Prijava

Ne može. Ljudi su ljudi.

ZycloN. Je. Jebeno. Objasnio.

Ne može. Ljudi su ljudi.

Legendo. :)

Legendo. :)

Lepo sam ja rek'o da treba da budem Bog ;)

@vesnam
Jok no šta je? Slučajnost da imam stav kao (lupam) još 5 miliona Srba?

Super je stav,ali cilj ove teme je razmišljati o zajedničkom stvaraocu,nebitno đe si rođen,ako me razumiješ.

Колико сам ја укапирао, тема је о феномену човеколиког/мајмуноликог бића (није шимпанза) као заједничког ствараоца. А то у основи није тачно.

Da,a i te kulture i njihove religije nisu uopste bile slicne,samo jenda stvar je bila ista-verovanje u natprirodna bica(bilo je i onih sa vise bogova) a vec sam napisao milion puta zasto im je samo to zajednicko.
Grcke,Egipatske,Majanske itd religije su e po svemu ostalom bolesno razlikovale...

Pa koliko je "zajednički" zavisi direktno od toga gde živi, jer čisto sumnjam da ima pravoslavaca u Saudijskoj Arabiji.
Moja fiks ideja, zašto je čovek izmislio i veruje boga je sledeća:
Čovek je radoznao. Ima kvazi-potrebu da zna zašto i kako se neke stvari dešavaju. Jer znanje je moć. On želi da iskoristi to znanje, da bude bolji od ostalih, da zna nešto što ostali ne znaju jer najlakše je takvu stvar, koja je drugima nepoznata, iskoristiti protiv ostalih. Malo ekstremnije gledanje ove situacije i možemo reći da čovek teži sveznanju, savršenstvu.
Ostali ne znaju kako je nastao, samo sumnjaju i nagađaju.
On će znati, u stvari verovati, jer mnogo je lakše oboriti neku tvrdnju nego verovanje.
On veruje da ih je neko biće sveznajuće, savršeno stvorilo.
Taj čovek poseduje znanje o tome kako je nastao svet, a drugi nemaju.
Bolji je od njih, superiorniji.
"Znanje" o tako velikoj stvari ga tera da se oseća skoro sveznajućim, a samim tim i savršenim.
A bog? Pa čovek liči na njega, samo što je čovek inferiorniji od svog stvaraoca, boga.
Ili pak bog (čovekov idol) liči na čoveka da bi bio naizgled bliži čoveku, a samim tim i ultimativni cilj "biti savršen" je na dohvat ruke ovozemaljskom čoveku.
Israh se mnogo i da ne dođe do zabune, smatram da je sve ovo na nivou podsvesti.

ja verujem da je bog jedan aligator sa deda mrazovom kapicom koji sedi na kaucu,pije pivo i gleda televizor.
E sad, na tom televizoru ima toliko kanala koliko je ljudi.. Zato verujem da ljudi nasledjuju tudje sudbine. Npr, kanal broj 12401241 umre, i ko se prvi rodi posle njegove smrti dobija taj kanal.

E sad dolazimo do sustine. Onaj izraz bog te pogledao, ja shvatam bukvalno.
Aligator saltao kanale, ucinio mu se tvoj dan zabavno, odgledao te par minuta, i ti bas tad dobijes pola miliona na kladzi, ili inspiraciju da zavrsis fakultet, ili ti umre smrtni neprijatelj.

A posot je u svetu mnogo vise losih nego dobrih stvari, to samo potvrdjuje ovo gore,da non stop salta kanale.

E sad, vec 5 godina mozgam kakav mu je to predrkani daljinac,al jbm ga, on je aligator sa dedamrazovom kapicom, ko sam ja da mu zamisljam daljinski.

p.s. Ne trolujem, ovo je moje vidjenje situacije. U boga ne verujem,al posto ne mogu da odgovorim sta je zaduzeno za okeane, Zemlju, kosmos i tako to, ovo je moj odgovor.
I svaki dan ovom aligatoru prinosim zrtvu u vidu piva, ne bi li zapamtio moj kanal pa malo cesce svracao.
i samo da dopunim. na prvih 9 tastera su:
1. majkl dzordan
2. bili gejts
3. djovak
itd itd, skapirali ste poentu :D

bazicno - zyclon odgovorio. zakljucajte temu.

