Prijava

Има и прича да је Иринеј крстио штаркове чоколадне наполитанке да буду посне.

Riba nije posna, to je srpski narodni izum. Gledao sam monaški kalendar ishrane, lepo piše da se tim i tim danima sme jesti to i to, a tim to i to, a riba sme da se jede samo propisanim danima, što će reći možda svaki četvrti za vreme posta, dok se hrana spremljena na ulju može jesti recimo svaki treći. Slično važi i za vino. Strašno, ali ako mogu, neka ih... Znači, nije riba "posna", već je za vreme posta zabranjeno jesti meso toplokrvnih životinja, a jedenje ribe je dopušteno samo par dana nedeljno. Sad, zašto baš riba... Ona ne daje toliko energije, ne zatrpava trbušinu, i ostavlja dovoljno krvi da mozak može da funkcioniše i da se posveti duhovnim stvarima. Osim toga, ja bih recimo lakše ubio ribu nego svinju ili kravu, po istoj logici po kojoj je ubiti biljku dobardan, a ubiti čoveka smrtni greh.

Коначно сам задовољан одговором. Хвала, Валдемар!

Mislim da je s početka već odgovoreno...Hladnokrvnost i to...Nego, pomenuto je da ribe ne ispuštaju zvuke. Vazda mi je to nekako jezivo... Kad spremam roštilj ili čorbanac i nemilice ih tamanim nožekanjom, a onaj klen, šaran ili kojiveć me samo gleda...i ćuti. Ili ajkule kad uzmu da kidaju foku ili mladunče kita, bulje i ćute... Čak i ona Bregovićeva pjesma "This is a film" mi dođe nekako mistična.

Овааај... Занима ме... Ови што кажу да је риба посна зато што не пушта крв кад је закољеш... Значи океј је, у то време поста кад треба бити безгрешан, убити неко створење без пуштања крви? Мислим, можеш и задавити... Кокошку на пример и појести је, је л' то океј онда? Пглу вам је одговор, људеи.

Crkva ne bi bila crkva kad bi bila dosledna :)

Eto ako se setimo srednjeg veka, recimo u stogodišnjem ratu, bilo je popularno da i sveštenici idu u pohode. Obavljali su razne uloge, blagosiljali pre juriša da se laka srca gine i anatemisali protivnike tako da ne grešiš dušu kad ih kolješ. Ako je neko i ogreši time što siluje nekom nedužnom farmeru ćerku i dve koze tu su da ispovede i oproste grehove, rat je to sine moj pa ljudi polude.

E sad. bilo ih je koji su smatrali da i tolikim svojim teškim obavezama ne doprinose dovoljno te da svojim ličnim učestvovanjem mogu da spasu mnoge pravoverne živote na svojoj strani. Jedina prepreka bilo je to što prolivanje krvi nije bogu milo te su pobožno koristili maljeve, močuge i strele tupog vrha da se bradonja gore ne uvredi.

Možda će neko sad da kaže: "čekaj malo, kakve veze ima što je strela tupa, ubiće te svejedno ko zeca", i dabome u pravu je. Da odgovorimo na to treba da se setimo kako bog pre svega ceni dobre namere i lako oprašta prestupe koje u neznanju počiniš, povodom čega imam jednu vojničku priču...
Marširalo se jednom prilikom čitav dan u ful opremi d'otpanu tabani, ne jedeš ništa, piješ povremeno. Vratiše se tako vojnici s marša umorni i gladni kao kurjaci pa zasedoše u menzu a oni poslužiše pasulj sa slaninom. Tu se nađe i jedan musliman, gleda pasulj, gleda pasulj njega pa će nesrećnik ovom pored: "Ovo je jagnjetina, jel tako... jel tako?!" Ovaj ga geda a vidi oči mu pobeleše od gladi pa potvrdi, koliko god bilo neverovatno da legija časti prašinare janjetinom i tu ovaj navali ko da tri dana nije jeo.
Poenta je sledeća, ako je ovaj u najboljoj nameri zatupio strele, zar je bitno da li neko od njih krvari pre nego što crkne ili ne.

Možda zato što nije tolko masna kao ostale životinje...
Mada imaju masti. Nekad mi se tovni šaran smuči sa svim onim mastima i sranjima...

ja samo da odgovorim Predrazinju....i da ga pozdravim....pozdrav Predrazinjo, prijatelju sa fejsa...:))

ne, meni riba ne smrdi...mirise mi....

ko dusa....

