Prijava

Jednom kad čoveka nestane sa planete, da li će to značiti da su apsolutno svi u prethodnoj generaciji počinili neki užasan greh?

Ne razumem ovo? ili ti mene nisi razumeo. po toj mojoj teoriji, svet ne može da nestane, jer je mnogo nemoguće da svi ljudi odjednom pređu sva iskušenja.

Dobra ti je ta teorija tasmanjanka, nego što mi se nimalo ne sviđa. Ako je život igrica onda je to bukvalno najlošija igrica koju sam ikad igrao, dođe mi nekad da je aninstaliram, svega mi.

Bitch, throw a philosophical topic
http://24.media.tumblr.com/tumblr_mdwl9jwDyF1ql68mpo1_500.gif
Valdemar and Warner are prepared to party

Тема о феномену виђања Бога приликом искуства блиске смрти.
Мене занима једна ствар, како то који курац да су сви љубили, мирисали и додиривали Бога, сви завршили у Рају, а нико није бануо код Шавола. То јест', пошто за то постоји рационалан разлог у медицини који некима није довољан, да ли се било која од тих персона запитала како то да баш нико приликом тог искуства није запао на другу страну?

Ispravi me ako grešim, ali valjda uvek, bez obzira da li si dobar ili bezobrazan ideš prvo kod Boga da ti se sudi, pa tek onda ti otvaraju vrata raja ili pališ kod rogatog čike. Možda su i ovde pratili protokol? :P

Inače, nemam ništa protiv religije, moj otac i njegova sestra su dosta utehe pronašli u tome, naročito kada su čuvali bolesnog oca 13 godina, samo mi se crkva ne sviđa, a ni mnogi ljudi od položaja u njoj. Mada, nikada ne smemo generalizovati, mi imamo veoma dobrog sveštenika, vrlo obrazovanog i skromnog, čini mi se i dosta otvorenog uma, nekako je bliskiji ljudima. Ja se jednostavno još ne pronalazim u svemu tome, to sa rajem i paklom kao i mnoga druga radikalna objašnjenja crkve mi se čine nehumana za moje standarde (bio si dobar čovek, hrabar, heroj, ali jebiga bio si Indijanac, nema raja, ne verujem u to). Gde ćemo otići kad umremo, možda neku drugu dimenziju, to ne znam, ali ipak mi se čini da sam više sklona verovanju u nešto, samo još gradim stavove, tako ću verovatno do kraja života.

@DOBROVECE

A kako bi ti definisao dušu, a da upotrebiš 'svest' u definiciji? Jer ljudi su jedina bića koja su po definiciji svesna i jedina koja po verovanju imaju dušu.

Душа је апстрактан појам. Ко успе на било који начин да докаже њено постојање или присуство, па макар и мерењем нивоа неке до сада не уочене енергије свакако је кандидат за Ноблеса. Ако не, представљање појма 'душе' коришћењем 'научне' терминологије је у најмању руку неукусно. Као и оповргавање апстрактног појма попут Бога логичким закључцима. Просто, није лепо.
Што се свести тиче, нисам сигуран да су људи једина бића која је поседују, али то зависи од тога шта подразумеваш под 'свести'.

A kako dokazati da se energija ne sastoji od protona, neutrona i elektrona? Zar nije dovoljno to što sami elektroni imaju svoju energiju?

Нико не зна шта је енергија. Нико. Као ни електрицитет. Ко то сазна и докаже исто добија Ноблеса колико одмах. То сам хтео да кажем, а не да те побијам.

Стичем утисак да ти више чекаш те теме него њих двојица, Луксе.

Стеван
Стичем утисак да ти више чекаш те теме него њих двојица, Луксе.

Sve pet, mega tits, voli Luks kad đeca malo izbace hejt pa budu srećna. ;-)

Bitch, throw a philosophical topic
Valdemar and Warner are prepared to party

Priča o reinkarnaciji i nije neka filozofija... A jesam li ja Dambldor ili Snejp?

glupo je raspravljati da li bog postoji ili ne, to niko od nas (živih) ne može znati. uzmimo pretpostavku da postoji, i kako ga ljudi zamišljaju? kao nekog velikog čiku koji će te prigrliti ako se dobro pokaješ. to nimalo nema logike, jer svaki čovek ima i dobra i loša osećanja i sigurno je sposoban za pokajanje, i zašto bi se onda izjednačio neko ko nikad nije grešio sa nekim ko jeste pa se posle pokajao i sve mu je oprošteno.

Cini mi se da si malo promasila temu... Pokajanje ne znaci da posle neceg loseg kazes: zao mi je, pokajanje podrazumeva i da vise ne gresis... Dakle, pokajanje nije da vidis neku babu na ulici, sednes u auto, pregazis je, izadjes i kazes: kajem se... To je prvi korak, svakako, ali do kraja zivota imas jos da ispastas za to ako se stvarno kajes... A retko ko se iskreno kaje...
I nije se jos rogio taj koji nikad nije gresio i nikad i nece... U tome je i poenta...

