Веронаука: Друштвени паразит или само стереотип

  1. Molim? Ne mozes postati bolji covek nakon punoletstva?

    Retki su takvi slučajevi, i tim ljudima se divim. Ako do punoletstva ne izgradiš svoje osobine, onda nešto nije u redu sa tobom. Posle ih samo usavršavaš. Čovek koje je bio sebičan sa 18 godina, biće sebičan i sa 38.

    A hrišćanstvo pravi bolje ljude nego što su ateisti, zar ne?

    A ne, deco moja, sve pogrešno shvatate. Veoma ste bezobrazni. Kad sam ja to rekao? Naravno da ima ateista koji su bolji ljudi od hrišćana, čak mislim da se ateisti više razumeju u religiju nego neki kvazi hrišćani. Ja ljude cenim po dobroti, a ako vam to smeta, ako to smeta ovom svetu, onda sam ja rođen u pogrešnom.

  2. Ali mjesto je nebitno, crkva, škola, porodica, ..., čemu uopšte bilo kakva zabrana vjerske nastave?

    Kako dijete da se upozna sa religijom ako toga nema u školi, a roditelji mu npr. ateisti? Baš će ono samo u crkvu sa 8-9 godina, sve se plašim.

    Treba djeci ponuditi vjersku nastavu u okviru škole, i to VIŠE RAZLIČITIH RELIGIJA DA SE NUDI, pa ako im se to sluša mogu da slušaju. Zabranom vjerske nastave u školi se direktno smanjuje šansa da se dijete susretne sa religijom, a to je već politički akt, jer ima tačno određen cilj - smanjenje broja vjernika. Dakle, kršenje ustava.

  3. Retki su takvi slučajevi, i tim ljudima se divim. Ako do punoletstva ne izgradiš svoje osobine, onda nešto nije u redu sa tobom. Posle ih samo usavršavaš. Čovek koje je bio sebičan sa 18 godina, biće sebičan i sa 38.

    Izvini, ali ovo je debilizam. Pa deca su sa 18 godina po difoltu sebicna mala kopilad koja su istripovana da sve znaju na svetu i da se bore sami protiv svih. O cemu ti to?

  4. Kako dijete da se upozna sa religijom ako toga nema u školi, a roditelji mu npr. ateisti? Baš će ono samo u crkvu sa 8-9 godina, sve se plašim.

    Treba djeci ponuditi vjersku nastavu u okviru škole, i to VIŠE RAZLIČITIH RELIGIJA DA SE NUDI, pa ako im se to sluša mogu.

    A sve se plašim da će dete smeti da uzme islam ako su mu roditelji na primer pravoslavci. Ubili bi boga u njemu onog šiptarskog.

  5. Cenim da je optimalno deci nuditi veronauku tek sa 14 godina jer je prerano sve pre toga, jer se misljenje kod deteta tek sa 12 dovede na neki optimalan nivo za neke teze stvari za razumevanje.

  6. Brate, kontradiktoran si.

    U pravu si, može da promeni mišljenja ali ne može da promeni svoje osobine. Napravio sam grešku jer sam umoran više od ovog besciljnog piskaranja. Ako je čovek sa 18 još pod utiskom sredine u kojoj živi i nema svoje osobine, onda će ostati zauvek dete.

  7. A ako ostane zauvek dete, onda moja teorija ne važi. Jeste li zadovoljni?

  8. Троножац волео бих да си трол поводом тога. Да сам верник молио бих се за твоју горду душу.

  9. U svakom slucaju treba jos reformisati sistem, pozitivno je za pripadnike svih religija to da postoji konacno predmet koji se zove veronauka nakon tako dugog perioda u kom je religija bila gotovo zabranjena, i pozitivno je to sto postoje bar 2 skole u Srbiji u kojima je moguce ici na veronauku a ne izucavati pravoslavlje. Sledece godine ih mozda bude 5, 2013. 7,proces je spor, mozda i vise nego sto treba ali bar se nesto desava.

  10. Мој теча је муслиман, оно, по рођењу

    Možda je malo offtopic, ali ovo mi je zapalo za oko, pošto mnogo ljudi ovako razmišlja, a tako je pogrešno.
    Kako se to biva musliman po rođenju? Ili pravoslavac? Ili katolik?
    Zamisli kako bi bilo apsurdno da kažeš dete agnostik, ili dete neoliberalni kapitalista, ili dete komunista mondijalista, ili dete darvinista, itd. A opet tako je uobičajno da čujemo dete musliman ili dete pravoslavac. E, pa tako nešto ne postoji! Ne postoji dete pravoslavac kao što ne postoji i dete socijalni demokrata! Postoje samo deca muslimana, deca pravoslavaca, deca katolika... Deca se rađaju kao tabula rasa. Deca su suviše mala da bi mogla da se odluče "šta su" i to im obično bude nametnuto od strane roditelja ili društva.
    Adekvatno obrazovanje bi trebalo da pruži deci intelektualnu mogućnost da stvari sagledaju iz svih uglova i sami donesu odluku.
    Uzgred, da li treba još jednom da napominjem da veronauci nikako nije mesto u školama?

