Језичке недоумице

  1. Motocikl ili motorcikl?

  2. Reč BOL da li je muškog ili ženskog roda?

  3. Ја бих рекла да могу обе варијанте.

  4. U Hr je ženskog roda

  5. U engleskom nema roda, ali to takodje nije bitno za nas slucaj :P

  6. Može biti i muškog i ženskog roda, ako nije fizičke prirode, onda je ženskog, npr. Ova bol mi izjeda dušu. Ako je fizičke prirode - muški rod, npr. Toliko sam se udario da je bol neizdrživ.

  7. Vec je neko postavljao pitanje - ovde.

    A stvarno ne znam otkud ta ideja o fizickoj i dusevnoj prirodi bola? Potpuni nonsens! Bol u zenskom rodu jedino zvuci poeticnije, pa je mozda cesce koriscena u poeziji kao takva, ne vidim osnov za ovakvu tvrdnju.

  8. E, sad, što je baš tako, ne znam, znam samo da su nas tako učili...

  9. Ovo što je forget me rekla za fizičku i duhovnu bol sam i ja čuo na fakultetu. Bol ženskog roda zvuči svakako poetičnije, a možda se u poeziji koristi baš u tom rodu zbog toga što upućuje na emocije kojima se poezija bavi.

  10. Može i muški i ženski rod, evo kaže i Rečnik MS:
    бoл, бoла м (лок. бoлу; мн. бoлови и бoли) и бoл, бoли ж (лок. бoли), iako tu nije propisano kad se koji oblik koristi.
    Mada, i ja to vezujem za različite vrste boli, kao što je već rečeno.

    Raspravljali smo već ovdje o tome, a bila je i jedna definicija na tu temu: http://vukajlija.com/zenska-bol-muski-bol/64074

  11. Може и средњи род - Боло лололо

  12. To tek treba da se ozvaniči i kanonizuje :)

  13. Belot ili Bela - kartaška igra - da li vam je poznata ili u Srbiji ima drugačiji naziv?

  14. ovdje se kaže bela, (u Banjaluci)

  15. Odpočetka ili od početka?
    Ispočetka ili izpočetka?
    Jel' ili je l'?

  16. prvo
    prvo
    drugo

    EDIT: pošto si izmenila post, onda je "od početka", pisalo je otpočetka što je ispravnije nego odpočetka...

  17. E hvala, tako sam i mislila. Problem je ovaj net. Grr, kad vidiš da 100 likova piše suporotno od tebe, počitnješ da sumnjaš u sebe. Hvala!

  18. Koje je značenje reči ''epohalno''? Zna li ko?

    edit: E, hvala Džimi.