Prijava

Jovičiću, ako već govoriš o zajedničkoj kulturi, i ako već možeš da povučeš jasnu razliku među kulturama bivše Juge (što ja baš i ne mogu), pre će biti da su sličniji svi Bosanci, nego Srbi iz Bosne i Srbi iz Srbije. Osim ako se ne svodi celokupna kultura na veru.
A opet, zašto bi ljudi iste kulture obavezno morali da žive u jednoj zemlji? Kulturni diverzitet je ono što dovodi do progresa.

I reci mi koji delovi, grane, koji umetnici, stvaraoci ili išta slično, na ovim prostorima, su isključivo delo Srba, ili Bošnjaka ili koga već. A koji predstavljaju zajedničku sponu? Šta nas toliko razlikujue...? I u tradicionalnom, a da ne pričamo danas, u ovom "postmodernom" svetu, kako neki vole da gledaju, gde se kulturne i svake druge granice sve više i više gube. Gde osećaš veću pripadnost sa nekim ko deli tvoja interesovanja i ideje, a živi u Japanu, nego sa svojim komšijom.
I, opet, ako će već i Srbija i BiH da uđu u EU pre ili kasnije, kakve onda ima veze.

S druge strane, recite mi, ako se već zalažete da to da narod mora živeti u istoj zemlji, da se moraju ujediniti ako već većina ljudi želi to, da li onda podržavate ujedinjenje Kosova i Albanije?
Da li možete tvrditi da ste patriote ako podržavate to? Da niste izdajnici?
Nama ništa ne stoji u ustavu o RS, ali je jasno stavljeno da je Kosovo deo Srbije.

"Čiča", http://www.youtube.com/watch?v=eEhDZN0RFjw&feature=player_embedded

Da zato što je to sve isti jezik.

Srbi iz BiH navijaju za Srbiju (isključivo), a Bošnjaci za BiH i Tursku
Srbi iu BiH preferiraju ćirilicu, a Bošnjaci latinicu
Prva dva su samo modni dodaci koji su popularni sada.
Srbi iz BiH su hrišćani, a Bošnjaci muslimani (što je vrlo bitno i za sobom povlači čitav niz drugih običaja i tradicija i praviu veeeliku kulturološku razliku)
Pitao sam za razlike koje se ne odnose na veru.
Srbi iz BiH jedu svinjetinu, a Bošnjaci ne jedu
Ovo se odnosi na posti iznad
Srbi iz BiH obožavaju ajvar, a Bošnjaci više vole ratluk i alvu (s tim da i dobar dio Stba, što u Bosni, što u Srbiji, voli ratluk i alvu)
Ovo nikako nije ta "znatno veća razlika". :D

E, a sada mi uzmi razlike između Piroćanca i Novosađanina i uporedi sa razlikama između Banjalučanina i Sarajlije. :)

Си ти Пиро неки дежурни хејтер или шта?
Која је фора, бијеш Јовичићу контру, шта?

Ja govorim da uopšte nema razlike. A sve postojeće su fiktivne ili nabudžene do te mere da je debilno više.
Imali smo jednu zemlju u kojoj smo mogli lepo i mirno svi da živimo, pa smo se pravili pametni i rešili da se delimo i da smo previše različiti i ostale gluposti, pa je i došlo do svih ovih sranja.
Sada nije ni bitno ko je u kojoj državi. Apsolutno nebitno.
Bitno je jedino da prestanemo da se opterećujemo time i da lečimo neke izmišljenje komplekse.

Ne postoji pravedna podela teritorija. Ne postoji način da se izmire svi, ne postoji način da se izmiri ni većina. Nigde na svetu.
Što ne bi već jednom prestali da se opterećujemo blatom i idejama starim 2 veka, i okrenuti se konačno pomirenju.

Pobogu isti smo. Delimo iste muke, živimo na istom prostoru. Slušamo istu muziku, volimo ista mesta za odmor... Šta se delimo i tripujemo. Nikada nam Rus ni Nemac ni Tručin neće biti bliži nego što smo mi sami. Pa i ne moram da živimo u istoj državi, ali zašto se idalje glođemo oko gluposti?

