Веронаука: Друштвени паразит или само стереотип

  1. Koliko ti imas godina onda, Tronozac?
    Valsina, nista, bzvz.

  2. Извини што су Стари Грци били паметнији па је пунолетсво било са 30. СА РАЗЛОГОМ. Ти мени хоћеш да кажеш да је неко са 18 изграђена личност? Ја не признајем до бар двајесдруге године да јеко зрео. Нисам ни ја са својих 26 скроз зрео, ко ни 99.93484596% људи које знам, а балавац од 18 ће да има свој изграђен став. Мушки балавац који мисли да је свет уватио за муда, а не зна ни да се обрије, и женски балавац који мисли да се цео свет врти око ње, а ни уложак не зна да намести...

  3. Vjeronauci je mjesto u školama isto kao i na bilo kom drugom mjestu. Mjesto je irelevantno. Zabrana vjeronauke, bilo u školi, bilo gdje drugo je kršenje ustava.

    Jovičiću, sada ti već mogu reći da pričaš bez ikakvih osnova (da se tako blago izrazim), vodeći lični krstaški rat protiv ateizma. Gambi je postavio u prvom postu link do ustava. Pokaži mi koji se to član ustava krši zabranov veronauke u školama. Ako misliš na član koji garantuje slobodu veroispovesti silno grešiš sinak, jer isključivanje veronauke iz škole ne znači zabranu slobode veroispovesti. Dete i njegovi roditelji, van škole mogu da se klanjaju Pepeljugi ako žele. Kapiš?

  4. Jebiga ljudi, šta da vam kažem. Ljude koje ja znam, moji prijatelji, svi su stasali do 20 u izgrađene ličnosti po pitanju osobina. Ne morate se složiti sa mojim stavom, ne morate ga ni poštovati. Ako si ti kao dete bio razmažen, bićeš razmažen ceo život, samo će se menjati načini na koje ćeš biti razmažen. To je moja teorija. Mržnja nekih kvazi hrišćana prema drugim ljudima me mnogo pogađa. Mržnja me upošte pogađa. Mržnja me je pogađala od malena, pa i sad. Ne mogu ja mrziti do dvadesete, pa posle odjednom sve voleti. Možda i mogu, ali to su, opet kažem, vrlo retki slučajevi i tim ljudima se stvarno divim."

    Istinu je rekao čovjek, a i vi znate da je to uglavnom istina, a napadate čovjeka samo zato što VI mislite da on misli da da se djeca mogu pravilno vaspitati i izrasti u dobre ljude samo ako se vaspitaju u duhu hrišćanstva, iako ON (Tronožac) to nijednom nije rekao.

    Međutim, ja se IPAK ne slažem u potpunosti sa Tronošcem. Po meni čovjek može da se mijenja dok je živ, moguće su čak i radikalne promjene, čak i u dubokoj starosti, ali je to naravno, jako, jako teško. Ali ja vjerujem da je moguće. A i samo hrišćanstvo kaže da je moguće, a to je i osnovna dogma hrišćanstva. dogma o popravljanju i pokajanju grešnika. I Savle, progonitelj hrišćana, je postao Pavle, jedan od najuticajnijih apostola.

  5. Ako si prvenstveno mislio na iracionalnost koja postoji u religiji, ne mislim da je to problem i da mora biti štetno. Ako misliš na to da će, recimo, deca iz jednog predmeta učiti da je Bog stvorio svet za 7 dana a iz drugog da je nastao Velikim praskom, onda da, mož' da bude nezgodno.

    To je ta nezgodacija oko tumacenja, zamisli to ovako, imamo geografiju i radimo pricu o nastanku zemlje sa svim onim gravitacionim silama, kosmicka prasina, meteori, a onda dodje pop na sledecem i kaze da je Bog stvorio sve za 7 dana, i normalno lakse je prihvatiti to i za sve pricati da je bozija volja nego da se mozga o cinjenicama, a zasto ljudi ne mogu da kazu da je Bog pokrenuo veliki prasak, ili kontrolisao evoluciju ne znam...

