Језичке недоумице

  1. Леват је исто што и 'човек'. Ал' много матора реч.

    Неки су се онда са разлогом питали зашто их кулирам.

  2. Значи прво. Хвала.

  3. У речи "Хипици" где је акценат и какав је?

  4. Акценат је на првом слогу, мислим да је краткоузлазни, ал' ја ти слабо стојим са акцентологијом, боље неки србиста да да одговор. :)

  5. Фала Џими, живот си ми спасао :))

  6. Са акцентом на другом слогу звучи јужњачки, а на трећем није ваљда ниједна реч у српском, што ће рећи да је на првом :)

  7. А ја сам увек говорио са дугим на другом слогу :)))

  8. Са акцентом на другом слогу звучи јужњачки, а на трећем није ваљда ниједна реч у српском, што ће рећи да је на првом :)

    Ја сам с крајњег југа Србије, па опет никад нисам чуо да неко акцентује други слог. То можда ови из Јагодине/Параћина/Ћуприје. Они кажу и 'патИке'. :)

    На последњем слогу имају акценат углавном речи страног порекла, нпр. ''аташЕ'', ''конферансијЕ'' итд.

  9. Džimi je u pravu. Akkcenat je kratkouzlazni (užasno bi zvučalo da je kratkosilazni).
    Znam to jer sam hipik odvajkada, i još uvek sam.

  10. Dž, otkud ti ono da "levat" znači "čovjek"? Kakvo je to porijeklo, šta? Deder objasni malko.

  11. Мудро збори овај леват изнад. Кул реч, иначе.

  12. GM

    Мислиш на "леват" да је погрдна реч? Па и "левак" је. Није увек исто што и "леворук".

    http://www.blitzusa.com/products/oil/Funnels/images/05064%20Large%20Funnel.jpg

    Si na to mislio? Mene odma' asociralo na levoruk. I dalje ne razumem zašto je pogrdna reč.

    Џими

    Леват је исто што и 'човек'. Ал' много матора реч.
    Мулац углавном има пејоративну конотацију, ал' и не мора.

    A to li je.

    Ako može neko još drugi deo pitanja, bilo bi odlično.

    2. Kada se koristi reč pravo? Tipa „pravo dobro” itd.

  13. Ali, ne znam kod vas, ali mi u BL koristimo "levat" uvijek uvijek kao pogrdnu riječ. U fazonu: onaj lijevi lik, debil, nemač pojma = levat.

    Zato me i iznenadilo ovo da to izvorno znači čovjek.

  14. Paa, više ova druga defka. Tenkre.

  15. Šta znači: sofisticiran?

  16. Uberkul, mnogo zajeban šatro, fensi onako, prefinjen i te fore. Kod tehnologije može da bude da je mnogo detaljno i kvalitetno odrađeno, a i da se odnosi da je nešto pipavo i krhko.

  17. Номинатив једнине: Бресква
    Генитив: Брескве
    Датив: Брескви
    Акузатив: Брескву
    Вокатив: Брескво
    Инструментал: С бресквом
    Локатив: О брескви
    ---------------------------------------
    Номинатив множине: Брескве
    Генитив: Брескви
    Акузатив: Брескве
    Вокатив: Брескве
    Инструментал: С бресквама
    Локатив: О бресквама
    --------------------------------------
    Много пута у животу сам чуо да неко каже "Имаш БРЕСАКА на столу."' - што ми не иде у главу како добијају такву реч ако је номинатив са словом В, како имају право да га избаце, 'ај да је непостојано А па да кажемо, али В?
    Да ли је то уобичајена грешка која је већ прешла у навику или то уопште није грешка?

Rekli o sajtu

Definiše se sve i svašta. Tako se mogu pročitati definicije baksuza, alapače, čitulje, smrti, rezervoara za smeh, kolateralne štete, Živojinović Velimira, zvanog Bate, dnevne svetlosti, gospođe džem!, Brus Lija… „Je l’ ti puši ćale?”, „Je l’ mogu u WC?”, „Chuck Norrisisati” i još mnogo toga može se naći na ovoj internet stranici. Zato ne iznenađuje što se mnogi kad jednom dođu, ponovo vraćaju na nju. Neki čak postaju i zavisnici, pa traže od moderatora da ih banuju, poput jednog studenta koji je zahtevao da mu zabrane pristup na nedelju, dve dana da bi mogao da uči.

Status Magazin · April 2009.