Веронаука: Друштвени паразит или само стереотип

  1. Bozic je daleko od paganskog obicaja kao i uskrs, nit' sam je vido da prosipa vodu za srecu.

  2. Luter je, po mom mišljenju, jedina dobra stvar koja je došla od hrišćanstva, izuzev Isusa naravno jer on nije hrišćanin. Da nije bilo Lutera, ko zna kad bi se Evropa otreznila. Pogledajte Nemce, kakva je to NACIJA bre, ja sam njima fasciniran. Sve ostalo hrišćanstko je propast.

  3. Tako je
    Ja sam se uvek pitao šta bi bilo da je umesto biblije napisana drugačija naučnofantastična knjiga u to vreme recimo gospodari prstenova da li bi mi danas verovali da je midzet spasitelj sveta

    Što mrzim kad mi je post poslednji :)
    Ne stvarno zanima me šta mislite o ovome jer biblija ako se ogradite od svoje vere i jeste naučno-fantastična knjiga

  4. U bibliji nigdje nije pomenuto da se treba slaviti božić kao praznik, niti vaskrs.

    I za jedan i za drugi su postojali paganski ekvivalenti, pa su onda hrišćani htjeli da iskoriste te paganske praznike, dajući im hrišćansko značenje, zarad pridobijnja što većeg broja pagana u hrišćanstvo.

  5. Još jedna tema o religiji, društveni parazit ili samo stereotip, što se toliko opterećujete verom, da ste rođeni 5-6 vekova ranije kontam da bi se potirali u verskim ratovima, zbog takvih zadrtih vernika i nevernika je toliko ljudi poumiralo u verskim ratovima na svima stranama, (ne)veruj i pusti druge da (ne)veruju.
    Mislio sam da muslimanska, jevrejska deca pohađaju svoje veronauke u svojim sredinama.
    A i evo guglao sam malo i video da čak i u Šumadiji postoje islamski veroučitelji, u čemu je problem?

  6. Божић је 25. децембра када се прослављају сва соларна божанства. Исус није соларно божанство. Готова расправа поводом тога.

  7. Tako je
    Ja sam se uvek pitao šta bi bilo da je umesto biblije napisana drugačija naučnofantastična knjiga u to vreme recimo gospodari prstenova da li bi mi danas verovali da je midzet spasitelj sveta

    Ovo je najsmešniji post na forumu. :) Ode u omiljene :)

  8. oš jedna tema o religiji, društveni parazit ili samo stereotip, što se toliko opterećujete verom, da ste rođeni 5-6 vekova ranije kontam da bi se potirali u verskim ratovima, zbog takvih zadrtih vernika i nevernika je toliko ljudi poumiralo u verskim ratovima na svima stranama, (ne)veruj i pusti druge da (ne)veruju.

    Tema nema veze sa verom. Ič.

    Mislio sam da muslimanska, jevrejska deca pohađaju svoje veronauke u svojim sredinama.
    A i evo guglao sam malo i video da čak i u Šumadiji postoje islamski veroučitelji, u čemu je problem?

    Problem je u tome što je to u možda 20% škola. I što je ceo taj sistem retardiran, ali ako te zanima iščitaj temu, nemam nameru sve ponovo da pišem.

  9. Gamby, mislim da ako bi neko, recimo, islamske veroispovesti naveo da želi da na časovima veronauke sluša o svojoj veri, škola bi to trebalo da mu obezbedi i mislim da se tako i radi... Može i da se žali ministarstvu prosvete ili kome već, ukoliko mu to ne obezbede... Ne znam kako je u sredinama gde je npr. pola stanovništa pravoslavne, a pola islamske veroispovesti, ili npr. u Novom Pazaru, ali raspitaću se.

  10. Za mene je ovo biblija

    Dobra knjiga. Zelazni je bio car, pokoj mu duši.

  11. Тема напуни много страна врло брзо. Брз живот је доведе до пребрзе смрти.

  12. pf, koja je poenta ove teme. Po meni su i građansko i veronauka društveni paraziti. Drže bre decu u školi, da bi deca tamo ladila jaja.

  13. Dotteru saigraču moj, potpuno si u pravu.

  14. U kurc. E pa, nećeš! Ima da je oživim. :))

  15. mislim da ako bi neko, recimo, islamske veroispovesti naveo da želi da na časovima veronauke sluša o svojoj veri, ŠKOLA bi to trebalo da mu obezbedi i mislim da se tako i radi...