  6. Извини што су Стари Грци били паметнији па је пунолетсво било са 30. СА РАЗЛОГОМ. Ти мени хоћеш да кажеш да је неко са 18 изграђена личност? Ја не признајем до бар двајесдруге године да јеко зрео. Нисам ни ја са својих 26 скроз зрео, ко ни 99.93484596% људи које знам, а балавац од 18 ће да има свој изграђен став. Мушки балавац који мисли да је свет уватио за муда, а не зна ни да се обрије, и женски балавац који мисли да се цео свет врти око ње, а ни уложак не зна да намести...

    Tako je. Daj bre, Jovicicu, i ti mislis da je dete od 18 godina zrelo?!

  7. Da, i još nešto, ponovo se vraćam na staro. Tvoj avatar pufnice, mene, na primer, vređa jer ti ne poštuješ moj stav i moja ubeđenja. Ja nikad ne bih postavio avatar sa uvredljivim sadržajem. Ali to si ti, i ti si takva bila verovatno i ranije i nećeš se sigurno promeniti.

  8. Cekaj, zasto vredja? Palim se na religiju;)) Sta vise, svrsavam na krst;))

  9. Bog stvorio sve za 7 dana

    На хебрејском јом има више значења.
    1. Дан, раздобље од 24 сата - најчешћи превод
    2. Неодређени период
    3. Тренутак

    Самим тим се не искључује да је бог (старозаветни) могао направити свет и све на њему на основу физике и биологије коју изучавамо.

  10. Da, i još nešto, ponovo se vraćam na staro. Tvoj avatar pufnice, mene, na primer, vređa jer ti ne poštuješ moj stav i moja ubeđenja. Ja nikad ne bih postavio avatar sa uvredljivim sadržajem. Ali to si ti, i ti si takva bila verovatno i ranije i nećeš se sigurno promeniti.

    Тај троножац је за њу увредљив јер је веган. А не виде се ексери, што значи да је коришћено тутакло. Туткало је прављено од животиња. Ето увреде. Шта сад?

  11. To je ta nezgodacija oko tumacenja, zamisli to ovako, imamo geografiju i radimo pricu o nastanku zemlje sa svim onim gravitacionim silama, kosmicka prasina, meteori, a onda dodje pop na sledecem i kaze da je Bog stvorio sve za 7 dana, i normalno lakse je prihvatiti to i za sve pricati da je bozija volja nego da se mozga o cinjenicama, a zasto ljudi ne mogu da kazu da je Bog pokrenuo veliki prasak, ili kontrolisao evoluciju ne znam...

    To možemo da verujemo ti ili ja, ali ti sigurno fizičar neće pričati o bogu niti veroučitelj o velikom prasku. Zna se šta je naučna a šta verska istina. Neko ko zna razliku može da pokuša da to pomiri u svojoj glavi. Ali šta zna dete od osam-devet godina?

  12. Самим тим се не искључује да је бог (старозаветни) могао направити свет и све на њему на основу физике и биологије коју изучавамо.

    Narvno, i pored gore navedenog, bog je prema starom zavetu dek 4. ili 5. dana omogucio smenu dana i noci, znaci da su prva tri dana mogla da traju koznakoliko i u njima je mogao biti smesten razvoj kosmosa i radjanje planeta, mada mislim da je najbolje prevoditi ga kao neodredjeni period.

  13. Тај троножац је за њу увредљив јер је веган. А не виде се ексери, што значи да је коришћено тутакло. Туткало је прављено од животиња. Ето увреде. Шта сад?

    Upravo. Kako te nije sramota?!

  14. Istinu je rekao čovjek, a i vi znate da je to uglavnom istina, a napadate čovjeka samo zato što VI mislite da on misli da da se djeca mogu pravilno vaspitati i izrasti u dobre ljude samo ako se vaspitaju u duhu hrišćanstva, iako ON (Tronožac) to nijednom nije rekao.

    Upravo.

