ChatGPT

  1. naravno da zrace tokom rada, cuj nije veliko zracenje.
    merili ljudi primetili da je solidno zracenje. a te tehnoloske spike kako nije stetno okaci macki o rep

  2. jos uporedis to sa eksternom strujom majko sveta

  3. Ja ti kažem jedino motor može da zrači, baterija teoretski ne može.

  4. Nemam sad neki konkretno izvor odakle sam to napisao, ali u suštini svodi se na osnovno znanje fizike. Evo pitao sam i Chat GPT, on kaže sledeće

    U električnim vozilima, motor obično generiše više elektromagnetnog zračenja u poređenju sa baterijom. Evo zašto:

    Motor: Elektromotor u električnom vozilu koristi visokofrekventne struje i ima različite komponente kao što su namotaji i elektroničke komponente koje mogu generisati elektromagnetno zračenje. Zračenje može biti posebno intenzivno kada motor radi pri visokim brzinama ili kada se koristi velika količina struje.

    Baterija: Baterije u električnim vozilima, iako sadrže hemijsku energiju koja se pretvara u električnu energiju, obično ne proizvode značajnu količinu elektromagnetnog zračenja. Njihovo zračenje je obično minimalno i povezano je više s električnim sistemima za nadzor i upravljanje, a ne direktno sa samom baterijom.

    Dakle, dok i baterije i motori mogu doprineti elektromagnetnom zračenju, motor je često jači izvor zbog načina na koji funkcioniše i količine energije koju koristi.

  5. ok zrači i jedno i drugo nema problena motor dosta vise, ali sustina je ta da si tokom voznje izlozen em zracenju neminovno

  6. To da, ali kažem ti, onda bi vozači troli i tramvaja bili u velikom problemu, s obzirom koliko oni vremena provedu u tim vozilima.

    Moj neki stav je da je opet bolje malo tog zračenja nego da se davimo u dimu od izduvnih gasova.

  7. pa nije isto, sofer trole ne sedi na motoru niti ima bateriju ispod guzice dok u el autu imas sve to, pri tome pitanje koliki naponi su u pitanju u obe varijante tesko da tramvaj ima napon 130kw

  8. Moj neki stav je da je opet bolje malo tog zračenja nego da se davimo u dimu od izduvnih gasova.

    da, pri tome ne bi bilo lose da prekopamo pola srbije i bosne ili da se punimo preko termoelektrane evo odrzivosti na izvolte

    brate ako oces cist vazduh oceli se iz tog smetlarnika u kom zivis, ne truje tu samo dizel, truju smece kerovi i ljudi oko tebe ko zna cime...

  9. u bosni je to bar easy jbt ko je u bosni primoran da trpi zagadjenje taj nema bas puno pameti

  10. Dobro to jeste, imam i ja blagi strah od tog zračenja, nije mi svejedno. Baš iz tog razloga što ti kažeš, da je taj motor relativno blizu putnika u autu.
    Ali opet kontam, možda previše paranoišemo. Ne bi se čudio da naftaši šire tu propagandu kako je elektrika štetna.
    Kontam tipa, jednom kad to postane normalna i uobičajena pojava, niko o tome neće ni razmišljati.
    Glavna stvar je da nema radioaktivnog zračenja (jonizujućeg). Ima elektromagnetnog, a ono po većini ozbiljnih studija nije naročito štetna, osim u nekim ogromnim količinama.
    Npr. nije pametno dugo pričati na mobilni i držati telefon na uvetu.
    Ali kontam jednom kad se pređe na elektriku, neće ljudi više se tripat toliko oko toga, a ne vjerujem ni da će od toga umirati. Čak veća je šansa da se smanji smrtnost, jer će biti manja zagađenost u urbanim centrima.

  11. Ali opet kontam, možda previše paranoišemo

    isto ko sa mobilnim, fazon sve je ok al imas niz preporuka kako koristiti tel i u kojim situacijama izbegavati. na kraju zaborave ljudi ajde teraj niko se time ni ne bavi

    jer će biti manja zagađenost u urbanim centrima

    al ces unakazis prirodu da bi se docepao litijuma.
    u ovoj varijanti evropski gradovi imaju sansu budu cistiji, neces ti voziti elektriku tek tako u banjoj luci

  12. To za litijum je legitimna briga. Čak mislim da litijum i nije budućnost. Za koju deceniju neka druga tehnologija će preuzeti.
    Legitimna briga su i termoelektrane itd.
    Znači da bi se postigao neki značajan ekološki razultat, ne samo da moraš izbaciti dizel i benzin, nego mora i ta struja kojom se pune baterije biti iz obnovljivih izvora.
    To je sve još na dugom štapu.

    Al opet kontam da su električni automobili korak u dobrom smjeru.
    Jer struja može biti ekološka i neekološka. A dizel je, kako god okreneš, neekološki.

  13. Teoretski naravno, najbolja je snaga sunca i vetra ne moras biti tesla za to

    Al ajmo do tada satrati sve zivo nebil dosli do tog zakljucka.

  14. A litijum je vec prevazidjen to se zna, nego ovi mejmuni koji imaju tech oce eksploatisiu na max.

    U svakom slucaju nije losa prilika da vucela pojede govno na ovome

  15. Znači po tebi bi električni automobili trebali da čekaju narednih 20 - 50 i više godina dok sva struja koja se pravi ne postane "zelena", pa da se tek tad krenu koristiti?

    Šta misliš koliko bi se tu izgubilo u razvoju tehnologije, takvom stagnacijom?

  16. naravno, zasto radis nesto sto je u suprotnosti sa namenom. prodajes nesto pod "ekolosko i zeleno" a pri tome ajde sto nemas tehnologiju nego istovremeno nemas ni infrastrukturu.

    klasicna manipulacija.

  17. Šta misliš koliko bi se tu izgubilo u razvoju tehnologije, takvom stagnacijom?

    ovo ti najvise zavisi od volje i profita. al posto profit vodi glavnu rec vrv nikom nece biti cilj da se vozis jeftino oprl placaces energente uvek jednako jer ce biti "deficitarni". koliko te danas gule za dizel toliko ce sutra za struju kad svi predju na nju.

  18. To je isto legitiman stav. Previše se električni automobili reklamiraju kao "ekološki". Mislim, oni to i jesu u lokalu, nemaju izduvnih gasova. Ali recimo da i oni troše struju koja je često od fosilnih goriva, a rudarenje litijuma zagađuje.

    Samo po meni tu nije problem sam razvoj električnih kola, nego više taj marketing.

    Mada opet ko god ima 2 grama mozga zna i za litijum i za to struja se mora negdje praviti. Tako da mislim da je efekat marketinga dosta ograničen. Nisu ljudi budale.

    Ko to kupi, vjerovatno zna zašto je kupio, svjestan je tih argumenata i za i protiv. Ali opet bira šta mu se više sviđa.

    Ja na primjer ne bi kupovao električni zato što ima jako malo mjesta na kojima mogu da se pune i to je komplikovano i dugo traje. Većina ljudi slično razmišlja, zato i dalje dominiraju benzinci i dizelaši.

  19. Moras to ljudima napraviti dostupno i smisleno, mnogi proizvodjaci su pomerili onaj cuveni rok 2030 jer je ovo sada besmisleno

    I na kraju dodju kinezi naprave povoljno dobru varijantu ovi lupaju carine nebil se zastitili. Kinezi odnose ovu bitku na max

"Na sajtu vukajlija.com definisan je pluskvamfutur I i II , poseban morfološki oblik glagola, kojim se služe političari kada govore o ulasku Srbije u Evropsku uniju."

Kurir | 20. Februar 2011.