  11. "A sve se plašim da će dete smeti da uzme islam ako su mu roditelji na primer pravoslavci. Ubili bi boga u njemu onog šiptarskog."

    I obrnuto.

    E jebi ga gamby, ne mogu sve krive Drine da se isprave.

    A uostalom nije toliko ni bito koju religiju dijete izabere. Bitno je da se u njemu probudi neka duhovnost, a ono kasnije može preći na neku drugu religiju ako se u svoju razočara, ili uvidi da je neka druga bolja.

    A realno, vrlo je malo ljudi koji imaju religiju bitno drugačiju od religije svojih roditelja i predaka.
    Zato bi tu poslužila komparativna religija koja bi iznosila za sve religije argumente za i protiv .

    I takođe, po meni treba u kompletnom društvu pokrenuti ŽESTOKU KAMPANJU PROMOVISANJA VJERSKE TOLERANCIJE!!! Tako da vjera zaista bude lična stvar i da se prelazak na drugu vjeru ne smatra za izdaju porodice, korijena i nacije. Takođe treba odvojiti porodičnu i nacionalnu pripadnost od vjerske.

  12. Izvinjavam se na off-u, Branislave, ti si 90.?

  13. Adekvatno obrazovanje bi trebalo da pruži deci intelektualnu mogućnost da stvari sagledaju iz svih uglova i sami donesu odluku.

    Ovo je fantazija jer pored drugacijeg obrazovanja i pored neutralnosti roditelja ( a jebes mi mater ako su u tako ranom periodu negde neutralni) drustvo ce imati uticaj. Cuce od starijih baja iz kraja kako je Mladic kul, serbise nazi ovo ono, veruj samo u Hrista, svi te gledaju popreko ako u njega ne verujes, i dzaba sve ostalo.

  14. Protiv sam stručnog učenja dece o veri. Mislim da to treba da ponese iz kuće. A detalje će naučiti iz običaja i tradicije, koji su, poznato je, različiti od mesta do mesta.

  15. Uzgred, da li treba još jednom da napominjem da veronauci nikako nije mesto u školama?

    Vjeronauci je mjesto u školama isto kao i na bilo kom drugom mjestu. Mjesto je irelevantno. Zabrana vjeronauke, bilo u školi, bilo gdje drugo je kršenje ustava.

  16. Jebiga ljudi, šta da vam kažem. Ljude koje ja znam, moji prijatelji, svi su stasali do 20 u izgrađene ličnosti po pitanju osobina. Ne morate se složiti sa mojim stavom, ne morate ga ni poštovati. Ako si ti kao dete bio razmažen, bićeš razmažen ceo život, samo će se menjati načini na koje ćeš biti razmažen. To je moja teorija. Mržnja nekih kvazi hrišćana prema drugim ljudima me mnogo pogađa. Mržnja me upošte pogađa. Mržnja me je pogađala od malena, pa i sad. Ne mogu ja mrzeti do dvadesete, pa posle odjednom sve voleti. Možda i mogu, ali to su, opet kažem, vrlo retki slučajevi i tim ljudima se stvarno divim.

  17. Ali problem je u tome što veronauka (i hrišćanstvo) nije samo hrišćanski moral i vaspitanje, već je to čitav jedan paket ideja kojim se u čoveka ugrađuje jedan pogled na svet koji može obeležiti čitav čovekov život.

    Ima tu dosta istine. Samo mislim da je suština hrišćanstva (a valjda i drugih religija) moralno učenje a da ostalo dolazi kao neki dodatak, tako da sam taj deo zanemario.

    Ako si prvenstveno mislio na iracionalnost koja postoji u religiji, ne mislim da je to problem i da mora biti štetno. Ako misliš na to da će, recimo, deca iz jednog predmeta učiti da je Bog stvorio svet za 7 dana a iz drugog da je nastao Velikim praskom, onda da, mož' da bude nezgodno.

    Ali naponinjem, država nema pravo da instituciono indoktrinira pojedinca, a naročito ne dete.

    Država valjda ima pravo na sve što donese kao zakon, ali to je neka druga tema. :)

"U subotu, 27. novembra 2010. u Klubu studenata tehnike biće održana smotra sadržaja popularnog šaljivog sajta. Vukajlija je mesto gde se Internet zajednica okuplja kako bi na duhovit i originalan način definisala reči i izraze, sleng termine, našu svakodnevnicu i aktuelne događaje, po paroli - „Ovde možete da definišete sve ono što ste oduvek želeli, a nije imao ko da vas pita”."

Mondo | 25. Novembar 2010.