Онтолошко питање није случајно најстарије филозофско питање. Човек је са еволуцијом интелекта просто желео да разуме. Видео је Мноштво. Осећао је себе. Питао се одакле све то.
Пошто, углавном, ништа од тога није могао да разуме, такве ствари је себи објашњавао постојањем неких Сила, од којих је све почело, које се садрже у свему, или су изнад свега и које су заслужне за постојање свега тога.

Е, сад, кад би све то било баш тако, мајмунолики хоминиди били би Платони. Наш човек није могао да замисли нешто тако апстрактно као Силе, које сам помињао. Наравно, он их је замишљао онако како је једино и могао да их замисли. Додељивао им је обличја онога што је видео око себе. Тако је негде Сунце бог. Негде богови имају облик људи, негде животиња, негде змајева и других митолошких бића.

Такав облик религије је, наравно, требало одавно да изумре. Али, авај, човеку је својствен менталитет чопора. А сваки чопор мора да има вођу. Тако и племена, а касније и цивилизације морају имати поглавице и владаре. А вођама је потребно нешто чиме ће убедити масу да нису случајно вође. Разни "врачеви" су, тако, изводили своје мађије и хипнотисали масу, која је онда веровали да су ти врачеви "изабрани" од стране богова.

У средњем веку, црква је била моћна институција, уз помоћ које је владар манипулисао масом.
Мислиш да је сваки папа веровао у Исуса Христа? Или да би православна црква код нас опстала да је сметала Немањићима? "Бог је створио нас. Бог нам је изабрао краља. Ко му се не буде покоравао, Бог ће га казнити". Све се сводило на то. У свим цивилизацијама.

Али, црква је постала институција за себе, а папе моћније од краљева. Да би се то одржало, ужасне су биле казне за сваког ко би се усудио да се успротиви догматичким учењима цркве. Таква организација се не одриче лако своје моћи. Зато су се и одржале до данас.

А човеку је и даље потребно да верује у нешто. Зашто?

Моја теорија је да смо ми сви пука материја, која је, као и свака друга, подложна законима акције и реакције. Сваки избор је привидан, све што се догоди, морало је тако да се догоди. Сваки наш покрет, свака одлука је узрокована неким хемијским и физичким процесима у нашем мозгу. Ништа нарочито нас не дели од неживог света.

Али, ко би био спреман да прихвати тако нешто?

Моја теорија је да смо ми сви пука материја, која је, као и свака друга, подложна законима акције и реакције. Сваки избор је привидан, све што се догоди, морало је тако да се догоди. Сваки наш покрет, свака одлука је узрокована неким хемијским и физичким процесима у нашем мозгу. Ништа нарочито нас не дели од неживог света.

Da je to TVOJA teorija ti bi vec bio upisan u svim udzbenicima

Никад нисам помислио да то никоме пре мене није пало на памет, али то јесте И моја теорија.

Na mene je jednom pao bide!

Želeo bih samo da se upišem ovde da bih mogao da pratim kako treba.
Ne valja samo što se u svakoj od ovakvih rasprava podelite u 2 tabora i počinjete sa paljbom jedni po drugima.
Sećate li se filma Sleepers? No politics, no religion. Dobićete piće ako zajebete ovakve teme.

http://www.youtube.com/watch?v=TGEfFZcBRgI

Svako ima svoje viđenje stvari, poštujmo se međusobno. Pitanjce, da li postoji tako nešto što je vernik (čovek koji veruje u Boga) a ne meša religiju u to?

Ne valja samo što se u svakoj od ovakvih rasprava podelite u 2 tabora i počinjete sa paljbom jedni po drugima.

Svako ima svoje viđenje stvari, poštujmo se međusobno.

Tačno tako, ja mislim da Bog postoji, tako sam vaspitan i tako i mislim da jeste, poštujem sve ostale religije i sve te agnostike i ateiste.

Pitanjce, da li postoji tako nešto što je vernik (čovek koji veruje u Boga) a ne meša religiju u to?