Prijava

ode trifors. ja se ubi da mu pokazem da nacin kako dolazi do zakljucka je pogresan bez da ulazim u to sta je zakljuceno, a on se ubi da mi pokaze da sta ja mislim je pogresno bez da ulazi u to kako se doslo do toga.

zanimljivo je koliko smo razliciti u ovome.

Pa kad ti dolazis sa naucne strane, a on sa dogmatske

al pazi, nije bas tako. u sustini, svi ovde imamo neku kao zelju za nalazenjem istine. nikom ovo nije usadjena dogma od detinjstva ili stagod.

ovde je razlika u prihvatanju kompleksnosti istine. recimo da je razlika izmedju "vaksera" i "antivaksera" (po definiciji triforsa podeljeno) je da prvi prihvataju kompleksnost informacije i svoju nemogucnost da razumeju sve, i svesno prihvataju verovanje u to sto kaze drustvo, tj puno ljudi. poverenje u drustvo.
drugi ne prihvataju kompleksnost informacije i imaju vece samopouzdanje u svoju mogucnost da razumeju sve, i samim tim svesno ne prihvataju ovo sto kaze drustvo, i onda prave poverenje u grupi koja se slaze sa misljenjem, koja je u debeloj manjini.

oba slucaja mogu da prerastu u dogmatske. i cim sebe proglasis vakserom ili antivakserom, sa osecajem da razumes stvari i zato donosis razumnu odliku po tehnickim informacijama, a ne po verovatnoci (ok, valjda vecina zna sta radi), otiso si u neku stranu.

ovo je relativno nova situacija. ljudi nisu navikli da ako sednu da nesto razumeju da im treba zivotni vek, a ne mesec dana - i to sto razumeju ce biti jako usko. nema vise teorija koje napravi jedan covek, svi se bune pa potvrde.

nikad nije ni bilo, to su romantizovane price o nauci. za to se drze teoreticari danas.

po meni antivaksere treba podijeliti u dvije grupe:
1) kreatori antivakserske priče
2) oni koju vjeruju u tu priču

Prva grupa ukoliko nema zaista neke jake dokaze o nečemu lošem vezanom za vakcine su stvarno idioti jedni manipulatorski, koji šire strah i paniku, što direktno doprinosi manjoj stopi vakcinacije i većem broju mrtvih, itd...

Ova druga grupa mi je skroz OK, to su ljudi koji su prosto pod uticajem straha, boje se, oni su sami izmanipulisani i žrtve su... (isto kao vođa sekte vs. članovi sekte).

Ja garantujem da nema toliko antivakserskih sranja po internetu, 99% ljudi uopšte ne bi postavljalo pitanja o vakcini, ono uzmeš vakcinu, normalna stvar. Jel neko filozofira kad se nabode na zarđao ekser, ili odma piči po tetanus? Ili kad ga ujede neko sumnjivo kuče?

Pazi sad... i bez tog antivakserskog lobija, ja bi onako i sam za sebe, imao određene sumnje o vakcinama, npr.
- zašto se toliko potencira da se vakcinišu i oni koji su preležali koronu
- zašto se od samog početka pandemije priča o vakcini kao jedinom rješenju, a ostalo se apriori odbacuje (npr. ni blizu nije bilo priče o eventualnim lijekovima za koronu)
- zašto se forsira vakcinisanje i onih koji imaju vrlo nizak stepen rizika od teže bolesti
- zašto se forsiraju kovid pasoši, i tome slično, nije li ti svojevrsna diskriminacija

Ali ja te svoje sumnje bi držao za sebe, ne bi pravio sajtove i videe o tome i tako širio paniku... a pogotovo ne bih neosnovano pisao tipa da su vakcine štetne, da se od njih umire, i tome slično... i onda bi struka mogla jednostavno da objasni ljudima ponešto o vakcinama i ljudi bi vjerovatno prevazišli te neke sumnje ako su ih imali i kraj priče...