Gledao sam monaški kalendar ishrane, lepo piše da se tim i tim danima sme jesti to i to, a tim to i to, a riba sme da se jede samo propisanim danima, što će reći možda svaki četvrti za vreme posta, dok se hrana spremljena na ulju može jesti recimo svaki treći. Slično važi i za vino. Strašno, ali ako mogu, neka ih.

Братац, не можеш поредити монашки живот и правила са животом обичних верника. Велика је разлика у правилима између свештеника и монаха, а о мирјанима и монасима да не причам.

Ал' наставак је лепо објашњен. Нем' појма, ја сам чуо био за то не пуштање крви. Могу да се распитам ако би помогло.

Овааај... Занима ме... Ови што кажу да је риба посна зато што не пушта крв кад је закољеш... Значи океј је, у то време поста кад треба бити безгрешан, убити неко створење без пуштања крви? Мислим, можеш и задавити... Кокошку на пример и појести је, је л' то океј онда? Пглу вам је одговор, људеи.

Није океј, јер у Библији пише да се не сме јести животиња којој није пуштена крв, јер се "душа њена у крви налази".

"Isus Hrist, Božiji sin,Spasitelj", se na grčkom piše "Isu Histu Teu Ios Sotir", a prva slova daju reč "IHTIS", što u prevodu sa grčkog znači riba.

Ništa čitao nisam, nešto sam malo pofatao Gambijevog posta, a riba je posna zato što ne goji, nešto kao bezalkoholno pivo. Možda to nije poenta teme al eto, čisto da ispanem pametan, nisu tu rišćani zato što ribu ne priznaju za životinju nego zato što ribu priznaju za životinju koja je blagotvorna po organizam i treba češće da se krka.

a šta ako neko jede čokoladu za kuvanje zbog stomaka za vreme posta, jel onda manji u Božijim očima?

A što je jagnjetina mrsna?

Nisam čitao sve odgovore,verovatno je neko objasnio...Ako nije,evo ja ću.

Riba je posna iz razloga što se ne oplodjava direktnim seksualnim kontaktom.Iako nije zvaničan,po tumačenju crkvenih velikodostojnika ovo je najpravilniji mogući odgovor na to pitanje.

Isus Hrist, Božiji sin,Spasitelj", se na grčkom piše "Isu Histu Teu Ios Sotir", a prva slova daju reč "IHTIS", što u prevodu sa grčkog znači riba.

Исус риба?

Riba je posna iz razloga što se ne oplodjava direktnim seksualnim kontaktom.Iako nije zvaničan,po tumačenju crkvenih velikodostojnika ovo je najpravilniji mogući odgovor na to pitanje.

Шта је са жабама дечко? Жабе се не јебу такође. Италијани се мрсе на Божић жабом, ако нисте знали.

Ovo što sam naveo je polazni ali ne jedini razlog...Riba je za većinu prihvatljiva kao hrana,Isus je hranio gladne ribom...

Зашто хришћани трипују да рибе нису животиње?

e to i mene zanima. a što je najčudnije, ribe su prilično prljave životinje. tj ove koje uzgajaju po ribnjacima. to su relativno mali ribnjaci, i te ribe tu žive, seru i pišaju u tu vodu, to i jedu i udišu.... prljavije su od svinja....

Iako nije zvaničan,po tumačenju crkvenih velikodostojnika ovo je najpravilniji mogući odgovor na to pitanje.

Ovo što sam naveo je polazni ali ne jedini razlog...Riba je za većinu prihvatljiva kao hrana,Isus je hranio gladne ribom...

Аха.

e to i mene zanima. a što je najčudnije, ribe su prilično prljave životinje. tj ove koje uzgajaju po ribnjacima. to su relativno mali ribnjaci, i te ribe tu žive, seru i pišaju u tu vodu, to i jedu i udišu.... prljavije su od svinja....

Колико гована може риба од 300 грама искењати током месец дана, да би је могла упоредити са свињом? Елем, какви рибњаци, ни 5% рибе којом се храни просечна породица не потиче из рибњака. О стању у истим не могу говорити, ваљда се чисти рибњак, и свињац се чисти кад говна прељевају. То да су рибе прљаве животиње, тетралол.

ribe su prilično prljave životinje. tj ove koje uzgajaju po ribnjacima. to su relativno mali ribnjaci, i te ribe tu žive, seru i pišaju u tu vodu, to i jedu i udišu.... prljavije su od svinja....

To baš i nije tačno. Ribnjaci nisu tako mali, zapravo su veličine polovine velikog bazena za plivanje, a svinjac u kome živi i do desetak svinja ti sklepan je iza kuće. Pa ti vidi.

То да су рибе прљаве животиње, тетралол.