Prijava

Inspirisan ovim videom "Why Korea is Dying Out"
https://www.youtube.com/watch?v=LBudghsdByQ

Kurcgezagt zna da sere u poslednje vrijeme, ali ovaj video im je baš dobar, i brutalan. Odavno nisam vidio bolji video na ovu temu.
Sve ovo što kažu za Koreju, odnosi se na veći dio svijeta. Pogotovo na Istočnu Evropu.

Po meni plan demografske obnove:

1. Skraćivanje edukacije... ne moraju svi na fakultet, a pogotovo ne biti vječiti studenti. Kao alternativu fakultetima, osnovati kvalitetne strukovne studije, gdje bi se za većinu poslova čovjek mogao osposobiti za 2 godine.

2. Obnova sela, ulaganje u selo... Selo ima prednost u odnosu na grad što je tamo jeftinija zemlja, i može se za manje para napraviti kuća, nego da kupiš stan u gradu. I to veća kuća u kojoj ti može komotno biti 3-4 djece...

Ne vidim zašto bi to bilo toliko teško, s obzirom na to da sve više ljudi radi od kuće. Bitno je da selo ima minimum neke infrastrukture, da je dobro putem povezano s gradom, i naravno brzi internet... šta će ti šta više? Do najbližeg grada si kolima za 20 minuta - pola sata. Usput ljudi mogu i da sebi uzgajaju nešto malo hrane domaće... (Ne mislim da im to bude osnovno zanimanje, nego više onako kao usput)

https://ruralization.eu/

3. Kod žena da se malo više populariše to da budu domaćice ili da rade part time. Osim ako to nije nečija lična želja i san, nije neophodno da oboje rade full time. Mislim sada jeste neophodno zbog ekonomske prinude... ali ne bi trebalo biti... Što nas vodi do sledeće takče:

4. Zaista je neophodno naći neki način da se poveća udio nadnica u GDP-u. Trenutno firme uzimaju previše profita sebi, ne ostaje dovoljno za radnike. Zato su ljudi prinuđeni da rade i dva posla da bi mogli sastaviti kraj s krajem, i naravno oba bračna partnera tako. Šta se može učiniti: ili vršiti pritisak na poslodavce kroz sindikate ili na druge načine, raznim laburističkim politikama, s druge strane, ljudi se mogu okretati privatluku, freelancing-u i tome slično. Ekonomske studije su pokazale da relativno visoke plate, za isti nivo GDP-a, su generalno dobre za ekonomiju, jer povećavaju kupovnu moć ljudi, a time i potrošnju, a potrošnja je dobra naravno za ekonomiju... Tako da, time što zadržavaju veliki procenat profita sebi, firme jednim dijelom vrše sebi i medvjeđu uslugu, jer usporavaju rast ekonomije.

Promjenom u ekonomiji, možda bi se moglo opet doći u poziciju da se može prehraniti porodica od jedne plate...

5. Ekonomisanje. Ne stipsaluk, već ono što Ameri zovu frugality. Racionalna potrošnja. Trošenjem manje na gluposti, ostavlja se više novca koji se može trošiti na pametnije stvari, kao što je izdržavanje veće porodice itd. Mada je ovo mač sa dvije oštrice, jer smanjenje potrošnje generalno loše utiče na ekonomiju. Tako da bi možda bolje bilo zagovarati preusmjeravanje potrošnje, a ne smanjenje.

Poenta ove tačke je da ako u glavi odustaneš od nekih stvari koje ti realno ne trebaju, onda i sa manje para možeš postići više onoga što ti stvarno treba. Tako se racionalnom potrošnjom možda može i sa jednom platom izgurati...

Šta vi mislite, slažete li se?

- ijekavica: virulentna ✓
- spika: etno-sirotinjska ✓
- tema: opšto-mesna, najbanalnija ✓
- epistemologija: s jutjuba preživarena ✓
- đuveč: u lobanji, podgrejan ✓✓✓

Desi bre jovore

E ljudi cijeli dan bio u poslu, pa izašao na internet tek iza ponoći. Vidio ovaj video i reko, ajd da postavim temu. Mada je stvarno prekasno sad za ove teme... al sam konto, ako ostavim za sutra, onda neću ni postaviti vjerovatno...

Ciljate na glasove penzionera na izborima, autore Jovo?

Upravo suprotno, ako si pogledao video, mogao si vidjeti da se u njemu baš kritikuje to što mnoge države najviše vode računa o penzionerima, na račun mladih.

Ma mislim, znam da je tema preopširna, i prežvakana, ali sam je ipak stavio jer nekako taj problem bijele kuge, postaje baš sve brutalniji i vidljiviji širom svijeta. Bila je to priča i prije 20 godina, al tad smo bili na granici nultog prirodnog priraštaja, a sad smo u debelom minusu. I tako u svim razvijenijim zemljama. EU i USA izvlače imigranti, ali poslije generaciju dvije, i oni se prilagode novim sredinama.

Za prostu obnovu stanovništva, mora se rađati 2,1 dijete po ženi. Ako uzmeš da ne formiraju svi ljudi porodice, ne žene se i ne udaju svi, to bi značilo, da sve kad bi i svaki par imao dvoje djece, opet bi prosjek po ženi bio ispod 2, jer ima žena koje uopšte nemaju djecu.

To bi mu značilo da je troje djece za one koji uopšte imaju djecu, neki minimum za održavanje stanovništva i možda neki blagi rast.