A ovako je medijski prostor pretrpan antivakserskom pričom, i onda i ovi koji su za vakcine se iznerviraju, pa udare kontru, pokazuju prezir i osjećaj superiornosti u odnosu na ove druge, čime se njihove sumnje (ovaj put opravdano, jer takav bahati stav je jednako toksičan kao i antivakserska priča) samo dodatno pojačavaju, i ljudi se dijele u dva tabora, i tako sve ide lijepu u 3 PM.

Ja sam za vakcine, ali da se promovišu na malo umjereniji način, koji neće kod dosta ljudi izazivati otpor i sumnje... dakle bez kovid pasoša, bez forsiranja da se vakcinišu oni koji su preležali, naročito ako imaju podosta antitijela, bez priče koja ide ka nekom ukidanju sloboda. U suštini treba biti priča takva da ljudi sami skontaju da im je pametnije da se vakcinišu, a ne da ispadne da ih neko na to tjera.

Misliš
Jovor™ , 2021? ;)

шта мислите оће да навали једно 500к ових што се нећкају на вакцине, кад се објави да не може се на море без? сто посто оно кад се залете - јА мОрАм нА мОрЕ - као мале девојчице

Pa ako bude došlo do toga da za turistička putovanja moraš biti vakcinisan i imati dokaz, svi će se vakcinisati, tačnije svi koji budu putovali, i to će biti kraj antivakserima. U suštini, postoji šansa da će samo sirotinja ostati nevakcinisana. A opet, ako svemu tome dodamo drugi kontekst, niko ne želi da bude obeležen kao sirotinja, tako da će sirotinji biti glupo da se zna da je sirotinja, pa će se i oni vakcinisati.

па буквално то

Inače, za neupućene koji se budu vakcinisali, šansa za neželjenim efektima nakon vakcinacije skoro da je jednaka nuli ukoliko se mesto uboda polije nekim dobrim burbonom.

:gif sa mog glavatara:

A jel stvarno tripujete taj fazon e vidi ovaj sirotilja, nema pare za more pa mu ne treba vakcina kao nece da se vakcinise iz ubedjenja aghaghahg ajde da se vakcinisem da izvadim zeleni karton da putujem ili možda jok, samo cu da se vakcinišem da se zna da sam se vakcinisao al neću na more nigde nemam pare sad al nema veze, znaju da imam kovid pasoš što znači da će misle da imam pare a uvek inače smislim da kažem neki razlog što i ove godine ne ifem da kvasim dupe u slanoj vodi, a ovo vidiš sad mi i ide na ruku donekle kao ne daju mi da idem tu i tu jer ne želim da se vakcinišem ne treba mi to u organizmu jebeš letovanje proćiće koronada već aghagha

@jovor

- zašto se toliko potencira da se vakcinišu i oni koji su preležali koronu
- zašto se od samog početka pandemije priča o vakcini kao jedinom rješenju, a ostalo se apriori odbacuje (npr. ni blizu nije bilo priče o eventualnim lijekovima za koronu)
- zašto se forsira vakcinisanje i onih koji imaju vrlo nizak stepen rizika od teže bolesti
- zašto se forsiraju kovid pasoši, i tome slično, nije li ti svojevrsna diskriminacija

ovo su razumna pitanja, i mogu da razumem strah oko njih. i sad cu da probam da odgovorim koriscenjem one logike "never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity".

pitanja 1 i 3: farmaceutske kuce razvile vakcine. farmaceutske kuce drze monopol na informacije o vakcinama, a hoce da ih prodaju. znaju da nemaju neke posledice i onda guraju vlade da vakcinisu sto vise, pricajuci im da to treba tako. pametni politicari znaju da su glupi i moraju da slusaju pametnije sta im kazu. oni sto pametniji od njih isto ne znaju bas sta da rade u ovoj situaciji, a odgovorni za veliki broj ljudi, i sta ce, vataju se za najnizu granu: vakcinisi redom, pa ako epidemija nastavi krivica nije na tebi nego na onom sto pravio vakcine.
otprilike tako nekako... sve ide na vodu da vakcine nisu tako stetne kao sto se misli, al verovatno i nece bas da spase sve od ovoga kao sto se isto misli.