Dosta je više bilo cepanja granica, dosta je bilo novi geografija i istorija.
Politike krvi i tla su odavno iza nas.
Želim da mogu normalno odem u Sarajevo ili Zagreb ili Split i da se ne tripujem da li će me neko prebiti jer govorim "bre". Hoću da mi prijatelji iz tih gradova dođu ovde i da im niko ne sjebe auto jer imaju pogrešnu registraciju.
A najviše želim da klinci koji nemaju pojma o životu prestanu da gledaju na istoriju kao utakmicu u kome smo "mi" njima pobili "toliko" a "oni" nama "toliko". Jer su previše glupi ili odbijaju da shvate šta "toliko" predstavlja, i da su to životi uzalud bačeni i zauvek izgubljeni.

"Srbi iz BiH navijaju za Srbiju (isključivo), a Bošnjaci za BiH i Tursku
Srbi iz BiH preferiraju ćirilicu, a Bošnjaci latinicu "
Nisu to modni dodaci, već manifestacije nacionalnog osjećaja.

Koliko pre 25 godina su i jedni i drugi navijali za Željo ili Sarajevo... ili su i sa jedne i druge strane voleli Partizan ili Zvezdu.

To su trenutni modni dodaci, samo to.

"A što se tog navijanja tiče, ti pogledaj malo dalje u prošlost, pogledaj malo 19. vijek i prvu polovinu 20. vijeka kad nije bilo politike bratstva i jedinstva i tačno se znalo ko su Srbi u BiH i imali su jednako jako srpsko nacionalno osjećanje kao i Srbi iz Srbije.
Pojam Bosanac je vještački i nikada nije imao nikakvog smisla osim geografskog."

Ljudi poprilično zanemaruju činjenicu da ideja jugoslovenstva nije izmišljotina komunista posle 1945. godine. Jugoslovenski nacionalni pokret je bio veoma raširen u svim južnoslovenskim zemljama tokom celog XIX veka, sa vrhuncem u stvaranju KSHS. Naravno da ovaj je pokret imao svoje protivnike, u vidu austrijske vlade i zasebnich nacionalnih pokreta, ali je idalje bi veoma jak i razvijen i ne bi nipošto treba biti guran pod tepih istorije.

"Petar Kočić (1877 - 1916) je pisao ćirilicom i na srpskom jeziku i srpski je pisac iako je iz BiH. To ti se isto odnosi i na sve ostale Srbe u BiH sve do 1945. godine, kada su komunisti na silu počeli da zatiru svaki nacionalni osjećaj kod naroda u BiH i da na silu furaju neko bratstvo i jedinstvo. Zato je i došlo do rata."
I ovo je zabluda... zatirali su se šovinistički i secionistički pokreti, ali su uvek igralo na kartu jednakosti naroda i nacionalnosti, jer su smatrali da je upravo to bio razlog raspada Kraljevine Jugoslavije. Aleksandar je uveo diktaturu i SVI su morali da se izjašnjavaju kao Jugosloveni. A i pre diktature se narodnost priznavala samo Srbima, Hrvatima i Slovencima, a posle je i to gušeno.

"Osim Petra Kočića, navešći ti primjer ostalih Srba iz BiH iz perioda prije drugog svjetskog rata koji su imali jednak srpski nacionalni identitet, i koji bi sigurno, da su tada postojala sportska takmičenja navijali za Srbiju, a ćirilicom su i onako pisali.
Tako da ti ta teorija da je navijanje za Srbiju i pisanje ćirilicom neka novina i modni dodatak pada u vodu. To je nešto što ovdje postoji više od 100 godina. A i seže u mnogo mnogo dalju prošlost."

I drugi narodi su navijali za Srbiju na sportskim takmičenjima jer bila neksus okupljanja svih pokreta, kao slobodna država.
Pod "slobodna" mislim, naravno, da nije bila pod tuđinskom vlašću.
A oko ćirilice... znaš, na kraju krajeva to je samo pismo. Učiš ga u školi i koristiš ga pri pisanju. Ja pišem ćirilicom (pisano). Nije to srž nacionalnog opredeljenja. Hrvati ne koriste ćirilicu jer je nisu nikada koristili... mada oni sa druge strane cene glagoljicu i svoje stare spise na glagoljici.