Pritom problem nije toliko što ljudi ne žele, nego često ne mogu stići. Kasno krenu, stignu ih godine, plaše se rizičnih trudnoća iza 35. godine, i eto.

Zato mislim da je ključni element za promjenu trenda ubrzavanje odrastanja mladih, tj. da se što prije završe čkole, krene raditi i postane produktivno. I stekne neki vlastiti krov nad glavom.

(Ja lično tu nisam dobar primjer ni po jednom osnovu, tako da to sam kažem preemptivno, al to što nisam ne znači da ne mogu donositi zaključke o ovome. I ja sam želio imati veliku porodicu, i svašta nešto, pa su me neki faktori usporili u tome)

Beše neka slična rasprava već, kad je cenjeni autor Škodi predlagao da plaćamo srbe na severu kosova da se jebu ili štaveć.

Iz vaših pet tačaka, autore Jovo, izvire nevinost vrtićkog deteta kad ga pitaju šta bi on promenio da je predsednik. Nisu one loše, štaviše, samo su utopistične i samim time nemoguće.

Pazi dok god vjeruješ da je nešto iole moguće, donekle si naivan, ali ja te pitam šta je alternativa? Možda će stvari same da se iznivelišu i ako pustimo da sve ide svojim tokom, kroz nekih 100 - 200 godina, al to neće biti bez poslijedica. Demografski kolaps vuče za sobom i ekonomski kolaps, a on vuče za sobom kolaps cijelog društva. Pa ti vidi, da je li je bolje iznositi neke predloge, pa makar bili naivni, ili pustiti da stvari idu svojim tokom.

Ja ovo i jesam pisao na neki način kao "wishful thinking"... ono bez nekog promišljanja koliko je šta realno... više kao neki brainstorming... aj da napišem bilo šta što bi MOŽDA moglo preokrenuti trend.

A opet, ako si gledao video, skoro da je već "zvanično" ustanovljeno da se taj trend skoro nigdje nije uspio nikakvim mjerama promijeniti. Tako da si potpuno u pravu da je realnost vrlo pesimistična...

Ali baš zato kontam da treba predlagati bilo šta, možda se oko nekog predloga koji na prvu zvuči ludački stvori neki širi konsenzus s vremenom i pokaže da ima smisla.

Nisu one loše, štaviše, samo su utopistične i samim time nemoguće.

Nevezano za temu, ovo je najcesci stav covjeka prema svemu. Zato šaka ljudi mjenja svijet, napred jovo gazi

Virgin kamenofil: ne mogy da menjam svet, to je tako utopistichno.. ali mogu da nam napravim waffflee

Chad Jovo: Nasao sam rjesenje, povecacu svjetski natalitet, bice nas beskonačno mnogo. Znam da mogu to.

Zvuči prilično kao ja, moram priznati

Chad Jovo: Nasao sam rjesenje, povecacu svjetski natalitet, bice nas beskonačno mnogo. Znam da mogu to.

Zatim prestade da zamisljeno gleda u plafon, okrenu se ka svom laptopu dje je printovao "Hello World!" pre pola sata diveci se sam sebi.

ajde boga ti, koliko dece umire gladno i zedno a vi se upirete da povecate natalitet, to sto svedjani i norvezani ne naprave za 5 godina kinezi, indijci i sirijci nastancuju za 15 minuta i posalju u tu istu svedsku i norvesku. Ste normalni sa tom pricom o natalitetu

Pazi dok god vjeruješ da je nešto iole moguće, donekle si naivan, ali ja te pitam šta je alternativa?

Da jebeš malo, makar i gotičarku, mesto što traćiš mladost na prečišćene tekstove jutjub “edukacije” za američke debilkoe

za 5 godina kinezi

Kinezi su odavno prešli u negativan prirodni priraštaj. Do kraja vijeka se očekuje značajan pad broja stanovnika. Indija je još u ekspanziji, ali ne zadugo ni oni.

Da jebeš malo

Manjak seksa i demografski slom su takođe usko povezani.

https://www.latimes.com/california/story/2023-08-03/young-adults-less-sex-gen-z-millennials-generations-parents-grandparents

Evo citat iz teksta:

She attributed the slowdown in sexual relations most significantly to what she calls the “slow-life factor.” Young people just aren’t growing up as fast as they once did. They’re delaying big milestones such as getting their driver’s licenses and going to college. And they’re living at home with their parents a lot longer.

“In times and places where people live longer and education takes longer, the whole developmental trajectory slows down,” she said. “And so for teens and young adults, one place that you’re going to notice that is in terms of dating and romantic relationships and sexuality.”

dobro brate kinezi posle represivnih mera da, indija, pakistan, partizan, banglades, bliski istok, mala azija, mala albanija i cela afrika itd kapiras poentu ne hvataj se za jednu zemlju

Indija je još u ekspanziji, ali ne zadugo ni oni.

well it just like your opinion man a oni jos uvek stancuju li stancuju

Indija fertiity rate: 2,05 djece po ženi, sa tendencijom opadanja. 2,1 je neophondo za prostu obnovu stanovništva, a kod njih možda i više zbog raznih bolesti. To što im i dalje raste stanovništvo je samo zbog momentuma od ranije.

5 od 6 kontinenata ima rast koji nije dovoljan za prostu obnovu stanovništva.
Afrika je jedina u pozitivi.
U Aziji isto većinom negativno. Izuzetak neke zemlje bliskog istoka, i tipa Kazahstan...