Prijava

Треба имати на уму да је тамо где је обавезно опште образовање (или монополизација образовања од стране државе) увођено, тамо су јако често избијале побуне.

ok, i dalje pokusavam da razumem logiku, ali iz konteksta mi se cini da samo nisi lepo napisao ovde. cesto izbijanje pobuna je vodilo organizovanom skolstvu a ne obrnuto.

skolstvo je oduvek bilo neka vrsta indokrinacije. prvo je bilo pri crkvama, manastirima, sto uopste nije cudno, sobzirom da su se tad radile stvari za elitu u ime boga a ne u ime covecanstva. danasnje skolstvo je otprilike pravljeno za industrijsko drustvo, i malo je menjano od tad.
i to radi dobro, sto reko priprema za posao.
e sad... pored toga, koristi se za sve ovo sto pricate, a to je neka vrsta opsteg znanja, tj indokrinacije. to nije nuzno lose, ali poenta je da nije novi izum.

mislim da to nije povezano sa ucenjem napamet. ucenje napamet je na silu sipanje informacija koje ne mogu da upiju oni sto uce, tj nije ucenje. to mi smeta, sto je celo skolstvo pravljeno reda radi.

ne postoji definisano sa cim treba da izadje djak nakon lekcije. odnosno ono sto je definisano je kod nas uvek mnogo vise nego sto i najpametniji mogu da pokupe a ne najgluplji, pa onda ne izadju ni sa onim minimalnim sto bi trebalo.

to se vidi na onim ispitima pisa, za srpske djake. tipa ispit iz matematike, zadatak:
izracunati 3 nad 4 kombinacije
deca se sete jednacine koju su zapamtili od pre 2 nedelje i rese.
zadatak 2:
imas paradajz, pecurke, sunku i masline. kolko razlicitih pica moz napravis koristeci 3 od ta 4 sastojka.
deca - skk?

ma sta deca, i nastavnici matematike, pa se izgube. nije da i oni nisu dosli dotle ucenjem napamet.

na ovakvim zadacima nasi skolarci fejluju bas mnogo.

mnogo manje kvantitativno (moze, ali informativno) a mnogo vise treba da se definisu osnove i onda to da se povezuje sa sto vise drugih stvari gde se koristi i u kom je kontekstu jer jedino kad neuroni povezu neke stvari oni to i zapamte. inace, razveze se to brzo.
nema to veze sa indokrinacijom. ako cemo tako, verovatno marksizam i tako to i najtemeljnije uceno.
ono sto ucenik treba da zna nakon svake lekcije od 45 min bi trebalo da stane u jednu recenicu. to da ostane trajno, povezano sa drugim stvarima. sve ostalo da bude nakit oko toga, koji se mozda i zadrzi na toj sustini ako je nesto ostalo.

to, za sve moje godine u skolstvu... na prste mogu da nabrojim profesore, nastavnike koji su to kapirali.

istorija, vi ste istoricari... NIKAD nismo ucili po periodu, ili mi to nije preneseno. nikad nismo pravili sliku, sta se dogadjalo u evropi dok su u srbiji radili ovo ili ono, nikad niko nije ni pokusao da napravi sliku, da poveze to sa geografijom nekog doba.
uvek su lekcije bile - gomila podataka o nekom dogadjaju, zapamti ih, sa godinama. to je to. pomene se nekad neki uticaj, ali nemas sliku, razloge, povezanosti, neki dodir sa realnoscu danas i statiznam.
u gimnaziji, gde treba ti daju neku sirinu kurca.

svaki predmet je imao neku svoju boljku.

za istorije geografije i slicno zaboravis... ali na jezicima tacno vidis koliko ti je znanje nakon skole.
znaci, ucio si francuski 4 godine, odes u francusku... bon zur, garson. aj daj mi kafu. kaaafè. silvuple.
takvo nam je znanje iz svega sto smo ucili u srednjoj skoli, sto nismo upotrebljavali u zivotu, samo se ne vidi jasno kao ovo.

ok, i dalje pokusavam da razumem logiku, ali iz konteksta mi se cini da samo nisi lepo napisao ovde. cesto izbijanje pobuna je vodilo organizovanom skolstvu a ne obrnuto.