"Jesi li ti čuo za pop Jovičinu bunu (1834) - predvodio je pop Jovica Ilić okolina Dervente, Nevesinjsku pušku (1875), i mnoge druge bune srpskog naroda u BiH protiv Turaka."

Da... pa...? Nijedna pobuna nije bila samo srpska ili samo hrvatska ili šta već. Hrvati se diče svojim velikim pobedama nad Turcima, na primer kod Sinja i tako to... zar zaista misliš da su tamo učestvovali samo Hrvati da nije bilo Srba?

"Jesi čuo za Mladu Bosnu, čija je to organizacija bila? - srpska."
Ne nije bila samo srpska, već svih naroda Bosne.

"Veće su vjerske slobode Srbi u BiH imali za vrijeme Turaka, nego za vrijeme komunista."
Turci nisu dozvoljvali preobaraćenje u islam hrišćanskog stanovništva, tj. sultan i Porta su zabranjivali.
Čak su i ubijali muslimanske misionare. Zato što su u Osmanlijskom carstvu samo "nevernici" plaćali porez i, naravno, oni su bili "resurs" prikupljanja novih sultanovih vojnika, preko danka u krvi.
A tokom komunizma nije bila zabranjivana vera. To su gluposti. Većina ljudi koje znam su normalno slavili sve. Ali tada jeste bila vera ono što bi i trebalo biti: Privatna stvar. A ne da mi se popovi i imami vršljaju po televiziji i novinama u guraju nos u sve.

I da se vratimo na početak:
"OK, slažem se da se oko tih stvari ne treba opterećivati. I da ne treba povlačiti nove granice. Međutim granice Republike Srpske su već povučene. Ona je jasno definisan entitet sa svojim granicama, vladom, skupštinom, policijom, školstvom, zdravstvom, i specijalnim i paralelnim vezama sa Srbijom. Doskora je imala i svoju vojsku.
A Bosna je disfunkcionalna država. Ni Srbi ni Hrvati je ne prihvataju kao svoju državu. Na nivou cijele BiH se uvijek tri konstitutivna naroda glođu oko kojekakvih gluposti. Imamo i dalje visokog predstavnika koji nam nameće svoju volju kako mu se prohtije. Zbog toga Srbi iz BiH ne žele da žive u takvoj državi. Shvataš li ti da tu postoji problem, a da to nije samo nacionalističko kurčenje?"

Misliš li da bi se RS i Srbija magično i harmonično spojile jedna u drugu stvaranja nove disfunkiconalne države? Ili bi to napravilo totalno rasulo, a da i ne spominjem da bi otvorilo pandorinu kutiju za Sandžak, Hrvatski kanton
i ostale gluposti koje samo čekaju izgovor.

A opet šta bi dobili tim "ujedinjenjem"? Koja je korist toga?

Mene u beogradu svi zovu bosanac. Isti ti ljudi nikad neće reć da su šantić, kočić, dučić bosanci. Oni su Srbi

Mene u beogradu svi zovu bosanac. Isti ti ljudi nikad neće reć da su šantić, kočić, dučić bosanci. Oni su Srbi

Пази, мени занимљиво звучи та идеја, али овог момента није остварива. Али, не можемо седети скрштених руку. Морамо се потрудити да уједињење постане реална могућност, а не само празна прича.
Што се тиче конкретних акција на том плану, остављам вама да смислите неки предлог на том плану (ви сте сигурно компетентнији од мене да о томе говорите, пошто сте обојица старији од мене, ја нисам ни средњу завршио).
Јовичићу, потписујем ову реченицу:
,,zašto treba da se ujedine Republika Srpska i Srbija?

Da meni Beograd ne bi bio inostranstvo i da me ne bi tamo smatrali za stranca, a isto tako ni tebi Banjaluka i Bijeljina ne treba da budu inostranstvo jer je to apsurdno.''

