Prijava

Ama bre nije u pravu. Mogu da se dodiruju, mada ne sami od sebe.
Kako podižeš kutiju? Tvoji atomi pritisnu atome kutije i podignu je.
Nemojte rušiti neke osnovne zakone fizike zbog filozofije.
Bez trenja nema kretanja. Nema trenja bez dodirivanja. Bez dodirivanja nema vršenja sile na nešto. Bez vršenja sile to nešto se nikada neće pomeriti.

Не рушим ја никакве законе. Не могу сад да се сетим који мудријаш је то изјавио у некој емисији, али, углавном, рекао је да се атоми физички не додирују међусобно, већ делују једни на друге силама.

Ama bre nije u pravu. Mogu da se dodiruju, mada ne sami od sebe.
Kako podižeš kutiju? Tvoji atomi pritisnu atome kutije i podignu je.
Nemojte rušiti neke osnovne zakone fizike zbog filozofije.
Bez trenja nema kretanja. Nema trenja bez dodirivanja. Bez dodirivanja nema vršenja sile na nešto. Bez vršenja sile to nešto se nikada neće pomeriti.

Додир је нешто што се дешава на макроплану. Атоми се не "додирују", већ долази до интеракције између њихових електронских омотача. Не постоји додир у буквалном смислу на тако ситном нивоу.

А и нема смисла да се електрони два различита атома додирују, јер се електрони од оба атома крећу огромном брзином око језгара. Ако би се "додирнули", дошло би до судара.

Ок, јасно. Е, а је л' могуће сабити неком великом силом одређен број атома тако да се ипак додирују?

Као што је, лупам, било пре великог праска? :)

Додиривање подразумева постојање простора, а пре великог праска је постојала само тачка, тако да... јебига :(

Поставићу једно лаичко питање,пошто нисам стручан за ту област...
Нека се и не додирују сами атоми, зар није онда могуће да се додирују неке крупније структуре, типа молекули? Или нешто што молекули граде?

Pa to mu dođe to, šta je molekul nego dva ili više atoma povezanih u celinu.
Kao tastatura recimo. Ne računaj donji deo tastature, dakle šta god da pipneš na njoj pipnuo si taster= ne možeš da pipneš tastaturu a da ne pritisneš neki od tastera koji je sačinjavaju.
-----
Elem samo sam ostao "dužan" da odgovorim ovo Džimiju, i ne mogu više da postujem na ovoj temi, kao da popu objašnjavam da bog ne postoji, da ne može da postoji a i zbog čeg ne može da postoji. Bez uvrede.
------
PS neko gore reče da se ne dodiruju atomi nego njihovi elek omotači, sfere (štagod)= ljudi bre od kada atom ima omotač? A i svejedno, i da ima onda mu to dođe isto, nje pipno atom nego omotač atoma.

i ne mogu više da postujem na ovoj temi, kao da popu objašnjavam da bog ne postoji, da ne može da postoji a i zbog čeg ne može da postoji. Bez uvrede.

Без увреде, обрнуо си улоге.

PS neko gore reče da se ne dodiruju atomi nego njihovi elek omotači, sfere (štagod)= ljudi bre od kada atom ima omotač? A i svejedno, i da ima onda mu to dođe isto, nje pipno atom nego omotač atoma.

Електронски омотач. Састоји се 99.9% од празног простора, зато стављам додир под наводнике. Када се два атома сједине у молекул ковалентном везом, тада оне образују заједнички електронски пар у том празном простору, нема никаквог "додира".

Додиривање подразумева постојање простора, а пре великог праска је постојала само тачка, тако да... јебига :(

Да, постојала је тачка зато што је сва маса била сабијена у тачку субатомске величине. Зато питам да ли је могуће зиповати атоме, сабити их на толико мали простор да ни електрони немају простора за слободно померање? Капирам да је огромна енергија потребна, али да ли је теоретски могуће?

Да, постојала је тачка зато што је сва маса била сабијена у тачку субатомске величине. Зато питам да ли је могуће зиповати атоме, сабити их на толико мали простор да ни електрони немају простора за слободно померање? Капирам да је огромна енергија потребна, али да ли је теоретски могуће?

Капирам да би онда дошло до цепања тих атома, јер би се електрони сабијали из омотача ка језгру, а у језгро може стати одређени број протона и неутрона. Мислим да би у некој одређеној тачки дошло до експлозије, тако да не.

сабити их на толико мали простор

Нема простора :) (Едит: мислио сам на тренутак пре в. праска)
Говорим као лаик. Вероватно стручњаци имају неко објашњење шта и како, али овако "здраворазумски" гледано, све делује "шашаво".

Ево шта кажу на дну оне линковане стране горе:

If you know a little more about particle physics, you might have realized that it is possible to force an electron to make contact with the protons in a nucleus. This is accomplished artificially by colliding them at relativistic speeds in a cyclotron; the force of the collision is able to overcome the nuclear force.
One of the things that can happen when the electron hits a proton is that they can combine to create a neutron. This process also occurs in a neutron star, where the intense gravitational pressure collapses all the atoms of the star, so that all the electrons combine with all the nuclear protons, forming a solid soup of neutrons.
>>>>>You might expect that in this case, we could say that there really is contact made between different atoms. However, our current state of understanding leads physicists to believe that electrons and protons themselves are made from combinations of even smaller elementary particles called quarks, which are held apart by their own forces. So even on the sub-nuclear scale, there is no 'touching'. What is inside a quark is the subject of current research in the field ... a subject for a possible future page here on our site!<<<<<

Капирам да би онда дошло до цепања тих атома, јер би се електрони сабијали из омотача ка језгру, а у језгро може стати одређени број протона и неутрона. Мислим да би у некој одређеној тачки дошло до експлозије, тако да не.

Ja mislim da se ne bi cepali, već bi formirali neku 'degenerisanu' materiju od elektrona i protona i neutrona. Možda bi se neutroni i elektroni međusobno neutralisali, u svakom slučaju dobio bi neupotrebljivu materiju. Moje mišljenje.
EDIT : Protoni i elektroni, lapsus

One of the things that can happen when the electron hits a proton is that they can combine to create a neutron. This process also occurs in a neutron star, where the intense gravitational pressure collapses all the atoms of the star, so that all the electrons combine with all the nuclear protons, forming a solid soup of neutrons.

Да, хипотетички, АКО би се спојили електрон и протон, настао би неутрон. Е, сад, помиње се циклотрон, ја само претпостављам шта је то.

Нема простора :)

Мора да има. :) Ево, човек је лепо написао изнад:

Електронски омотач. Састоји се 99.9% од празног простора

Сабијањем елиминишеш сав тај простор и сведеш атом на тих 0,1 посто првобитне запремине.

Ciklotron je kružni akcelerator

Не знам. Управо спремам испит о томе како је простор само форма у твојој глави и сад кад читам ово, дође ми да лупам главом у радијатор до јутра, како бих побијо пола неурона.

Samo smanji malo tu vutru i proci ce!

Мислио сам да мислиш на оно пре великог праска.
Циклотрон ти је, ваљда, исто што и сударач честица (као онај у церну).
Допуна: један су хтели и код нас да праве :)

Mene zanima dal' može da elekrone, umesto što ih guramo ka 'unutra', ka nukleusu, lepo 'izvučemo' napolje i dobijemo samo jezgro, spojimo više jezgra i tu masu prodajemo kao plastelin. Plus nam ostaje neupotrebljena gomila elektrona

дође ми да лупам главом у радијатор до јутра, како бих побијо пола неурона.

Само имај на уму да се атоми радијатора никад неће додирнути с атомима главе и немаш бриге :)