2: po onom sto znam, moderna medicina ne ume da leci bolesti nastale od virusa na nacin na koji leci bakterijska/gljivicna oboljenja (direktnim napadanjem parazita), vec se terapija svodi na ublazavanje simptoma. virusi sami po sebi ne unistavaju toliko organizam koliko nateraju imuni sistem da krene da bije po sebi - kod gadnih virusnih oboljenja.
vakcine rade to - treniraju imuni sistem da ne bije po sebi nego po virusu, kako taj virus ne bi bio smrtonosan, nego kao i ostali sto izazivaju slinavicu i herpes po ustima.
tako da borba protiv gadnih virusa nekako (meni) najvise lici na borbu protiv autoimunih bolesti, a tu verovatno nemas univerzalno resenje, nego jedna stvar koja leci jednog coveka ima ubije drugog, i onda niko bas ne sme da kaze "ovo je resenje" javno. ili se svodi na neke blage mere koje onako, poluefikasne kod svakog.
mada verovatno gledaju oni medjusobno.

4. a i ovo se moze odgovori prvim. prebacivanje odgovornosti sa muje na hasu.

ako trazis razloge kako i zasto, samo se stavi u poziciju da si ti sad odgovoran za celu naciju, sa tvojim znanjem, sta da radi u epidemiji. e, toliko znaju i oni koji su stvano odgovorni. prepisuju jedni od drugih, a niko pojma nema kud udara.

A jel stvarno tripujete taj fazon e vidi ovaj sirotilja, nema pare za more pa mu ne treba vakcina kao nece da se vakcinise iz ubedjenja aghaghahg ajde da se vakcinisem da izvadim zeleni karton da putujem ili možda jok, samo cu da se vakcinišem da se zna da sam se vakcinisao al neću na more nigde nemam pare sad al nema veze, znaju da imam kovid pasoš što znači da će misle da imam pare a uvek inače smislim da kažem neki razlog što i ove godine ne ifem da kvasim dupe u slanoj vodi, a ovo vidiš sad mi i ide na ruku donekle kao ne daju mi da idem tu i tu jer ne želim da se vakcinišem ne treba mi to u organizmu jebeš letovanje proćiće koronada već aghagha

Ma ovaj Miki je iskompleksiran i poremecen,pusti ga.

Jedan houltustagod da napusi jednog Provirona haha, sta je sledece bergas da bude merodavan kakav je Radjard lol

Vaks card statusni simbol.

Celte sorry didn't mean to bail on you haha prezauzet sam ovih dana prebacujem rasadu u baštu i uređujem voćnjak al evo sad si me baš udostojio tvoje blagodeti s tim postom za razliku između vaksera i antivaksera tu se umnogome mogu složiti što se tiče načina racionalizacije obe strane. U svakom slučaju moj odgovor na ovo

uzmes kolicinu ljudi koji su vakcinisani protiv gripa u zadnjih 10 god, koliko umrli posle, onda uzmes koliko su vakcinisani protiv korone u zadnja 3 meseca, koliko umrli posle, pa uporedjujes.

Ovde https://www.cdc.gov/flu/prevent/vaccine-supply-historical.htm se vidi period od zadnjih deset godina, 170.000.000 + doza vakcina samo u prošloj sezoni.
https://vukajlija.com/forum/teme/75200-vaccina?strana=51#post_4056788 Ovde sam kačio eksponencijalni rast problematičnih slučajeva kojima se kompenzovalo za nanetu štetu (verovatno je mnogo mnogo veći broj u pitanju), elem od 1989. do danas je dug period i merodavan pokazatelj da se sa većim brojem vakcinisanih eksponencijalno širi i broj oštećenih što je jelte, logično. E sad ne treba biti statistički genije da bi shvatio kako se bilo koji broj iz bilo kojeg - po mogućstvu najskorijeg - perioda vakcinacije kategorisanog po sezonama nikako ne uklapa sa ovim brojevima koje imamo od kovid vakcina. Uporedi samo prve tri najskorije sezone (2018,19,20.) i već se vidi ogromna razlika jbg

A da zaboravio sam da dodam, moja perspektiva je usmerena na budućnost ako pratimo trend ovih kovid vakcina i upoređujemo to sa ostalim vakcinama. Nisu sve vakcine loše ali su kovid vakcine baš loše.