Rudna bogatstva Srbije

  1. Nije na uštrb drugih. Valjda se podrazumijeva da bi svaki narod imao svoju vjeronauku. A svako bi mogao da izabere i da ne sluša to uopšte, već da izabere recimo "građansko vaspitanje" ili "religijsku kulturu".

  2. Jovo brate to je neizvodivo, cim krenu svoje vjeronauke, svoje istorije, svoje geografije.. nema od toga leba

    Zato ti se i raspala jugoslavija, krenulo to “nesto svoje”. Ne možeš grupe koje su ujedinjene oko ideje sada objedinjavati na nekom nacionalnom nivou, ne ide. Po meni nikada i ne bi prošlo tako nešto na balkanu, zato je jugoslavija morala biti komunisticka.

  3. Veronauka (i sam naziv je teški paradoks) je u direktnom sukobu sa bar 3 nauke koje se izučavaju u OŠ: fizika, hemija, biologija, geografija (proberi šta ti je volja).
    Kažeš: da treba kroz veronauku da se upozna 'sa svojom religijom'. Pa koja je to tvoja, koja moja, koja Pliduova religija? Ako misliš na onu u kojoj si se obreo kad si rodjen onda je to tek nebuloza, jer su te kao malog, kad nisi imao pojma ni o čemu osim o majčinom mleku, uvukli u izuzetno opasan svet i udarili ti mentalne blokada za ceo život. Religija ima koncept da ne misliš nego da slušaš.
    Ako počneš da razmišljaš o tome da li je ta religija u kojoj si rodjen ustvari ona prava, već si duboko upao u jeres.
    Mozak i religija ne ide u isti koš.

  4. Tako je pepsi, a i ljudi koji zastupaju da se vjeronauka uvede u škole često nisu dobronamjerni ni prema svojoj a kamoli tuđoj djeci. Samo dijele djecu bezveze, djeca su podložna uticaju okoline, jedno dijete bi reklo u grupi “e zasto jovor ne ide s nama na vjeronauku hmm on je druge vjere sigurno, drugaciji je, nije kao mi” i eto ti prvog stepena podjele jos od malih nogu. Kazem ti, u cetiri zida ti djecu uči čemu oćeš ali nemoj da moje dijete biva izopšteno jer ne želi da ide na neku vjeronauku na koju svi njegovi drugovi igrom slucaja idu.

  5. To je izbor roditelja kako će vaspitati djecu i u kom duhu. Po meni država samo treba da ponudi ljudima izbor. Ovo što ja zastupam je standard u većini zemalja EU. U Njemačkoj na primer imaš protestantsku, katoličku, jevresjsku, a sad se uvodi i islamska vjeronauka.

    Ne smatram da treba biti obavezan predmet. Ljudi treba da imaju pravo na izbor.

    Ti nastupaš sa pozicije striktnog ateizma, kao da je to opšteprihvaćen stav i da je to neki totalni konsenzus. A nije.

    Čak i među naučnicima i filozofima ima značajan broj vjernika.
    Npr. čak je i Džon von Nojman, (po mnogima najpametniji čovjek ikad), pred kraj života prešao u katoličanstvo.

  6. Ne, ja ne nastupam sa pozicije striktnog ateizma, ja dozvoljavam čak i takvu podelu da onaj ko želi da mu dete ide u versku školu ide tamo, a dete koje ne želi da ide u versku školu, ne ide u versku školu. Zašto je to drugačije od trenutnog stanja gde u regularnoj školi imaš verovonauku kao izborni predmet? Baš zbog onoga što sam malopre napisao: veronauka je zaista u konfliktu sa par (drugih) nauka.
    Imam primer gde sam razgovarao sa desetogodišnjakom, koji je na neku temu išao korak po korak do trenutka kada nije znao dalje i odgovor je glasio: to je stvorio Bog. I na moje pitanje, zašto odmah posle prvog pitanja nije rekao Bog, nego je odgovarao logično dokle je znao, on nije imao odgovor.
    To ne sme da bude deo regularne škole.
    To mora da bude (kao što je i bilo u Jugi) paralelni sistem obrazovanja, pa ko hoće za popa, nek ide za popa, ko hoće u život, razmišljanje, taj ide u regularnu školu.

    Ako već pominješ Švabiju, da pomenemo i Amere. Tamo možeš da budeš i hrišćanin i islamista, i jevrej, i satanista, ali ne dao ti Bog da budeš ateista. To njima ruši ceo sistem i zato se tako grčevito bore protiv toga. S moje tačke gledišta, ako se Amer toliko bori protiv toga, mora da je nešto dobro.

  7. E da, još nešto, oko ovog da država treba da pruži izbor. Nama u ustavu piše jasno da smo mi sekularna država. Religija je slobodan izbor. U sekularnoj državi nije normalno da postoji veronauka u regularnim školama. Kao što u državi koja nije sekularna nije normalno da imaš Darvinovu teoriju i sve vezano za slobodno razmišljanje.

  8. U Americi vjeronauka u školama nije potrebna jer su tamo jake crkve i ljudi lako mogu doći do informacija o religijama ako to žele. Prije svega mogu da to ponesu iz kuće. A ako ne iz kuće, mogu iz nekog kruga prijatelja.

    Kod nas toga nema. 50 godina je forsiran ateizam, starije generacije ne mogu ništa prenijeti mlađima, jer ni oni sami ništa ne znaju o religiji.

    Vjeronauka je jedini način da se nešto o tome nauči.

