Веронаука: Друштвени паразит или само стереотип

  1. Само бих убацио учење Епикура у сву ту причу :Д

  2. dečko ima svoje stavove, i ti bi trebalo da ih poštuješ.

    Онда ви мене не поштујете јер говорите супротно мојим ставовима. Волим логику и радо је се сетим када дођем на овакве теме.

  3. Dakle, da komparativna religija bude OBAVEZNI predmet koji bi se izučavao akademski, objektivno, naučno i informativno, bez nastojanja da se utiče a religijska vjerovanja učenika i da taj predmet spada dakle u društvene nauke kao istorija, sociologija, itd. sa najnormanijom ocjenom od 1 do 5 i sl.

    Pored toga da postoji i VJERSKA NASTAVA koja je IZBORNI predmet. Dijete može da odluči da li će da pohađa vjersku nastavu ili neće, a ako odluči da je pohađa onda BIRA IZ KOJE RELIGIJE ŽELI POHAĐATI VJERSKU NASTAVU.

    Taj predmet bi ulazio u dubinu religijskog vjerovaja, dogmi, teologije, i da, NASTOJAO BI DA RAZVIJE VJERU I DUHOVNOST KOD DJETETA. Dakle jeste, ako hoćete to da nazovete religijskom indoktrinacijom i pridobijanjem za određenu vjeru, imate pravo na to, jer to i jeste svrha VJERSKE NASTAVE.

    Međutim, vjerska nastava bi bila IZBORNI PREDMET i niko ne bi tjerao djecu da pohađaju vjersku nastavu ako oa to ne žele.

    The end

    To to to! I naravno, da postoji mogucnost odabira da se izucava vise religija! Ali trenutno nam je drzava toliko puno rupa da sve njih boli dupe za jedan izborni predmet, verovatno uveden da se zadovolji EU, i ako neko sa strane ne kaze da se veronauka mora promeniti, i da krene izucavanje svih religija,do toga verovatno nece ni doci, a tebi Gambi ko pravniku i borcu za ustavna prava zelim da doguras do nekog mesta sa kog mozes da utices na menjanje ove nepravde kad vec ostale boli tuki.

  4. Онда ви мене не поштујете јер говорите супротно мојим ставовима.

    Ja tvoje stavove poštujem i nisam rekao ništa protiv njih. I koji "vi"? Ja sam ja, nisam rnrt, ni Jovičić. Generalizacija i predrasude su najveća zla sveta.

  5. И шта сад? Лок? Што волим када вако нађете "решење" и онда напрасно сви забораве на разлог отварања теме.

  6. Eto fino je što smo se složili-

    i ja dobih svoje - djeca imaju pravo na vjersku nastavu ako hoće da je pohađaju,

    a i vi dobište svoje - pravo na to da ne pohađaju vjersku nastavu ako neće, kao i obavezna komparativna religija.

    Tako nešto već postoji u Republiici srpskoj.

    U osnovnoj školi ima vjeronauka koja je izborni predmet. vjeronauka ima karakter klasične vjerske nastave. Nema građanskog vaspitanja. Ko ne pohađa vjeronauku prosto ima jedan predmet manje.

    U sredjim školama ni nema vjeronauke (bar nije bilo dok sam ja išao u školu).
    Ali odnedavno je uveden predmet "kultura religija" to je obavezni predmet i bavi se komparativom religijom. On se uči samo u srednjim školama.

    U osnovnoj školi, tačno je da se u praksi najčešće organizuje samo nastava pravoslavne vjeronauke, ali mislim da je to tako samo radi takve zainteresovanosti učenika, a ne zbog namjerne vjerske diskriminacije. U opštinama sa većinskim muslimanskim stanovništvom (Kozarac, npr.) uči se islamska vjeronauka, a ponegje se nudi izbor između različitih vjeronauka.