    Međutim, ja se IPAK ne slažem u potpunosti sa Tronošcem. Po meni čovjek može da se mijenja dok je živ, moguće su čak i radikalne promjene, čak i u dubokoj starosti, ali je to naravno, jako, jako teško. Ali ja vjerujem da je moguće. A i samo hrišćanstvo kaže da je moguće, a to je i osnovna dogma hrišćanstva. dogma o popravljanju i pokajanju grešnika. I Savle, progonitelj hrišćana, je postao Pavle, jedan od najuticajnijih apostola.

    Pa da, to sam i ja rekao, "Možda i mogu, ali to su, opet kažem, vrlo retki slučajevi i tim ljudima se stvarno divim".

    Tako je. Daj bre, Jovicicu, i ti mislis da je dete od 18 godina zrelo?!

    Nije ono u potpunosti zrelo i nema izgrađene sve stavove, ali ima potpuno izgrađene osobine koje utiču na gradnju tih stavova.

  15. Ali šta zna dete od osam-devet godina?

    Bas tako i zato sam milion puta pisao da je prerano od prvog razreda imati veronauku, i da moja sestra ni deca ako ih budem imao nece ici na nju pre srednje pa nek prekrsim ustav 100 puta, i imam svoj razlog jer burazer sve iz biblije shvatio bukvalno i sa 16 veruje da je bog pucno prstima i svorio sve.

  16. To možemo da verujemo ti ili ja, ali ti sigurno fizičar neće pričati o bogu niti veroučitelj o velikom prasku. Zna se šta je naučna a šta verska istina. Neko ko zna razliku može da pokuša da to pomiri u svojoj glavi. Ali šta zna dete od osam-devet godina?

    Не видим која је разлика веровати да је бог створио све или да се вероватноћа та. Оно што је бог за верника, то је и вероватноћа за атеисту научника. Како?
    Бог се не доказује, бог је ту и кривац је за све што постоји, не може се утицати на њега, али он утиче на све. Апстрактно биће које врши апстрактне радњи и даје апстрактне резултате.
    Вероватноћа, кривац за све што постоји, не може се утицати на њу, али је крива за све, због вероватноће се дешавају ствари које се не очекују увек, или се не очекују ни мало, па се касније види да је вероватноћа и за то крива.
    Не видим разлику између бога и вероватноће и зато не могу веровати ни у креационизам, ни у теорију еволуције, ни у теорију великог праска и остала нагађања везана за ова два божанства, али не могу ни порећи.

  17. Tako je. Daj bre, Jovicicu, i ti mislis da je dete od 18 godina zrelo?!

    Stvarno ste pogrešno interpretirali, čovjek uopšte nije pričao o zrelosti i životnim stavovima, nego o KARAKTERNIM OSOBINAMA. Ja sam sad mnogo zreliji nego prije pet godina i imam drugačije stavove, ali mi je karakter manje-više isti.

    Mada i karakter može da se mijenja, dok je god čovjek živ, ali prilično teško.

  18. Sta ima veze karakter sa verom, 'leba ti?

  19. Ставови су одраз каратерних особина. Ако је неко себичан, његов став ће бити да све треба бити његово нпр.

  20. Bas tako i zato sam milion puta pisao da je prerano od prvog razreda imati veronauku, i da moja sestra ni deca ako ih budem imao nece ici na nju pre srednje pa nek prekrsim ustav 100 puta, i imam svoj razlog jer burazer sve iz biblije shvatio bukvalno i sa 16 veruje da je bog pucno prstima i svorio sve.

    Dobro, ali što kasnije počneš sa veronaukom, ona sve manje ima značaj kao vaspitni predmet, i sve više postaje običan školski predmet koji ti daje neka znanja iz opšte kulture. Ne znam koliko to ima smisla, ako su veronauka i građansko vaspitanje zamišljeni kao, je li, vaspitni predmeti.

"Da. Definitivno ima dobrih fora, svaka čast onima koji ih smisliše. Respect Vukajlija."

MyCity Forum | 4. Februar 2009.