Не него сам показао само део јер сам био деконцентрисан. Мислим да би најкраће објашњење могао дати Алегзандер Поуп када је написао да би (државно/обавезно) образовање могло постати инструмент државе путем повећања моћи власти дозвољавањем да преузме одговорност за приватне животе својих грађана (Wardle 3-4). За конкретне примере довољно је погледати националну историју, нпр. Апоњијев закон или битке око препарандија.

danasnje skolstvo je otprilike pravljeno za industrijsko drustvo, i malo je menjano od tad.
i to radi dobro, sto reko priprema za posao.
e sad... pored toga, koristi se za sve ovo sto pricate, a to je neka vrsta opsteg znanja, tj indokrinacije. to nije nuzno lose, ali poenta je da nije novi izum.

mislim da to nije povezano sa ucenjem napamet. ucenje napamet je na silu sipanje informacija koje ne mogu da upiju oni sto uce, tj nije ucenje. to mi smeta, sto je celo skolstvo pravljeno reda radi.

Припремање за посао и учење напамет су два аспекта исте ствари (прво је циљ, друго је метод). Циљ је подучити, али и дисциплиновати.

nema to veze sa indokrinacijom. ako cemo tako, verovatno marksizam i tako to i najtemeljnije uceno.

Ово баш нисам разумео.

ne postoji definisano sa cim treba da izadje djak nakon lekcije. odnosno ono sto je definisano je kod nas uvek mnogo vise nego sto i najpametniji mogu da pokupe a ne najgluplji, pa onda ne izadju ni sa onim minimalnim sto bi trebalo.

Теоретски, постоје многа средства и у српском и у осталим системима шта су циљеви, компетенције, стандарди итд, разврстани у категорије према успешности (способности?) ђака.

istorija, vi ste istoricari... NIKAD nismo ucili po periodu, ili mi to nije preneseno. nikad nismo pravili sliku, sta se dogadjalo u evropi dok su u srbiji radili ovo ili ono, nikad niko nije ni pokusao da napravi sliku, da poveze to sa geografijom nekog doba.

uvek su lekcije bile - gomila podataka o nekom dogadjaju, zapamti ih, sa godinama. to je to. pomene se nekad neki uticaj, ali nemas sliku, razloge, povezanosti, neki dodir sa realnoscu danas i statiznam.
u gimnaziji, gde treba ti daju neku sirinu kurca.

Ово не знам зашто мени пишеш. Ја нисам наставник нити стратег образовања. Да сам ја нека влас' ко што нисам, настава историје би изгледала радикално другачије. Али то је свакако ирелевантно.

________________

Са остатком се слажем.

kratka istorija 90-ih za vas decurliju koja ne kapira da nezadrzivo tamo srljamo...

https://vimeo.com/435163810

Не него сам показао само део јер сам био деконцентрисан. Мислим да би најкраће објашњење могао дати Алегзандер Поуп када је написао да би (државно/обавезно) образовање могло постати инструмент државе путем повећања моћи власти дозвољавањем да преузме одговорност за приватне животе својих грађана (Wardle 3-4). За конкретне примере довољно је погледати националну историју, нпр. Апоњијев закон или битке око препарандија.

ja te nista ne razumem oko ovoga. jel:
a) u zemljama gde su ceste pobune bile, vlast je napravila organizovano skolstvo da bi ih smanjila
b) u zemljama gde je vlast napravila organizovano skolstvo, to je imalo efekta da su pobune posle bile ceste.

nema to veze sa indokrinacijom. ako cemo tako, verovatno marksizam i tako to i najtemeljnije uceno.

pa to je nekako razvlaceno kroz celo skolstvo, i vodilo se racuna da ideje dodju do mozgova. za razliku od ostalih stvari

koje proseravanje. suv kurac u tudjini. kajzene gasi sajt u apr-u.