  7. Jovičiću,

    slažem se za komparativnu religiju, ali ne i za mogućnost izbora veronauke ako je izbor postavljen pred osmogodišnje dete, pa čak ni starije dete, sve do osamnaest. Deca nemaju mogućnost izbora, njima je to uvek namet. Veronauci zato nije mesto u školama, sve do punoletstva. Nakon toga nek rade deca šta vole.

  8. Pa, šta fali učiti decu osnovama filozofije, na simplifikovan način i u osnovnoj? Možda ne u mladjim razredima, ali ne vidim zašto ne bi moglo u starijim. Ono, fazon, moral, ispravnost postupaka, sve što inače uče od roditelja. Jer ima gomila roditelja koje zabole kurac za decu, da se tako duhovito izrazim.

    Ono što hoću da kažem je da filozofija, sociologija, komparativna religija itd. nisu isto što i vaspitanje. Prvo ti daje opštu kulturu, pomaže da razumeš kako društvo funkcioniše i tako to. Drugo ti daje moralnu osnovu. Ako ovo prvo predaješ maloj deci, neće skapirati. Ako ovo drugo predaješ tinejdžerima, kasno je.

    Tu sad ima to pitanje koliko religija ima veze sa moralom i da li decu možemo da vaspitamo uz pomoć religije. Koliko ja negde kapiram, dete vaspitavaš uz pomoć primera i uz pomoć sistema nagrade i kazne. Ako te dete pita zašto nešto ne treba raditi, ne možeš mu održati predavanje iz etike. Moraš da mu kažeš ili "ne radi to ili će te spržiti munje/kazniti bog" ili "ne radi to ili nema gledanja crtaća/odneće te cigani/nešto treće". Nema suštinske razlike. Deca i primitivni ljudi teško će skapirati moral koji nije zasnovan na sistemu nagrade i kazne. Odrastao i moralno zreo čovek neće raditi stvari koje nisu deo njegovog kodeksa ne zato što mu preti kazna, već zato što oseća da to nije ispravno. I tu nema razlike između ateiste i vernika. To da moral vernika funkcioniše samo zbog straha od kazne je isto tako predrasuda kao i tvrdnja da je moral ateista na nižem nivou jer nije apsolutan.

    Poenta je u tome da, ako rešimo da deci treba vaspitanje u školi, ne vidim zašto bi religiozno vaspitanje bilo nepoželjno a građansko poželjno, naravno pod idealnim uslovom da postoji kvalitetan nastavni kadar iliti da se veroučitelji bave hrišćanskim moralom a ne punjenjem đačkih glava glupostima. Poželjnije je deci dati moralno vaspitanje koje je na višem nivou, ali k'o što ispisah gore, ne mislim da tu postoji ne znam kakav jaz.

    Edit: tri strane ispisaste dok sam ja otkucao ovo, odoh na čitanje. :)

  9. slažem se za komparativnu religiju, ali ne i za mogućnost izbora veronauku ako je izbor postavljen pred osmogodišnje dete, pa čak ni starije dete, sve do osamnaest. Veronauci zato nije mesto u školama, sve do punoletstva. Nakon toga nek rade deca šta vole.

    Kad postanu punoletna, deca su već ljudi sa izgrađenim mišljenjima. Što se tiče ove teme, slažem se Jovičićem, i to sa ovim:

    Pazite sad. Evo rešenja!!!

    Dakle, da komparativna religija bude OBVEZNI predmet koji bi se izučavao akademski, objektivno, naučno i informativno, bez nastojanja da se utiče a religijska vjerovanja učenika i da taj predmet spada dakle u društvene nauke kao istorija, sociologija, itd. sa najnormanijom ocjenom od 1 do 5 i sl.

    Pored toga da postoji i VJERSKA NASTAVA koja je IZBORNI predmet. Dijete može da odluči da li će da pohađa vjersku nastavu ili neće, a ako odluči da je pohađa onda BIRA IZ KOJE RELIGIJE ŽELI POHAĐATI VJERSKU NASTAVU.

