-to-come/#:~:text=a%20geomagnetic%20storm.-,There%20could%20be%20worse%20to%20come.,Starlink%20in%20the%20coming%20years.&text=On%20February%204%2C%20a%20geomagnetic,Starlink%20satellites%20out%20of%20orbit.

mada ta aurora je jedna od stvari koja bolje izgleda na slici. uzivo je fascinantnija ali je blaza nego kad slikas, jebem li ga zasto.

ustvari znam zasto, ali da ne ulazim u fiziku :)

Humblebrag :)

ne ozbiljno, ne vidis tolko sareno uzivo ko na slici, bledje boje.

al mrda se i treperi, mnogo vise nego sto sam ocekivao

Bio sam u aprilu 2017. i sve nekako u prolazu, na kratko. Doćće druga

Ne znam toliko sa perspektive same fizike, kao takve, ali znam par stvari u praksi. Koliko ja znam, nije mi to struka, nek me ispravi neko ako gresim, skoro sve moderne digitalne kamere u svom image processing pipeline-u vrse transformaciju iz CMOS raw formata u zavisnosti od kamere u RGB (direktno u hardveru, ASIC ili neki IC ako je prosta kamera), a onda idu softverske manipulacije i transformacija iz RGB u CIE LUV format, što ima za jedan od ciljeva da linearizuje spektar boja po modelu ljudskog oka. Sve je to lepo ali ima dosta nezeljenih efekata, a jedan od njih je izmena gamuta zbog čega drečave boje budu još drečavije.

A starije kamere su imale bolje boje?

nisu, to od filma tad zavisilo, isti je proces kao ovaj sto objasnjava cica, samo hemijski a ne digitalni.

aurora se mnogo lepse vidi na slikama zbog ekspozicije - nocu kad se slika, na starim kamerama moras da podesis da objektiv kad pritisnes ostane duze otvoren i dozvoli da film bude duze osvetljen, kako bi dovoljno svetlosti u mraku osvetlilo taj film pa se bilo sta videlo posle na filmu. tu ti onda treba stativ, jer ako mrdnes malo od tacke postane linija, od coveka postane duh itditd...
digitalne kamere isto to rade - tj kad slikas nocu one ne slikaju, vec snimaju, a onda posle digitalno taj snimak pretvaraju u jednu sliku tako sto dodaju scenu jednu na drugu. mogu i da rade korekciju da sto ti drhti ruka ne pokvari sliku itd.

to je prva stvar, od necega suptilnog, sto treperi i igra na nebu slika napravi da izgleda kao da je osvetlilo pola neba, sto nije.

imas onda i ovo sto ti kazes, prvo da su moderni kamera cipovi osetljiviji na talasne duzine na kojim aurora svetli, a i algoritam sam ukapira "ok, ovo je valjda glavno u svom ovom mraku" pa onda dodatno pojaca to.

mnogo je suptilnije, ostrijih linija i zivahnije, preliva se, treper i izgleda kao nesto sto ne bi trebalo da postoji zivo, toliko veliko iznad tebe, od onoga sto se vidi na slici. kao da gledas svemir.

na videu se bolje vidi, ali je i dalje zbog ovog drugog, obicno malo jace nego sto oko moze da vidi, na zalost.

celt ovaj tvoj jack of all trades-izam je previse smeo
nerealno da bolje znas od aurore sta je aurora na fotografiji, od zene sta je zena i kako se oseca glede bilo cega, na osnovu cega se ruzni kresu, mentalitet fudbalera vise od samog fudbalera, procenat zagadjenja i dalje lista je beskrajna
izvini al niko nije da vinci, find your lane and stay in it jer svako pocne da fingira kad dobije taj impuls da sve zna

izvini al niko nije da vinci

osim mene naravno

Sad si našla da čačneš celta kad je nervozan nakon poraza, baš si našla tajming

celt ovaj tvoj jack of all trades-izam je previse smeo
nerealno da bolje znas od aurore sta je aurora na fotografiji, od zene sta je zena i kako se oseca glede bilo cega, na osnovu cega se ruzni kresu, mentalitet fudbalera vise od samog fudbalera, procenat zagadjenja i dalje lista je beskrajna
izvini al niko nije da vinci, find your lane and stay in it jer svako pocne da fingira kad dobije taj impuls da sve zna

brate, sve je ok. ako mislis da sam napisao nesto u onom postu sto nije tako, kazi.

ako ti se ne svidja samo sto sam napisao post u kom pricam o ekspoziciji u kamerama i digitalnoj obradi slike, jer kao mislis da se pravim pametan tim, ili te trigeruje to na neki nacin, izvinjavam se, probaj da ignorises, nije tebi upuceno.