Prijava

ovo narod kako god da okrenes mora da odbije. to su rudnici koji ce raditi vrlo kratko vreme, za to vreme bustovati lokalnu zajednicu da cuti, i nakon toga se samo ugasiti sa katastrofalnim posledicama za drustvo. sve to, ne racunajuci prirodu, koju mozes samo da zamislis na koji nacin ovakvi projekti tretiraju.

ili u gorem slucaju kao fijat koji ako se secate, dosao kao ogromni uspeh snsa vidite kako rade subvencije, 10 godina cemo subvencionirati, kako isteklo 10 god, fijat: - mi bi da idemo, dosta bilo.

onda kesiraj nove subvencije, koje kad isteknu, mozemo da pretpostavimo sta ce se desiti.

tako i rudnik, prvo cemo da slavimo kako smo ekonomski tigar, onda cemo da placamo da rudnik koji posluje sa gubitkom od srbije pravi jalovinu, i na kraju ostati samo sa jalovinom.

tako to ide

niko nece sere samnom?

litijuma ima koliko hoces. to sto se sere da smo posebni i da je srbija bogata litijumom je zato sto su istrazivali pa nasli gde ima. isto i portugal. nisu u drugim zemljama i one nisu "bogate".

ima ga i u nemackoj i u francuskoj i gde god pomislis na vecim ili manjim dubinama. u cileu ga sa peska sabiraju ne moraju ni da kopaju.

sve sto pricam to je da kolko god da raste potraznja, nece da bude problema sa snabdevanjem i cena te rude moze samo da ide na dole, ako je ima gde god hoces, jer sa svakim novim rudnikom ponuda i raznovrsnost malo se poveca i cene idu na dole.

samim tim, za razliku od minerala koji su koncentrisani samo na jedno mesto, vrlo brzo ce evropske, pa i srpske cene rude postati nekompetitivne, i ode to u kurac, ostade samo rupa i jalovina.

Te nutricionističke ishrane imaju svoje prednosti i pratiti to nije loše ali...

Dosta zavisi i od genetike i jednostavno ljudi su različiti i organizmi različito djeluju na različite ishrane. U mojoj porodici s očeve strane, svi su živjeli 85+ godina generacijama unazad i umirali su nekako od starosti a živjeli su na području gdje se ishrana zasnivala isljučivo na mesu i mliječnim proizvodima, žitaricama znači tipično seoski ali su rođeni na 1200m nadmorske visine, radili po vazdan i od šećera su jeli ravanije i rahatlokum uz kafu jbg a meni u frižideru bleji kutija choco fresha i kinder pinguina iako i ja pojedem jedan dnevno uz kafu fazon opet je to dosta više šećera nego što su oni unosili.

Mislim da mi u modernom dobu u gradovima, moramo da vodimo dosta više računa o ishrani i da se ne oslanjamo na tu genetiku kao "moji jeli stoljećima prije", čisto analiziraš sebe i svoje tijelo šta ti godi i šta ne i shodno tome djeluješ

Možda je ovo nekako kliše što sam rekao ali ljudi ne vode računa o ishrani ni ič, jedino ako krenu tipa s treningom nekim i onda su popili svu pamet svijeta a prije toga hemoroidi od sjedenja bujali.

a i da poskupi, nemaju od toga koristi ni radnici, ni budzet srbije vec samo oni sto lobiraju i oni sto vade. al nece, evropski rudnici ce se gasiti za najvise 10ak god. tolko im dajem.

znaci ulaganja moraju da budu minimalna, moraju da firme potplate da sto vise daju naivne drzave i pokvareni diktatori i da se jebe za prirodu, posto neces da ga vadis 50 god, da se tako izrazim.

Kako svi pričamo na svoju temu, čudo jedno :)

Ja sam na poslu jbg

Ne mogu baš da učestvujem kolko bi hteo. Načukaću večeras kad dođem par postova

Bombaš zvezdaš!
To uvek mogu da stignem da otkucam xd

Najbolji su crni kišobrani.

