Prijava

- ako ste sami
- ako ste u braku

Ne računam varijante kad živite s roditeljima iako mnogi od nas još tako žive, ali to nije rješenje...

Uglavnom podrazumijeva i plaćanje jal ti kirije, jal ti kredita, jer ko će još imati svoj stan sa 30 godina.

I generalno šta mislite na tu temu, u smislu izbora poslova, i implikacija za neko planiranje, itd.

A znaš koliko ima da se piše o tome mada ti i voliš takve teme
Pitanje je kako si navikao i kako možeš da živiš
Mene nekad ne krpi ni 150 000 a mogao bih mesec da preguram i sa 10 000 da sam sam i da ne pušim
Jebeš mu majku

zavisi sta je tvoj standard za zivot i sta su ti ciljevi, ako ti je cilj da budes zadovoljan treba ti vise dosta nego da recimo prezivis samo
za svakoga je to drugacija cifra, ja sam nepusac ali zato mu jebem majku s hranom i picem

hiljadu evra u Srbiji bez nekog preteranog cimanja.

Mnogo, mnogo relativna stvar što kažu ostali gore.
Ja recimo zivim sam sa 40k platom. Da imam još 10-15k bio bi mi baš bol u kurcu. Al to je Niš. U Bg bi se verovatno jebo u dupe.

Ako zivis sam, placas kiriju u BG ili NS (ili otplacujes kredit za stan), vozis kola, oces na letovanje/zimovanje/putovanje bar jednom godisnje, volis da izadjes na par piva ili odes u restoran s vremena na vreme, treba ti 100k manje-vise. Ako oces da ustedis od plate ili neki dodatni luksuz, bar 120k. Sto znaci da ako nisi inzenjer ili u stranci, ili imas srece, moras da se nacekas dok ne budes u situaciji da sebi priustis opusten zivot. A za prezivljavanje je dovoljno i 10k ako si vest, sto bi reko bohor. Kupis lebac i salamcugu i udri.

najopasnije je uljuljkavanje, zato treba s vremena na vrijeme postaviti sebi ovakva pitanja, da se čovjek malo orijentiše u nekom koordinatnom sistemu

pronađi svoje mesto u koordinatnom sistemu konfuzije

Glupa je tema jer je preopsirna, razlicito je da li zivis u nisu, kg, bg, da li iznajmljujes stan ili imas svoj, da li si pusac, kakav ti je stil zivota itd itd

Aj da kazemo da je za bg mininum ako imas svoj stan i ne pusis i sam zivis nekih 300e, ako ti je socijalni zivot chavezovski ono gitara klupa dvolitra

A za pristojan zivot e sad to tek varira, npr nekom je pristojno da ima kinte da skuva kvalitetnu hranu, 2x ode u kafanu mesecno, jednom u bioskop. Mene eto smara da kuvam pa to radim retko, hranu mahom narucujem ili jedem van kuce pa mi necije dve tri plate treba samo za hranu, na pljuge jos jedna necija plata, a da ne racunam izlaske to je tek druga prica posto nisam neki fan haustora i parkova od kad sam presao 21 godinu fazon

Dalje nekom je pristojno 1x godisnje otici u sutomore, grcku, dok ima ljudi koji putuju na 2 3 meseca negde, mnogo je individualno i vecina ljudi ima utisak da ne zivi pristojno koliko god zaradjivala jer se uvek nesvesno poredis sa ljudima koji imaju vise od tebe a ne manje, zato ce neko ko zaradjuje 500e reci da treba 800, 1000, ko zaradjuje 1000 ce reci 1500 2000 itd, retko ko je zadovoljan time sto ima sto je dobro jer cima ljude da rade na sebi i napreduju, najgore je biti zadovoljan i drzati taj status quo

Tldr nema sume za pristojan zivot, sve je relativno u odnosu na potrebe stil zivota i primanja

pa pise ti normalan zivot, cuj njega da odes negde na 2-3 meseca odmor... pa ako oces da veceras u parizu, a doruckujes u kelnu naravno da ti treba pare, sta sad ti si kao nesto pamentan ispao... soma treba za neki normalan zivot i to je to

Mnogo, mnogo relativna stvar što kažu ostali gore.
Ja recimo zivim sam sa 40k platom. Da imam još 10-15k bio bi mi baš bol u kurcu. Al to je Niš. U Bg bi se verovatno jebo u dupe.

cekaj da se ozenis i dete da dobijes, pitacu te za bol u kurcu sa 400 evra

Bombas ae ne seri, kazem lepo da se sa povecanjem prihoda menja i stil zivota i apetiti, da imas tih soma evra imao bi osecaj da ti treba 1500 bar, makar je meni tako bilo kad sam pocinjao da se bavim svojim poslom i imao tolike prihode. Ta suma deluje dovoljno samo nekom ko je nema jbg, a ne kazem ovo da provociram ili nesto, jednostavno je tako. Jer, kad zaradjujes toliko, generalno se i druzis sa ljudima koji slicno zaradjuju, ne zivis isti zivot kao kad imas 300 ili 500 evry platu. Prosto kad ti se povecaju prihodi nije ti jasno kako si mogao da zivis sa manje ranije

Ja sam se osamostalio u ranim 20im i prezivljavao od fazon 300e snalazeci se, sad mi bukvalno nije jasno kako mi je to uspevalo

Jos sve ovo pricam iz perspektive nekoga ko sam zivi, ako mislis da je 1000e dovoljno za porodicu ne da prezivljava, ne da zivi bolje od nekoga ko ima minimalac nego da pristojno zivi, da ima za normalnu odecu za sebe zenu decu, restoran par puta mesecno, pozoriste, bioskop, zoo vrt, nedge bar jednom mesecno da ode van grada na vikend npr, a da samo ti radis za te pare, ne znam sta da ti kazem zaista

Zavisi, u zavisnosti od primanja ti se menja i percepcija normalnog zivota, i uvek dodjes do toga da dok god radis za platu, kolika god da je, poslednjih deset dana u mesecu štediš, da l' imao 200e i prvih 20 dana jeo pljeskavice po gradu, a smanjio kuvanje i prešao sa winstona na marlboro, da l imao 1000e pa trosio na bleje i izlaske, i restorane u startu, plus standardne zivotne troskove otplacivao, da l imao 50k evra pa se kao Ćurčić vozio sopstvenim tramvajem na posao, itd. Jednostavno, ne postoji cifra koja tačno određuje, opet, i gomila kinte na jednom mestu u jednom trenutku, jeste super ako se uloži u nešto što će praviti kintu dalje, dok god se samo troši istrošićeš pre ili kasnije.

Za normalan život je dakle dovoljno da praviš više nego što trošiš, a koliko je to je jbg, individualno je i to se saznaje kada dobiješ više kinte da raspolaže, a ne po principu "gurao sam sa 200, 1000 je banja", jer jbg, sto vise imas, postaju ti dostupnije stvari o kojima nisi ni razmisljam, i skontaš da je sve to kurčina.

Dok nisam imao para, nisam imao pojma koliko je do jaja recimo biftek pred kraj prženja politi dobrim burbonom, al' sada znam primera radi. A pre otkrivanja bifteka recimo, u srednjoj školi, mi je skroz legit bilo da uzmem pljeku i budem u fazonu, ovo je do jaja, a u osnovnoj je vrhunac gurmanluka bila kaprićoza na parče.
Jbg, sad ako jedem napolju, ili nađem solidan restoran domaće kuhinje ili neki restoran gde služe odreske ili tako nešto. I mož kenjati kako jedem govna, ali se ukus i perspektiva menjaju, i to je tako.