Ne razumem ovo? ili ti mene nisi razumeo. po toj mojoj teoriji, svet ne može da nestane, jer je mnogo nemoguće da svi ljudi odjednom pređu sva iskušenja.

Po teorijama reinkarnacije, kreće se od nekog neživog objekta, pa preko biljke, životinje, čoveka, u još više sfere egzistencije, i onda na kraju savršenstvo. E, sad, dinosaurusi su izgleda nešto gadno zabrljali svojevremeno :)

evo i mene, šta ima, ljudi?

xpact, šta se dešava sa onim koji nema šansu da se pokaje? zgreši nešto, i iznenada umre i nije stigao za pokajanje? a neki drugi za taj isti greh stekne dovoljno vremena da razmisli, pokaje se itd. po kojoj pravdi jedan ima više prava od drugog?
valdemar, namerno nisam stavila nigde reč reinkarnacija, jer još nemam neku logičnu teoriju šta se dešava sa ostalim živim bićima.
a to za dinosauruse, pre bih rekla da su bili mnogo dobri pa otišli na bolje mesto od planete zemlje :)

Sve pet, mega tits, voli Luks kad đeca malo izbace hejt pa budu srećna. ;-)

Аха, "тролујеш"... Само рокај.

Нико не зна шта је енергија. Нико. Као ни електрицитет. Ко то сазна и докаже исто добија Ноблеса колико одмах. То сам хтео да кажем, а не да те побијам.

Ne verujem da si hteo da pobijaš išta. Samo kažem da to što elektroni imaju sopstvenu energiju isključuje mogućnost da je energija sačinjena od atoma.

Ja se jednostavno još ne pronalazim u svemu tome, to sa rajem i paklom kao i mnoga druga radikalna objašnjenja crkve mi se čine nehumana za moje standarde (bio si dobar čovek, hrabar, heroj, ali jebiga bio si Indijanac, nema raja, ne verujem u to).

То су претеривања. Не верујем да се не може у рај ни са једним пороком. Онда би рај био празан, а то се Богу не исплати. Ја верујем да је довољно испоштовати 10 заповести, којих сваки добронамеран човек треба да се придржава, а сад да је и рукоблуденије већ толики прекршај да се вртиш на вечној ватри, то је без везе. Ил' пушење (мислим цигара), к'о што каже отац Јоил са Јутјуба, ко пуши диде у пакао. То не верујем. То он само тако каже да уплажи људе, да би они престали да пуше (цигаре) ради њиховог здравља. хехе

Posle godina i godina istraživanja i razmišljanja na tu temu došao sam do pragmatičnog i meni sasvim logičnog i dovoljnog zaključka:
U šta god da veruješ, ne možeš proveriti da li si u pravu(bar dok si živ), ne vredi tražiti dokaze, s toga, svaki čovek ima pravo da veruje u šta god hoće sve dok to isključuje povredu istog tog prava drugog čoveka. I Isus je često koristio "tvoj bog - moj bog" i sada se prevrće u grobu kada vidi šta njegovi sledbenici rade u njegovo ime. Ista stvar je i sa Muhamedom i sa Budom i sa svim tim prorocima. Svako je imao dobru nameru koja se, zbog ljudske gluposti, pretvori u opšte sranje i dogmu.
Eto.
I nemam problem ni sa kim, ni sa ateistima, ni sa vernicima, a ni sa sobom. Libo me racku.

valdemar, namerno nisam stavila nigde reč reinkarnacija

Ovo, po meni, izgleda prilično kao reinkarnacija.

ja sve to zamišljam kao neku video igricu, živiš, prolaziš kroz iskušenja, umreš i ideš na sledeći level, tj, opet se rodiš i opet prolaziš kroz iskušenja samo malo teža i tako sve dok ne dostigneš određen nivo da više nema načina da budeš iskušan i završiš u nekoj drugoj dimenziji, verovatno večno oslobođen.
a ako ne prođeš iskušenja, kao u igrici, vrati te na početak, ponovo se rodiš i krećeš ispočetka, to mi je nekako realno, jer kad vidimo npr da je neko dete od par godina teško bolesno, većina se zapita, šta je ono zgrešilo tako mlado, pa onda ima teorija da su to gresi od njenih preka, što je totalno nepravedno i bez logike. više verujem da je u prethodnom životu napravilo neko sranje pa sad mora da dostigne nivo koji je imalo.

Evo recimo ovo:
http://en.wikipedia.org/wiki/Six_realms

ja sam snejp, ipak sam mlađi :kez:

Ne verujem da si hteo da pobijaš išta. Samo kažem da to što elektroni imaju sopstvenu energiju isključuje mogućnost da je energija sačinjena od atoma.

Па, знаш како, колико се ја не разумем, до сада смо сазнали ово:
Атом има енергију која потиче од енергије електрона, протона и неутрона. Протони и неутрони имају енергију која потиче од енергије кваркова. За сада, одговор одакле потиче енергија електрона и кваркова је 42. Када будемо напредовали више и тај одговор ће бити другачији. Али онда ће одговор за исто питање, само на мањој скали, бити 42. И тако у бесконачност.
Мада, могуће да сад дође овде неки физичар и добије трансфер од овога што сам написао.