Mrno jesi li dosao s posla legendo, da nastaviš s celtom, vaše diskusije su mi edukativni sadržaj iskr

Uspavah se sinoć posle posla :)

Htedo da napišem dve stvari:
Prvo, ljudi piju mleko drugih životinja tek nekih 4-6 hiljada godina
https://www.science.org/content/article/humans-were-drinking-milk-they-could-digest-it
i tada su razvili gene koji im omogućavaju da ga svare bez problema, al opet nemaju ih svi, pa i danas imamo ljude netolerantne na laktozu

Hleb mesimo 10-12 hiljada godina, i opet ima ljudi netolerantnih na gluten (Đovak)

Ne znam da postoji neka slična netolerancija na meso, mada sam siguran da postoji negde kod nekih ljudi, ali nije ni izbliza tako rasprostranjena.
Da budem skroz pošten, ovo isto može da se proširi i na voće i povrće, mada generalno i ne zagovaram mesoždersku ishranu, samo kažem da meso ima nezasluženo lošu reputaciju, koja ima mnogo više veze sa celom modernom povikom na proizvide životinjskog porekla, nego nekim realnim efektima mesa na ljude.
Osim ako ne pržiš slaninu u dva prsta zejtina...

Drugo, cela povika na meso je deo povike na sve proizvode ćivotinjskog porekla, jedan od najglupljih "argumenata" od koga me apsolutno zaboli mozak je kada ljudi kažu da ne samo da ne bi više morali da mučimo životinje nego bi zapravo imali i VIŠE hrane kada bi prestali da gajimo stoku.

OK, uzmimo sad primer Svrljiškog kraja, koji je tipično stočarski kraj. Mala kotlina okružena planinama sa svih strana, kroz koju protiče Timok i par rečica uz koje imaš nešto malo obradivog zemljišta u dolini, možeš još nešto da seješ i posadiš na obroncima brda (ali kvalitet zemljišta opada) i već posle kako raste nadmorska visina, uspeva samo ovca.
Po čemu je gastronomski poznat ovaj kraj? Svrljiško jagnje i belmuž. Bemuž je ovčarsko (čobansko) jelo, brašno i jak ovči sir umešano i ukrčkano.
Tako da u takvom kraju preko godine u suštini imaš mnogo mleka i sira, solidno mesa i nešto brašna i povrća.
E sad ti dođe neki vegan i kaže, ali samo iskoristite zemlju koju koristite za stoku za useve, duh, i biće mnogo hrane.
Ovca ili koza koja pase travu na nekom pašnjaku gde niče samo trava i šiblje, tu travu pretvara u mleko i meso koje ljudi mogu da jedu, skloni životinje odatle, i imaš beskorisni komad zemlje gde ne može čak ni šuma da poraste, pa da sečeš drva.

TL;DR priča protiv mesa se kači uz klimatsku priču jer sama nema noge na kojima bi stajala, osim kao lični izbor, stil života.

kada bi prestali da gajimo stoku

Generalno je malo kasno za ovo, sve i da postoji razlog, s obzirom da smo pripitomili i promijenili solidan broj zivotinja, pretvarajuci ih u tzv domace zivotinje, odnosno prilagodjavajuci ih za suzivot sa covjekom, pa tako imas kravu muzaru npr koja proizvodi visak mlijeka, i cak i ako ima tele ali je covjek ne muze, moze da razvije bolove i zdravstvene probleme. Te zivotinje imaju vec izmijenjen izgled, ponasanje, sve, i nisu sposobne da zive u divljini sa ostalima. Tako da kad bi covjek odustao od stocarstva, imalo bismo milione zivotinja koje bi opet umirale od raznih tegoba, bolestina i cega sve ne, ili bi ih predatori u divljini poklali za 5 minuta, sto zvuci daleko nehumanije od onoga sto se trenutno radi sa njima

Krava je najkorisnija zivuljka, pravi Bozji poklon covecanstvu. Od nje covek dobija skoro sve sto mu treba, meso, mleko, kozhu od koje pravi odecu i ostale potrepstine, kao i prirodno djubrivo za uzgoj drugih kultura. Fabrika za sve.

Plus gace ne nosi, pa i Mali Mujo aka cika Buljo moze da vidi picku.

Čiji bre poklon čovečanstvu?