"Mene u beogradu svi zovu bosanac. Isti ti ljudi nikad neće reć da su šantić, kočić, dučić bosanci. Oni su Srbi"

...дружиш се са погрешним људима...ја сам врло често у БГДУ и нико кога ја сматрам за човјека и неког позанника или друга никада ме тако није назвао...

"Da meni Beograd ne bi bio inostranstvo i da me ne bi tamo smatrali za stranca, a isto tako ni tebi Banjaluka i Bijeljina ne treba da budu inostranstvo jer je to apsurdno."

за људе као што је пиро и талентовано_глуп боље би било да Бања Лука заувијек остане иностранство, нека иду они у Албанију или још боље Турску живјети, само нека не долазе у Републику Српску ;)...Шиптарима и Турцима су потребни људи као они...а такви у БЛ нису пожељни...

,,за људе као што је пиро и талентовано_глуп боље би било да Бања Лука заувијек остане иностранство, нека иду они у Албанију или још боље Турску живјети, само нека не долазе у Републику Српску ;)...Шиптарима и Турцима су потребни људи као они...а такви у БЛ нису пожељни...''

Уз дужно поштовање према теби као аутору, сматрам да је ова изјава претерана.
Не треба терати људе- треба их на леп начин убедити да си у праву. Без нервозе и агресије.

Da jebote, i zaboravio sam na Šantića i Dučića. Spadaju u najveće srpske pjesnike bez dileme, pogotovo Jovan Dučić (1871–1943). On mora da je navijao za Želju iz Sarajeva :))

Pa i Ivo Andrić je porijeklom iz Bosne, i Meša Selimović i Emir Kusturica...

Šta mislite što se niko od njih ne vezuje za tu Bosnu, već samo za Srbiju?
Iako čak nisu ni po porijeklu Srbi.

Slažem se da je pretjerana izjava, ne treba ljude tjerati iz RS, već im argumentovano pokazati da nisu u pravu.

"Уз дужно поштовање према теби као аутору, сматрам да је ова изјава претерана.
Не треба терати људе- треба их на леп начин убедити да си у праву. Без нервозе и агресије."

немам ја шта кога убјеђивати...на мегдан ми може доћи када постане магистар или професор историје ...

доста је било убјеђивања, због оних које је требало убјеђивати и показивати им нешто...ми смо сада ту гдје јесмо...

"или са нама или против нас"...искључивост...трећег нема нити је икада требало бити...

тешко то може сконтати неко коме није сваки дан 90-тих био проведен без оца који је на линији, и мајке која чисти туђа гов*а да би се могло живјети , јела сваки други дан и то када га има исто је - јаја само са јајима, ко није остао без друга,ујака,рођака неког... неко нажалост и без родитеља, многи без дјеце...
и онда да неки лелемудани просипају свјетску памет...

"света земља Република Српска ,волим је од живота више, борба за њу никад` није стала, још су очеви наши крвљу писали јој име"...

преко интернета лако је причати глупости и провокације...нека ти што то пишу дођу у БЛ и то исто говоре па да видимо како ће проћи...ако се неко сјећа Дубиозе колектива прошлог љета на Врбасу ;)...

такви Бања Луци не требају а камоли Републици Српској...

,,преко интернета лако је причати глупости и провокације''
Слажем се.
Али такође мислим да нам нови рат око граница НЕ ТРЕБА.
Ни физички ни вербални рат.

Što se rata tiče rat ne dolazi u obzir. Rat ni po koju cijenu. Čak i ako bi ukinuli RS ni tad ne treba započinjati rat.

Rat se može započeti jedino ako fizički ugroze opstanak srpskog naroda u RS.
A dok god nas niko fizički ne ugrožava i dok god Srbi u BiH nisu obespravljeni, neme rata.

Naravno, ako bi ukinuli RS, koristili bi sve moguće metode mirne političke borbe da se RS ponovo uspostavi, tj. otcijepi, jer bi tada jedino otcijepljenje bilo realna opcija.

BiH po meni treba biti totalno demilitarizovana, jer je iskustvo pokazalo da rat ovdje ništa dobro ne donosi, a i narodi se ne znaju civilizovano nositi u ratu.

"немам ја шта кога убјеђивати...на мегдан ми може доћи када постане магистар или професор историје ..."