ja te nista ne razumem oko ovoga. jel:
a) u zemljama gde su ceste pobune bile, vlast je napravila organizovano skolstvo da bi ih smanjila
b) u zemljama gde je vlast napravila organizovano skolstvo, to je imalo efekta da su pobune posle bile ceste

Оба, с тиме што би требало дефинисати шта значи честе. Генерални светски тренд од организације школства (која коинцидира са развојем затвора и стајаћих војних снага) је да се број побуна у апсолутним бројевима смањује. Можда би се могло рећи да су места где се уводило иобразовање више учествовала у том општем броју побуна. То је можда највидљивије тамо где држава настоји наметнути у потпуности страни културни образац (Хабзбуршка Монархија).

Наравно, оружана побуна није и једини начин изражавања протеста. Тако на пример, радници су такође изражавали протесте кроз прављење паралелних система образовања како би избегли претварање себе у проста средства рада (неочекивано, ово је речник америчких радника који немају везе са комунизмом). Такве су биле девојке из Лауела.

pa to je nekako razvlaceno kroz celo skolstvo, i vodilo se racuna da ideje dodju do mozgova. za razliku od ostalih stvari

Бојим се да и даље не разумем.

Ако је неко пропустио: https://streamable.com/n78jcr

znamo ovo care, odavno su o ovome bas isto pisali mejnstrim mediji.

Ako retard misli da moze Siptarima da pokloni juzne opstine kuda idu auto put i pruga Pirej - Budimpesta i da NATO onda ima ingerencije nad tim delom malo se zajeb'o. Nece njegov brat Si da ga zove bratom, jebace mu sve po spisku.

ma vidis da je propala prica, nema nista od podele, oce da ga priznamo u celosti, mozda s nekom prosirenom autonomijom srba i to je to

i sad il ce da ga priznamo i onda ce nas jebati ko dosad, obecavace na evropsku uniju ko sargarepu, mozda ce biti malo vise eu sredstava, investicija za motanje kablova itd

ili ga necemo priznati i onda ce da nam zavrnu slavinu i da nas definitivno svedu na zaostalu balkansku vukojebinu + ce verovatno malo da nas karaju sa sandzakom ili presevskom dolinom, jer sto da ne

zato je vucko toliko nervozan, sav se pojeo - ili mora da bude vuk brankovic i rizikuje da izgubi popularnost, ili ce da bude milos obilic, al onda vise nema rasta bdp-a, gradnje autoputeva i ekonomskog tigra

a vreme istice, da nije korone vec bi ga stegli za jajca posteno

Ako retard misli da moze Siptarima da pokloni juzne opstine kuda idu auto put i pruga Pirej - Budimpesta i da NATO onda ima ingerencije nad tim delom malo se zajeb'o. Nece njegov brat Si da ga zove bratom, jebace mu sve po spisku.

Да није пропало, не би било сада јавно изношено.

i sad il ce da ga priznamo i onda ce nas jebati ko dosad, obecavace na evropsku uniju ko sargarepu, mozda ce biti malo vise eu sredstava, investicija za motanje kablova itd

ili ga necemo priznati i onda ce da nam zavrnu slavinu i da nas definitivno svedu na zaostalu balkansku vukojebinu + ce verovatno malo da nas karaju sa sandzakom ili presevskom dolinom, jer sto da ne

Колико ја видим по тону Загребачке декларације, попричекаћемо мало са пријемом у оба случаја.

Колико ја видим по тону Загребачке декларације, попричекаћемо мало са пријемом у оба случаја.

svakako, nama do 2030. nema mesta tamo ovako ili onako

da li je realno da postoji još neko ko misli da mi nismo članovi unije zato što nas oni jebavaju, već zato što smo jebena sramota civilizacije? ne mogu da verujem

da li je realno da postoji još neko ko misli da mi nismo članovi unije zato što nas oni jebavaju, već zato što smo jebena sramota civilizacije? ne mogu da verujem

http://www.nspm.rs/images/stories/01maja/aaaa5/nikola-samardzic-1-300x219(1).jpg