Skretanje pažnje

  1. 'Bem ti takmicenje iz srpskog. :)

    E za "obadva" nisi u pravu pa da ga jebes. Nemoj opet da me demantujes, molim te. :))

  2. :))

    Nažalost, jesam. v. "Pravopis srpskoga jezika" - Mitar Pešikan, Jovan Jerković (sad kao da te to interesuje, ali uverljivije je sa literaturom) :)
    Kad nađem još nekih zanimljivosti, postovaću. Ima puno izmena.

  3. Dobro 'ajde, verujem ti. (Slihtam ti se ako mi zatreba veza za Visu poslovnu :))))

    Ali ja i dalje mislim da je "oba".

  4. Nemaš brige za vezu. :)

    Pa kad pogledaš malo bolje, logičnije i jeste da bude napisano spojeno, s obzirom na to da se uvek kaže samo "oba" ili samo "dva". Kod "oba dva" bi verovatno bila suvišna jedna od reči, sem ako se shvata kao jedna reč, tj. kao "obadva".

    No, kad sam kod reči "verovatno", pročitala sam skoro da je sa akcentom na E ili na O - pravilno izgovaranje, a ne verovAtno, kako se uglavnom koristi.

  5. Dobro, ja cisto da skrenem paznju da su "obadva" 4 (slovima => cetiri), pa pazite i na to. 90% populacije koristi taj izraz za oznacavanje brojnosti "2". :))
    Eto tako, da se malo pravim pametan... :p :))))

  6. A tačno! Vidiš, to mi ne bi palo na pamet da pomenem. Bravo, Neo! :)

  7. Pa to sam ja i rekao. Taj izraz je gejski.

    Da, i to "palo na pamet" se cesto pogresno izgovara. Ljudi ne prave razmak imedju reci pa izgovaraju "napamet".
    Oko mene sve neki nekul ljudi. :)

  8. Da, da ;)

    Malopre čitam raspravu na nekom, jelte, "lingvističkom" forumu.
    Jedna strana tvrdi da je reč "vrata" - singularia tantum i ženskog je roda i napada drugu stranu koja je zapravo u pravu.

    Nego, to sve nije bitno... Ova reč ima samo množinu (dakle spada u pluralia tantum) i srednjeg je roda, verovali ili ne, jer se u množini slaže sa zamenicom "ta", što je odlika imenica srednjeg roda.

    Kao npr: (to) polje (1. lice jednine), (ta) polja (prvo lice množine).

    Ista je situacija i sa ovom rečju, samo što nema oblik u jednini. Da je ženskog roda, u množini bi se slagalo uz zamenicu "te", kao - te žene.

  9. I naravno, ja ne bi bila ja da ne pokušam još ponešto da iskomplikujem.

    Često se može čuti da je izraz "Slažem se" nepravila, "jer se drva slažu, a ljudi su saglasni" - bla bla...
    U znak podrške ovima koji pišu da se "slažu" i nisu "saglasni", moram da priupitam "saglasne": kako to da se glagolska vremena SLAŽU, a nisu drva? :)

  10. slažem se :D

    hajde malo da oksimoronišemo, kad smo već u tim vodama, to je tako divno!

  11. Uvek. :)

    Npr, već sam negde pomenula da je "zadnji" pravilan antonim reči "prvi" i "prednji" istovremeno. Ko pokuša da me ubedi u suprotno, ne zna šta ga čeka. :)

    Množina od "sav" je isključivo "sve". Reč "svo" ne postoji.

    Zbirni brojevi slažu se kao pridevi uz imenice, pa tako imamo: dvoja kola (ne "dvoje"), četvora vrata, dvoje gusle, troje rukavice (u smislu - tri para)...

    + pridev od reči "odeljenje" glasi "odeljenjski".

    ...

  12. Ako vec nije bilo...pitanje za pro lingviste:

    Koje reci u srpskom imaju samo mnozinu...(valjda Pluralia Tantum)?
    Molim sto vise primera....bas me zanima.

  13. - vrata, gusle, jasle, grudi, nedra, merdevine, leđa, prsa, usta, naočari, novine, pantalone, makaze...
    Od vlastitih: Karlovci, Božetići, Kušići...

    Editovala sam sa još nekoliko reči kojih se setih.

  14. Hvala....ja se setih jos jednog-usta.....

  15. @Iva

    A Kursadzije? Gde si jos cula da neko kaze "kursadzija"? :))

  16. Ovde sam čula i za jedan i za drugi izraz. :)

  17. Moli se "zeleni" clan Tulumbac da ne muva po SVAKOJ temi na forumu. Mozemo Mu napraviti posebnu. :p :D

  18. Na ovo sam naleteo na jednom forumu:
    "Da li je moguce da ovde ima toliko nepismenih ljudi?
    Pravilno pishi rechicu NE... "

    Recicu? Hahahahhahaha

    Vise volim nepismene nego nepismene koji misle da su pismeni.

  19. Nije to ništa. Moj profa tvrdi da je "brz" prilog (tačnije, malo prilog, malo pridev, zavisno od situacije). Ne razlikuje vremena od glagolskih oblika. Neću da navodim dalje, nećete mi poverovati. Često se zapitam kako je završio fakultet...

Rekli o sajtu

Bez ikakve pompe, Vukajlija se pojavila tokom ove godine i zabilježila skoro deset hiljada rječi u rječniku žargona koje su definisali sami posjetioci. Uzimajući za ime učestalu grešku u govoru kad ljudi zapravo žele da kažu Vujaklija, stvorena je zajednica stvaraoca slenga srpskog jezika i mjesto na kojem posjetioci treniraju svoju kreativnost. Ovaj kreativni ventil vas samo tako usisa i očas posla možete da izgubite sate vremena čitajući duhovite opaske kojim su definisani brojni izrazi iz popularne kulture i govora. Pozicionirajući se između ozbiljnih sajtova kao što su "Metak" i "Vokabular" na jednoj, i zabavnih "Srbovanje", "Kobaja Grande" na drugoj strani, Vukajlija je dokazala da famozni "user-created content" (sadržaj kreiran od strane korisnika) može sasvim lijepo da zaživi i na ovim prostorima. Ovogodišnja nagrada za najbolji sajt prema izboru Biznisbloga odlazi ovom istinskom Web 2.0 projektu kojem u definicijama nije izmakla ni domaća blogosfera!

Biznisblog · 26. Decembar 2007.