Ti si mi kao neki magistar ili profesor, pa se samo sa sebi ravnima možeš meriti, a?

"доста је било убјеђивања, због оних које је требало убјеђивати и показивати им нешто...ми смо сада ту гдје јесмо...
"или са нама или против нас"...искључивост...трећег нема нити је икада требало бити..."
Ja veću glupost u životu nisam čuo. I bilo bi mi smešno, da nije upravo takvo retardirano razmišljanje uzrok svih sranja koje su nam se desile.

"тешко то може сконтати неко коме није сваки дан 90-тих био проведен без оца који је на линији, и мајке која чисти туђа гов*а да би се могло живјети , јела сваки други дан и то када га има исто је - јаја само са јајима, ко није остао без друга,ујака,рођака неког... неко нажалост и без родитеља, многи без дјеце...
и онда да неки лелемудани просипају свјетску памет..."
Dečko, oladi... Ne poznaješ me i zato ne seri. Moj otac je bio na svim frontovima Jugoslavije. Otac mi je bio oficir JNA, tako da znam kako je to kada ne znaš gde ti je otac niti kada će da se vrati, a i keva mi je radila i kao čistačica i kao prodavačica u trafici i razne poslove je izmenjala, većina njih mnogo ispod njene stručne spreme... Sve da bi prehranila porodicu i platila kiriju, jer država Srbijua svojim podpukovnicima ne obezbeđuje stanove već prevremene penzije.
A poznajem gubitak porodičnih prijatelja u ratu, pogibije i tragedije... Na svim stranama.
Tako da mi nemoj srati da si time što si propatio, automatski posisao svu mudrost, jer svakom svojom reči dokazuješ da nisi. Emotivni argumenti nisu validni. Svi smo mi propatili, i najviše od svega ne želimo da naša deca ponovo to proživljavaju!

"преко интернета лако је причати глупости и провокације...нека ти што то пишу дођу у БЛ и то исто говоре па да видимо како ће проћи...ако се неко сјећа Дубиозе колектива прошлог љета на Врбасу ;)..."
Ja svoje stavove branim u svakoj prilici na svakom mestu.
A ako ti spadaš u kretene koji svoje stavove ne zasnimaju na činjenicama i argumentima već na gruboj sili, onda je naša svaka dalja rasprava završena, jer je očigledno kako tebi dolazi iz dupeta u glavu, a rečima ovde to neću postići.

U suštini, ja se dalje neću oglašavati na ovoj temi. Rekao sam svoje. RS nikada neće biti deo Srbije. To je prosta činjenica. I ne vidim poentu daljeg ubeđivanja.
Umesto opterećivanja uzaludnim stvarima, bolje da radimo na pomirenju i saradnji i ekonomskom jačanju i jedne i druge zemlje, nego da se posvećujemo nekoj zastareloj ideji zemlje i krvi, jer je već PREVIŠE KRVI PROSUTO PO OVOJ ZEMLJI!
Ja ću uraditi svoj deo, a najbitnije od svega, moju decu (ako ih budemo imao) neću odgajati u mržnji.

,,BiH po meni treba biti totalno demilitarizovana, jer je iskustvo pokazalo da rat ovdje ništa dobro ne donosi, a i narodi se ne znaju civilizovano nositi u ratu.''

Народ какав је, неће прихватити демилитаризацију, а чак и да до тога дође, вероватно ће доћи до још горег међусобног трвења хладним оружјем.
Мада, добра ти је опаска за понашање Балканаца у рату.

пиро је чисти примјер "европејца" и онога што се очекује да сви ми будемо...он је то постао убудале контрирајући сада не знам дал` оцу који је војно лице или средини у којој се налазио, и самим тим мисли да је покупио сву памет свијета...

а да ја спадам у те "кретене" који ће када му прекипи узети "ствари" у своје руке...и поносим се тиме...

ствар је јасна ми ћемо радити на независности или припајању из неколико разлога па и из економских (можда и превасходно из економских) а домаћи издајници тј петоколонаши као неки овдје ће то увијек омаловажавати и поткопавати...-и ту нема приче...