    Ne, ne škola! Škola je sekularna institucija! Kako to niko ne može da shvati. Niko se u ovoj temi ne zalaže da se veronauka apsolutno ukine. Samo joj NIJE mesto U DRŽAVNOJ ŠKOLI. Tačka.
    Ako neko želi da indoktrinira svoje dete i truje ga religijom, neka to čini na nekom drugom mestu - u crkvi, na primer...

  16. Nešto mi se tu ne uklapa. Ako možeš da slušaš veronauku koju hoćeš (islamsku, katoličku, pravoslavnu), zašto ja na građanskom na primer ne mogu da kažem: "Znate, ja nisam pristalica vaše demokratije, ja sam anarhista, a škola je vid represije koju sistem vrši nad nama, i jebe mi se za to vaše građansko vaspitanje, ja hoću anarhističko vaspitanje!" Elem, otkud ja sad moram da učim to građansko ako je moje verovanje da državu treba uništiti?

  17. Nešto mi se tu ne uklapa. Ako možeš da slušaš veronauku koju hoćeš (islamsku, katoličku, pravoslavnu), zašto ja na građanskom na primer ne mogu da kažem: "Znate, ja nisam pristalica vaše demokratije, ja sam anarhista, a škola je vid represije koju sistem vrši nad nama, i jebe mi se za to vaše građansko vaspitanje, ja hoću anarhističko vaspitanje!" Elem, otkud ja sad moram da učim to građansko ako je moje verovanje da državu treba uništiti?

    hahahahaha kako je ovo dobro

    edit - sjebo bi ih klinac dijalektikom samo tako

  18. Ljudi, mislim da je vreme da se postavi pitanje, koliko ljudi ustvari i brinu o veroispovesti i postojanju Boga? Mogu da se kladim da 95% ljudi uopšte i ne misle o veri, o njenom dubljem značenju, o postojanju Boga, jer 95% ljudi je ustvari površno i žele da prožive život "Mrtvo more". Ti ljudi žive po difoltu, ako je moj otac bio određene vere, što ne bih bio i ja? Valja se. On ne mora i ne želi to da menja. Šta njega briga, završio je školu, zaposlio se, oženio se, ima decu, umreće na miru. Nisu svi intelektualci da bi mogli da razmišljaju sopstvenom glavom o važnim pitanjima, i nisu svi zainteresovani za to. On misli, šta fali pravoslavlju, jedem pečenicu za Božić, jaja za Uskrs, pijem piće sa društvom i rodbinom za slavu. Mislite da njega interesuju pitanja koja se ovde postavljaju? Meni je žao što je takva situacija, ali nisu svi stvoreni pametni.

    Slično je i sa decom. Zamislite sad nekog dečka koji završava trogodišnju za stolara da uči o konfučijanizmu i hinduizmu. Glupo je. On želi samo da nađe posao, ženu, da ima decu i da se ponaša skladno. 95% dece mlađe od 18 godina interesuju momci/devojke, sportovi, izlasci. Oni idu na veronauku/građansko zato što oni isto žele da nastave sa životom "Mrtvo more". ONI NE ŽELE NIŠTA DA MENJAJU. ONI NE ŽELE DA RAZMIŠLJAJU O TOME. Jednostavno ih ne interesuje. Oni sede na veronauci/građanskom i razmišljaju kako će pobeći sa kont. iz biologije.

    Postoji i tih 5%, od kojih kasnije nastaje intelektualna elita, koji su zainteresovani za "veće probleme", ali mislim da sada ima dosta podataka i na internetu za njih (što kod mene nije bilo moguće jer sam odrastao bez toga) o temama koje ih interesuju. Tih 5% će se snaći sami, sami će odlučivati svoje stavove i mišljenja o temama.

    Stoga mislim da je veronauka deci ipak potrebna, jer tih 95% "koji ne razmišljaju", ipak trebaju da znaju stvari o svojoj veri, da znaju koji običaji su paganski, a koji ne, kao se postupa na praznicima itd.

    Meni je zaista krivo zbog ovakvog stanja u društvu, jer bi svako trebao da razmišlja svojom glavom. (izuzimam ometene u razvoju i priglupe) Mnogi od njih misle "kako je lepo biti glup". Ako je njihov izbor da žive u "Mrtvom moru", verovatno im se ne mogu suprotstaviti. Možda je i vaspitanje dovelo do takvog stanja u društvu. Verovatno i prosveta.

  19. Zasto da znaju? Da bi mogli samo da cuju to na jedno uvo, a da izadje na drugo? Boli ih kurac. I ne treba iskoriscavati nezainteresovanost ZOMBIJA da bi se napravili vernici.

"Serbian version of Urban Dictionary. Named after Serbian dictionary writer."

Urban Dictionary | 1. Jul, 2010.