    Taj predmet bi ulazio u dubinu religijskog vjerovaja, dogmi, teologije, i da, NASTOJAO BI DA RAZVIJE VJERU I DUHOVNOST KOD DJETETA. Dakle jeste, ako hoćete to da nazovete religijskom indoktrinacijom i pridobijanjem za određenu vjeru, imate pravo na to, jer to i jeste svrha VJERSKE NASTAVE.

    Međutim, vjerska nastava bi bila IZBORNI PREDMET i niko ne bi tjerao djecu da pohađaju vjersku nastavu ako oa to ne žele.

  10. En_Dottere ako smo svi ovde ljudi, mozemo naci neki zajednicki jezik valjda, cinjenica da bi svi mi zeleli da ima vise sloboda sto se tice veronauke, pravno na izbor religija koje ce ljudi uciti, da veronauke ne bude ko sto neko napisa predmet koji se bavi doktoriranjem pravoslavlja, vec predmet koji ljudima daje mogucnost da se ukljuce u izucavanje svoje religije, ali da ne bude obavezan jer je sloboda izbora religije ljudsko pravo, samo naslov teme se ne poklapa u potpunosti sa prvim postom, prvi post govori o krsenju ustavnog prava time sto veronauka izucava samo hriscanstvo a zove se veronauka, a naslov postavlja pitanje da li je veronauka parazit drustva... dvosmisleno, i vec odatle se moze videti da je nesporazum u blizini. Sto bi meni smetalo kao religijski tolerantnoj osobi, i anti-rasisti da slusa o islamu ili judeizmu?

  11. Kad postanu punoletna, deca su već ljudi sa izgrađenim mišljenjima.

    А да... Ја заборавио да верник или неверник не можеш постати после пунолетсва... извињавам се...

  12. Tetka, slažem se sa svim osim ovog dela sa hrišćanskim moralom, jer ne postoji hrišćanski, islamski i još 50 različitih morala, već samo jedan. A to i treba učiti decu. ALi to nema veze sa hrišćanstvom, opet.

  13. ako je izbor postavljen pred osmogodišnje dete, pa čak ni starije dete, sve do osamnaest. Deca nemaju mogućnost izbora, njima je to uvek namet. Veronauci zato nije mesto u školama, sve do punoletstva. Nakon toga nek rade deca šta vole.

    Tacno tacno, jer ce detetu od osam godina malo zatucaniji roditelji reci da ide na veronauku i ovo ce ih poslusati, ako dobije nestrucnu osobu koja ce odmah krenuti da bombarduje i da ispira mozak, onda to ne valja.

  14. Kad postanu punoletna, deca su već ljudi sa izgrađenim mišljenjima.

    А да... Ја заборавио да верник или неверник не можеш постати после пунолетсва... извињавам се...

    Plašite li se to da odraslom čoveku hrišćanstvo može da bude nebulozno?

  15. А да... Ја заборавио да верник или неверник не можеш постати после пунолетсва... извињавам се..

    Odakle sad ovo?

  16. Одраслом сигурно, али ретко ко прерасте бајке и почне да живи у реалном свету.

  17. А да... Ја заборавио да верник или неверник не можеш постати после пунолетсва... извињавам се...

    Možeš ti postati šta 'oćeš, ali bolji čovek ne možeš postati.

  18. Možeš ti postati šta 'oćeš, ali bolji čovek ne možeš postati

    Молим? До 18 градим своју доброту и после је само заливам? До јаја.

  19. Tacno tacno, jer ce detetu od osam godina malo zatucaniji roditelji reci da ide na veronauku i ovo ce ih poslusati, ako dobije nestrucnu osobu koja ce odmah krenuti da bombarduje i da ispira mozak, onda to ne valja.

    Slažem se.

    А да... Ја заборавио да верник или неверник не можеш постати после пунолетсва... извињавам се..

    Odakle sad ovo?

    Nije upućeno tebi.

  20. Plašite li se to da odraslom čoveku hrišćanstvo može da bude nebulozno?

    Naravno da moze, ali sto bih se plasio toga? U moderno doba i uz naucna dostignuca coveku je sve teze da poveruje u sve sto religija propoveda.