    E evo, najiskrenije da ti kažem, ja kad sam išao u školu (kod nas je vjeronauka uvedena čim je počeo rat, a ne kao u Srbiji), vjeronauku solidan broj nije doživljavao pretjerano ozbiljno, i to je mnogima bio predmet za popravljanje prosjeka. Većina nas čak nije bila ni krštena. Ja sam se krstio tek sa 11 godina, 1998.

    Vjeronauka je koliko toliko uputila ljude u osnove hrišćanske religije, ali nije baš nešto posebno čvrsto usadila vjeru ljudima.

    Tako da kontam da je ta vjeronauka koja postoji kod nas, neki minimum vjerskog obrazovanja. Bez toga bukvalno ljudi ne bi imali blage veze o vjeri.

  9. Pepsi, a kako ti onda objašnjavaš situaciju u Njemačkoj?

  10. Jovo, to sto su ti uveli vjeronauku cim je rat poceo dosta govori o toj “nauci”. Trebalo je djecu nauciti od malih nogu da više nisu komunjare pa makar to značilo da ih treba učiti o stvarima koje čak i njima zvuče kao bajke ali bajke u koje odrasli vjeruju.

    Djeca ne mogu da pronađu religijsku duhovnost, prosto oni za tim ne tragaju, oni tragaju za društvom i igrom a ne za egzistencijalnim pitanjima, sve u svoje vrijeme.

  11. Zato ti se i raspala jugoslavija, krenulo to “nesto svoje”. Ne možeš grupe koje su ujedinjene oko ideje sada objedinjavati na nekom nacionalnom nivou, ne ide. Po meni nikada i ne bi prošlo tako nešto na balkanu, zato je jugoslavija morala biti komunisticka.

    cus sad ovo jbt, jugoslavija zasnivana na ideji komunizma kad jbt

    Jugoslavija je srpska ideja da okupi sve srpske narode u jednu i drzavu sto je i sljakalo dok nacisti nisu dosli
    Spasili bulju polovini balkana bukv

  12. To je tebi bila srpska ideja, samim tim sto je izbio rat kad su htjeli da tu ideju sprovedu u djelo, to govori da ta ideja tako nije bila dozivljavana od drugih naroda.

  13. Kod nas toga nema. 50 godina je forsiran ateizam, starije generacije ne mogu ništa prenijeti mlađima, jer ni oni sami ništa ne znaju o religiji.

    OK, pazi sad, ako je tačno ovo što si napisao, kako je moguće da sam ja ateista, (kao i većina Srbije s početkom 90-tih), a u istom trenutku u Hrvatskoj i Bosni imaš i hrišćane i muslimane? Znači ne govorim o portabl vernicima koji su to naprasno postali preko noći, nego neko ko je održavao i mise i molitve svih tih 50g.
    Da li misliš da je komunizam ustvari tu najviše fejlovao? Da je isto to forsiranje radjeno jednako (i jednako detaljno) da bismo mi sad imali homogenu ateističku državu i da ratova na ovim prostorima nikad više ne bi bi bilо?

    Pepsi, a kako ti onda objašnjavaš situaciju u Njemačkoj?

    Ovo nisam siguran na šta tačno misliš. Švabe su prošle sjajno kako je trebalo da završe posle WWII, i to opet zbog tog strašnog komunizma. Morali su da pojedu tonu govana da bi bili dovoljno prihvatljivi Ješama (Amerima) i zato imaju tu šarolikost u religijskim slobodama. Na njihovu žalost, najviše su tu rupu iskoristili Turci, pa Islam polako preovladava. Malo su ih suzbili sad kad su bile ove migracije, ali sve to ide svojim tokovima. Ništa se prosečni Švaba ne pita oko toga.

  14. Cara uvijek ima taj neki odnos kao da ništa ne postoji osim njegova praideja koja se mora štovati i takva biti za vijek vijekova. Jbg, to nije slučaj.

    Rezultat pozitivnog djelovanja bi trebao da bude pozitivan, ako je taj pranarod u toj pradržavi radio sve kako treba, onda ne bi bilo podjela i sukoba ali nešto je trulo u državi Danskoj.

    Ovo gore primjeni na milosevica, na vucica, na bilo kojeg vašeg predsjednika (jer ti je tvoja politicka situacija najpoznatija) i vidjeces uvijek isti algoritam: radim stvsri dobro - zadovoljstvo naroda, ne radim stvari dobro - nezadovoljstvo naroda.

  15. pa pricao si o komunizmu jebem te i da je na toj ideji zasnovana jugoslavija, jeste kurac

    jugoslavija je srpski projekat nemas ti tu sta koji izveden preko engleza

    u osnovi to je trebalo se zove velika srbija, odnosno samo kraljevina srbija i to je to

  16. kako je jugoslavija zasnovana na komunizmu kad je OSNOVANA kao kraljevina i bila takva jedno 25 god?

  17. jos vas tu nigde nije ni bilo upali ste ko mejmuni bukv

  18. Kmeee Englezi nas zajebali kmeee drugi krivi kmeee nepravda kmeee gde je moje ćebence kmeee

  19. Mrze nas samo zato što nismo imali dijamante da nam ih uzmu.

  20. To i nije tako daleko od istine

    pogledati pod: litijum i kosovo

"U subotu, 27. novembra 2010. u Klubu studenata tehnike biće održana smotra sadržaja popularnog šaljivog sajta. Vukajlija je mesto gde se Internet zajednica okuplja kako bi na duhovit i originalan način definisala reči i izraze, sleng termine, našu svakodnevnicu i aktuelne događaje, po paroli - „Ovde možete da definišete sve ono što ste oduvek želeli, a nije imao ko da vas pita”."

Mondo | 25. Novembar 2010.