Језичке недоумице

  1. Izvinjavam, nisam baš najajče razumeo :))))

  2. Да ли је могуће да једино српски од свих званичних словенских језика (изузев језика Лужичких Србаља) нема одрађен дијалектолошки атлас? Је л' планирају израду?

  3. Ne znam za taj atlas.

    Al imam i ja jednu nedoumicu.

    Onaj brijač, jel se izgovara BIC ili BIK ?

  4. Hipnos, planiraju, mislim da je u izradi već.
    Sjećam se da sam ja na faksu prikupljala materijal, morali smo da idemo po selima i bilježimo leksiku, toponime, onomastičke podatke, akcente i sl.
    Niš' nam nisu platili, ali su nas iskoristili :)

  5. Јовичићу, у традицији је БИК, како је лексички исправно нек ти одговарају модератори :)

  6. Kako glasi prisvojni pridev od nadimka Beli?

  7. Niš' nam nisu platili, ali su nas iskoristili :)

    Класика.

  8. Kako glasi prisvojni pridev od nadimka Beli?

    Glasi tako što ga izbegneš i pričaš u genitivu :) Tako je nastavnica srpskog u gimnaziji zastala kod Vaska Pope, nije znala da li je pesma Vaskina ili Vaskova i rekla je pesma Vaska Pope, a mi u komu.

    Jedino što mi pada na pamet je da amerikanizujemo taj nadimak i povučemo paralelu sa imenom Keli. Onda bi bilo Belijevo, ali nije to to.

  9. Nema prisvojnog pridjeva, jer je to, po porijeklu, pridjev. Ne može pridjev od pridjeva, bre. :))
    Isto kao i Crni, Crnjanski, Dostojevski.
    Zato mora u genitivu, nikako drugačije, jbg.

    Edit: ne samo po porijeklu, nego mu je i deklinacija još uvijek pridjevska.

  10. Meni se čini da sam nailazio na prijsvojni pridev Crnjanskijev, mada zvuči mnogo glupo.

  11. Nema prisvojnog pridjeva, jer je to, po porijeklu, pridjev. Ne može pridjev od pridjeva, bre. :))

    Pih. Ne svidja mi se ovo.

  12. situacija je sledeca. setam gradom i neki rmpalija me namerno zakaci ramenom, i onda se dvoumim, da l se kaze jebem ti mater il se ne kaze

  13. situacija je sledeca. setam gradom i neki rmpalija me namerno zakaci ramenom, i onda se dvoumim, da l se kaze jebem ti mater il se ne kaze

    Ako nisi pička, a poznaješ kodeks bečke škole, onda ćeš mu persirati. Dakle, moj konačan odgovor je da treba reći: "Jebem Vam mater, gospodine."

  14. situacija je sledeca. setam gradom i neki rmpalija me namerno zakaci ramenom, i onda se dvoumim, da l se kaze jebem ti mater il se ne kaze

    Каже се, и то шаптом, под условом да рмпалија има плејер у ушима.

  15. Сцена на такмичењу из српског, ове године, тест за трећи разред: треба деца да подвуку прилошку синтагму, а у решењу стоји "донедавно чистог" из именичке синтагме "донедавно чистог неба". Професор са Филолошког факултета неће да призна да је или хтео да тражи придевску синтагму, или је решење погрешно. Недоумица: ко је овде луд!?

  16. Nije niko lud, samo je on sujetan.
    Ja sam u drugom srednje na republičkom takmičenju u Republici Srpskoj sastavljačima testa, koji ćirilicom behu napisali "сингулариа тантум" i "плуралиа тантум" bez blama napisao na marginama: "Draga gospodo, ove dve sintagme pišu se samo i isključivo latinicom."
    Treba ih jebati uzduž i popreko kad god se tako ponašaju.

  17. Nema prisvojnog pridjeva, jer je to, po porijeklu, pridjev. Ne može pridjev od pridjeva, bre. :))

    Ја немам ништа против варијанте ''Белијев''.
    Као кад у Отписанима кажу ''Тихијев''. :)

  18. Ok. Samo ako ti nemaš ništa protiv. :)

  19. Код императива ријечи предавати (рецимо), да ли је правилно ''предавај'' или ''предаји''?

Rekli o sajtu

Na pitanje: „Ko je bio Mocart?“ duhoviti posetioci internet sajta Vukajlija, rečnik slenga, odgovaraju: „Svestrana ličnost. Čovek koji je komponovao muziku za Nokiu. Inače, bio je poslastičar i izmislio je Mozzart kugle. A voleo je i da se kladi...“

Danas · 06. Novembar 2008.