Prijava

Nesto se pitam vec duze vreme pa bih voleo da mi odgovori neki teolog ako ga ima na sajtu (moz i facafaca).

Zasto u hriscanstvu djavo i bog nisu jednaki? U svim starim religijama su oni jednaki bogovi, dok je u hriscanstvu djavo ocrnjen gore neg navijaci na b92.
On nista lose ne radi, sedi dole u paklu, kaznjava zle ljude i ne pusta ih dizadju. A opet je los.

Можда зато што навлачи људе на грех и тако то и јер је измислио металике.

Zasto u hriscanstvu djavo i bog nisu jednaki?

Ne treba ti teolog da ti odgovori na ovo pitanje. Zato što hrišćanstvo misli da je Bog svemoćan i apsolutan, a đavo samo jedan pobunjeni anđeo. Kako da budu jednaki?

Navodi čoveka na loše. Jesi gledao nekad crtać sa junakom sa đavolčićem na levom ramenu? To je ta simbolika. Nije to samo hrišćanstvo, sve monoteističke religije su takve.

Ako misliš na bogove podzemlja u starim religijama, a mislim da misliš, oni nemaju nikakve veze sa ovim našim Đavolom, pa ih zato ni ne bi trebao upoređivati. A uostalom i podzemlje u recimo Grčkoj je drugačije od ovoga u šta mi verujemo. Tamo svi pikaju u Had, a kod nas dobri gore, a loši dole.

Ja i dalje ne kontam zašto đavo dokurca kažnjava? Kakav je to paradoks? Boriš se protiv boga. Hoćeš da zavlada zlo na Zemlji, imponuje ti kad narod griješi... Ti onda taj isti narod kažnjavaš što je griješio. Mislim, koji kurac? Da kaže đava - griješite, ljudi, u paklu vas čekaju droga, alkohol, pičke kake poželite i sve to VJEČNO i beskonačno - pa nastala bi anarhija, bog bi morao izmišljati neki novi aranžman...

pozabavi se dodatnom literaturom iz antropologije recimo.tu imaš reviziju svih religija vezano za ovo pitanje.jedna od knjiga i nosi u sebi naznaku palog andjelčića.suviše opširno pitanje da ti odgovorim,a sastave ne merem pisati.ako ovo ne bude dovoljno religijske enciklopedije uvek piju vodu,nema instant odgovora.osim toga da je bog apsolutan,ako se govori o apsolutnom dobru,a pali andjeo je bio svetlost,pa je postao sam svoj opozit dajući gordosti na značaju.

Марчело - ''Недођија''

U RAJU JE EKIPA, ALI JA IDEM U PAKAO, TAMO MI JE EKIPA!

Jebem ga, đavo samo navodi, ne kažnjava. Valjda loši idu u vatrenu jamu, a on valjda nema veze sa tim. Tako sam ja nešto čuo/čito/izmislio.

Aham, cisto da se zna. Nisam religiozan, ovo je cisto filozofsko pitanje

U RAJU JE EKIPA, ALI JA IDEM U PAKAO, TAMO MI JE EKIPA!

RAZREDNI MI JE SVE OPRAVDAO ZATO ŠTO JE MORAO

Samo ne upoređuj ovog našeg Đav'la sa drugim likovima iz drugih religija koji su kontrolisali podzemlje i blejica.

probaj da prokopaš onda neke religiozne filozofe,a neki od najuticajnijih koji su izgradili i svoje sisteme su bili religiozni,poput hegela.samo pazi da ne zabrazdiš u filozofski misticizam,posebno hrišćanske orijentacije.ili traži kombinaciju religija-filozofija,ima tu dosta literature.ukoliko te zanima neće ti ni biti teško da istražuješ.

U svim starim religijama su oni jednaki bogovi,

Ali u hriscanstvu ima samo jedan Bog. Djavo nije Bog, vec Bogov mali sto se prokurcio mnogo.

Ja i dalje ne kontam zašto đavo dokurca kažnjava? Kakav je to paradoks? Boriš se protiv boga. Hoćeš da zavlada zlo na Zemlji, imponuje ti kad narod griješi... Ti onda taj isti narod kažnjavaš što je griješio. Mislim, koji kurac? Da kaže đava - griješite, ljudi, u paklu vas čekaju droga, alkohol, pičke kake poželite i sve to VJEČNO i beskonačno - pa nastala bi anarhija, bog bi morao izmišljati neki novi aranžman...

Ne kaznjava Djavo nego Bog. Sam Djavo je kaznjen da bleji dole, ako sam dobro razumeo.

Не мислим да Ђаво кажњава грешнике, он само навлачи људе на грех да би их што више прикупио у паклу где може да се иживљава на њима и да их силује рогом у панкреас јер је сексуални манијак.

A postoji i ono da je Đavo tvorac sveta, drevni bog koga je mlađahni Jehova zbacio i satanizovao.

Ђаво је пичка, Бог је кул!
Или беше обрнуто?
Не, и један и други су пичке јер завлаче народ својим причама о нечему "после", а то не постоји. "После" постоје само црви који ће да из'еду поштена човека.

Па сад, интересантно питање.
Ђаво је лош у теорији Хришћанства, он је окарактерисан као лош баја,код кога иду лоши људи,логично!
Док је БОГ,свемогућ,он је уствари ствараоц и самог ђавола,како теологија каже,па неможе онда он да има мање моћи,ако је он створио ђавола???Мислим да је просто закључити.
Ово је нека моја теорија.

Glupe li teme, glupog li pitanja.
Hrišćanstvo je monoteistička religija, tako da može imati samo jednog boga. Đavo je pali Bogov anđeo, prognanik iz raja, simbol lošeg u hrišćanstvu, tako da ne može biti isti nivo kao Bog, pa da jebe zec zeca.
Stare religije su drugo, one su imale veći broj bogova, pa je zato postojao i simbol dobra (nazovi ga kako hoćeš), i simbol zla (nazovi ga đavo).